Chybí záznam v matrice r. 1926 Rovensko p. Tr.

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Chybí záznam v matrice r. 1926 Rovensko p. Tr.

Příspěvekod Vladimír Kafka » stř led 05, 2022 16:57

To, že v matrikách ze 17. a 18. století chybí často záznamy mne nepřekvapuje. Nemám ale rozumné vysvětlení pro chybějící záznam z r. 1926.

22. června 1926 zemřel v Rovensku pod Troskami můj praděd. 25. června byla tělesná schránka drahého zesnulého z domu smutku vyzdvižena a do rodinného hrobu v Týně - Rovensku k věčnému spánku uložena. Cituji parte, které se dochovalo. K disposici je i matrika Z Farního úřadu římskokatolické církve Rovensko pod Troskami (sign 8841) 1903 - 1938 . A zde příslušný zápis není.
Jak jsem zjistil, při sčítání lidu v r. 1910 se praděd přihlásil coby římský katolík. V r. 1921 při sčítání lidu má v příslušné rubrice uvedeno "bez vyznání".
Mohl by to být důvod?
Tuto hypotézu poněkud zpochybňuje skutečnost, že jeho syn, rovněž v r. 1910 římský katolík má v r. 1921 jako náboženskou příslušnost uvedeno "spiritista". A když 30. dubna 1932 v Rovensku umírá a 3. května je v Liberci v krematoriu zpopelněn, tak zápis v matrice nechybí. V rubrice Jméno pochovávajícího kněze má uvedeno "církevní pohřeb odepřen". Zda odmítla církev nebo pozůstalí na přání zesnulého není jasno.
Prosím tedy o vaše názory. Také jste se setkali s chybějícím záznamem z této nedávné doby? Co by mohlo být příčinou.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Re: Chybí záznam v matrice r. 1926 Rovensko p. Tr.

Příspěvekod Zora » stř led 05, 2022 17:21

Je to trošku spletité, ale v dané době platilo, že se rozlišovala a zapisovala úmrtí katolíků a osob bez vyznání.
(samozřejmě i osob s dalšími jinými vyznáními)

Hledala bych zápis úmrtí vašeho předka v civilní matrice, resp. snad v matrice církve československé, ke které se nejčastěji přestupovalo po r. 1918. Ke konci 20. let minulého století se naopak hodně osob do katolické církve vracelo.
Zápis musí existovat.
Výstupy z katolické církve byly hodně časté po roce 1918, po skončení války.
Zkuste se ještě podívat na rodný zápis Vašeho předka, zda tam není poznámka o vystoupení z katolické církve, případně nějaká poznámka o tom, kam přestoupil.

Postupně se pak rozlišovalo, kdo má být v katolické matrice zapsán, ale komu je odepřen katolický pohřeb...
Matrika Z byla vnímána jako úřední doklad, ale pohřeb byl čistě církevní záležitostí. Nepíšete ani, kdo spravoval onen hřbitov, zda církev nebo obec...

Otázka kdo odepřel církevní pohřeb ... tady bych si spíš pokládala otázku, kdo rozhodl o kremaci. Zda zemřelý, nebo třeba jeho "moderně" smýšlející děti.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29198
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chybí záznam v matrice r. 1926 Rovensko p. Tr.

Příspěvekod zburget » stř led 05, 2022 17:36

Já bych ještě přidal variantu, že i kdž je to v parte napsáno, nemusel zemřit doma - tedy v okamžiku smrti nebyl doma. Mohl být a zemřít v nemocnici. Pak by jeho úmrtí bylo zapsáno v matrice místně příslušné té nemocnici.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12629
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Chybí záznam v matrice r. 1926 Rovensko p. Tr.

Příspěvekod Zora » stř led 05, 2022 17:45

Týn-Rovensko, kde je rodinný hrob, je stejná farnost?

Pro převoz z nemocnice by byl třeba souhlas okresního úřadu, nemyslím si, že by zemřelého převáželi do domu smutku a pak na hřbitov...
Většinou bývá v matrikách zapsáno - byl udělen souhlas k pohřbení mrtvoly na hřbitově v XY.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29198
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chybí záznam v matrice r. 1926 Rovensko p. Tr.

Příspěvekod Vladimír Kafka » stř led 05, 2022 18:45

Děkuji za odpovědi. Jsem přesvědčen, že praděda zemřel doma. Dokonce vím, ve které místnosti a ve které posteli.
V matrice N zápis o výstupu z církve není. Není ani u jeho syna, kterému byl církevní pohřeb odepřen. V matrice se u jiných osob zápisy o přestupu "k sektě československé" vyskytují.
Moje babička byla členkou Spolku přátel žehu, takže se to dá očekávat i u jejího bratra.
Civilní matriku se mi zatím nepodařilo nalézt. Nevím, zda existuje. Myslel jsem, že když jsou v matrice katolické uvedeni odpadlíci, že tam najdu i svého pradědu. Nevím, proč by tam někteří odpadlíci být měli a někteří ne. Rubrika zní "Jméno pochovávajícícho kněze či svědka pohřbu, když se bez výkropu dál". Takže tam by snad měli být zapsáni i odpadlíci bez církevního pohřbu.
Pro jistotu jsem se podíval do matriky Z Turnov (nejbližší nemocnice), ale záznam tam není.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Re: Chybí záznam v matrice r. 1926 Rovensko p. Tr.

Příspěvekod Zora » stř led 05, 2022 18:48

to bude v civilní matrice.
(Je možné, že do knihy N zapisovali jen ty, kteří někam přestoupili - moje úvaha)

Civilní matrika bývala většinou v okresním městě... Evangelíky také nezapisovali v dané době do katolické matriky... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29198
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chybí záznam v matrice r. 1926 Rovensko p. Tr.

Příspěvekod Vladimír Kafka » stř led 05, 2022 19:33

Děkuji, zkusím dohledat.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Re: Chybí záznam v matrice r. 1926 Rovensko p. Tr.

Příspěvekod jano » čtv led 06, 2022 10:07

foto zápisu

okresní úřad: Turnov
územní obvod: politický okres Turnov
poznámka: civilní matriky vedené okresním úřadem Turnov
druh úřadu: civilní, matriční obvod: Turnov, okres: Semily, kraj: Liberecký

11756 sign. 8766 matrika Z 1925-1941 ukn 11756
21x33cm, vazba: poloplátěná, 204 fol., čeština, poznámka: X/1925-III/1941,
původní signatura: II.
mikrofilm č. 0000
http://88.146.158.154:8083/000-08766.zip
jano
 
Příspěvky: 177
Registrován: pon zář 15, 2014 16:45

Re: Chybí záznam v matrice r. 1926 Rovensko p. Tr.

Příspěvekod Vladimír Kafka » čtv led 06, 2022 14:12

Moc děkuji!
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků