Zabavení pozemků kvůli víře

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Zabavení pozemků kvůli víře

Příspěvekod Sebby » stř led 05, 2022 10:45

Ahoj/Dobrý den
Napadlo mne, že by možná někdo mohl vědět.
Když jsem tahala z mamky nějaké ty rozumy stran předků a ptala jsem se na stranu mého otce (bohužel z osobních důvodů se přímo jeho zeptat nemohu) tak mi toho moc říci nedokázala (pochopitelně), ale vzpomněla si jak jí děda vyprávěl, že jeho předkové (bohužel neuvedl jak vzdálení a mamka se neptala a nebo uvedl a nepamatuje si, ale určitě to bude minimálně 19.století) přišli o nějaká pole, pozemky apod (byly jim zabaveny) když se ho ptala proč tak že "kvůli pobožnosti". Děda sám, jeho žena i děti byli všichni nevěřící, ale že by byli jeho předkové se mi moc nezdá, vím, že takových bylo velmi málo. Nemá někdo tušení, co by to mohlo znamenat? Jsou nějaké doložené případy, kdy někdo kvůli víře či naopak nevíře přišel o pozemky? Nebo jde jen o jednu z klasických legend co kolují mezi badateli? :D
Vím, že je můj dotaz hrozně obecný, ale nemohu nic dohledat ani žádného předka (prolezla jsem v oblasti odkud děda byl, kde jakou matriku, ale ani fň) , tak se trochu chytám toho příslovečného stébla a budu moc ráda za jakoukoliv nápovědu, nasměrování.
PS: Internet jsem samozřejmě zkusila také.
(Snad jsem dotaz zařadila správně, moc se předem omlouvám jestli ne).
Sebby
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned lis 14, 2021 21:31

Re: Zabavení pozemků kvůli víře

Příspěvekod filmovymaniak » stř led 05, 2022 11:46

Případ mám,
na panství Rýchmburk byly náboženské svobody, lidi nemuseli být v žádné víře, kalotický farář měl lidi převést k církvi.
předek půlláník jednou nešel na robotu za to ho poslali i s manželkou do "blázince" o majetek a děti se staral jeho bratr a z výnosů se platila léčba, po nějaké době se vrátili z blázince
jako " bludu zbavení" Majetek jim byl vrácen
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2353
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Zabavení pozemků kvůli víře

Příspěvekod Zora » stř led 05, 2022 12:50

filmovymaniak píše:Případ mám,
na panství Rýchmburk byly náboženské svobody, lidi nemuseli být v žádné víře, kalotický farář měl lidi převést k církvi.
předek půlláník jednou nešel na robotu za to ho poslali i s manželkou do "blázince" o majetek a děti se staral jeho bratr a z výnosů se platila léčba, po nějaké době se vrátili z blázince
jako " bludu zbavení" Majetek jim byl vrácen


pro filmového maniaka.
Uvádějte alespoň základní dataci, nebo počet generací od Vás.
Silně se obávám, že náboženské svobody až k roku 1848, spíš později, neexistovaly, zvlášť ne mezi sedláky.

Snad zde:
...Rychmburské panství dostal Štěpánu Vilému, knížeti Kinskému (1679–1749), z tzv. choceňské linie rodu Kinských, který byl známý svou velkorysostí a dobrým vztahem k poddaným....¨To jsme v 18. st.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rychmburk

Samozřejmě se událost mohla odehrát kdykoliv do r. 1848 (skončila robota).
Nějak v tom ale nevidím stav, kdy Váš předek přišel o pozemky.
Vždyť mu zůstaly, jen nějakou dobu je nemohl sám obdělávat pro svou nemoc či záměrnou internaci v nějakém zařízení.


Jak se tato , Vámi popisovaná událost, udržela v rodové paměti?
Co znamená slovo blázinec?
Formulace - katolický farář měl lidi přivést k církvi...
Takže snad před r. 1781, kdy byla povolena jediná víra - katolická...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29357
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zabavení pozemků kvůli víře

Příspěvekod Zora » stř led 05, 2022 12:59

Pro Sebby

Zkuste upřesnit, kdy asi tak žil Váš dědeček. Vzhledem k tomu, že neznáme Váš věk, neodvažuji se nic odhadovat.

Pomohla by také oblast, ve které se pohyboval - měl pohybovat rod Vašeho dědečka.
Fakt si vůbec neuvědomuji, že by se kvůli víře (nevíře) zabavovaly pozemky. Samozřejmě je ale možné, že pozemky musely být třeba prodány nějaké církevní instituci za neopovídající cenu...
Ale třeba nás něco napadne po časovém upřesnění a hrubší lokalizaci.
Nebo pozemky nebyly dědečkova rodu, jen na nich rod hospodařil a následně se jich musel vzdát...
---
Onoho dědečka (asi ze strany otce, a ptala se ho Vaše maminka) byste v matrikách najít měla.
Nakoukněte do oddacího listu matky (nebo rozvodových dokladů), tam by se měly nějaké podrobnosti o otci objevit.
Pokud tyhle doklady nemáte k dispozici, třeba si maminka pamatuje místo a rok svatby.

Zkuste zjistit, co máte, co se dá vypátrat a s dalším poradíme.
Hledat naslepo je velice, velice obtížné...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29357
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zabavení pozemků kvůli víře

Příspěvekod zburget » stř led 05, 2022 13:05

V 19. stol. kvůli víře přijít o pozemky - to se mi moc nezdá. V tom muselo být něco jiného. A nebo ještě i něco jiného. V 19. stol. už byla relativně náboženská svoboda. Relativně proto, že protě každý k nějaké státem povolené církvi patřit musel. To, že těch církví nebylo nijak moc je věc druhá, ale lidi si prostě "vybrat" mohli (velice, opravdu velice zjednodušeně řečeno, bylo by to na hodně dlouhé povídání). Kdyby se stavěli mimo církev, asi by na vsi se sousedy moc nevydrželi, na druhou stranu to snad nemohl být důvod ke ztrátě majetku. Jo, mohl být někoho z vesnice "vyštípán" pryč, a pak by ten dotyčný mohl být v podstatě okolnostmi donucen půdu prodat, polemizovat by se dalo i o ceně, za jakou pak měl šanci své nemovitosti prodat, ale úplně bez náhrady o ně přijít jen tak, pro nic za nic, nemohl.
Takže - buď je to fáma nebo byl důvod jiný a nebo to bylo v jiné době / jiném státním ržízení.
Kdybyste věděla, o které pozemky se jedná, mělo by být možné to dohledat v pozemkových knihách, případně na katastrálním úřadě, kdyby to bylo z doby, ze které ty pozemkové knihy ještě leží u nich. Ale to byste musela vědět opravdu přesně, o které pozemky nebo o které jiné nemovitosti se jedná.

Ideální by pro začátek bylo zeptat se přímo otce. Jestli vám v tom brání "pouze" osobní důvody, třeba by se situace mohla změnit v okamžiku, kdy by věděl, že se snažíte sestavit jeho rodokmen a nebo třeba jen že pátráte po historii jeho rodu. Zkuste to vzít jako důvod / cestu k odstranění překážek v komunikaci. Ale samozřejmě neznám vaši situaci, tak jsem tady možná úplně mimo.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12713
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zabavení pozemků kvůli víře

Příspěvekod Sebby » čtv led 06, 2022 9:13

Děkuji moc všem za rady a snahu mi pomoci. Zkusila jsem se znovu mamky zeptat a zjistila jsem následující: děda se narodil někdy v rozmezí 1930 až 1933 a byl z Panské Lhoty (na Vysočině), kde jeho rodiče byli starousedlíky. Ti předkové, co přišli o ty pozemky, nebyli jeho rodiče, ale nějací pra...Otce se bohužel zeptat opravdu nemohu a jelikož naši nebyli sezdaní, tak ani tyto dokumenty nemám k dispozici. Ale nevzdám se. 8) :wink: PS: Ještě jeden poznatek. Jak tu zaznělo, že to mohla být fáma nebo možná za tím bylo něco jiného, tak mamka mi říkala také, že jí děda o svém rodu řekl, že to byli veselí lidé a muzikanti (rozumějte jen tak pro radost hrající, ne profesionálové). Tak nás napadlo, jestli to třeba s tou veselostí někdo z nich nepřehnal a ty pozemky třeba propil nebo prohrál v kartách. S tím by se asi potomkům moc nechlubil.  :lol:
Sebby
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned lis 14, 2021 21:31

Re: Zabavení pozemků kvůli víře

Příspěvekod Zora » čtv led 06, 2022 9:25

K pozemkům - zatím - neporadím.

ale

Velice blízká Brtnice je známá jako"líheň" muzikantů.
Dohledejte si na netu, majitel brtnického panství byl známý tím, že do řad služebnictva a zaměstnanců zámků bral především ty, kteří ovládali nějaký hudební nástroj. V obci a okolí se proto snad každý učil na něco hrát, služba u panstva byla velmi lukrativní.

V druhé polovině 19. století byla v Brtnici bída, pole nerodila vlivem nepříznivého počasi... a mnoho z hudebníků se vydalo "do světa" Hrávali po celé Evropě, především v dnešním Německu, Rakousku, Italii.l Nabalovala se na ně další, světemjdoucí (komediantská) povolání, jako majitel cirkusu, iluzionista.... , různmí brusiči a pod.
Všeobecně byli tito hudebníci ale ve světě velmi ceněni.
To jen na vysvětlenou k těm muzikantům.
POkud budu mít během dne čas, dohledám svoje poznámky. Několik rodů z Brtnice a okolí jsem si dohledávala.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29357
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zabavení pozemků kvůli víře

Příspěvekod Zora » čtv led 06, 2022 9:46

jen a jen nápad.

Podívejte se na mapu:
https://mapy.cz/zakladni?x=15.7208776&y ... =5371&ds=1

Kostel sv. Antonína Paduánského byl postaven za obcí a dokončen v roce 1841
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_sv ... 3%A1_Lhota)
Popisy praví, že byl postaven v areálu místního hřbitova.
Netuším, kdy byl postaven místní hřbitov, ale je také možné, že jak kostel, tak hřbitov vznikly současně... Pak se nabízí otázka, zda právě tyto pozemky neměl rod Vašeho dědečka v držení.
Do roku 1848 až na výjimky nikdy pozemky nevlastnil, ale měl je - většinou- v trvalém (dědičném) nájmu od vrchnosti.
Pokud vrchnost či farnost měla potřebu stavět právě tam, kde měl v držení pozemky Váš rod, mohlo se stát, že " z náboženských" důvodů byly pozemky odebrány... (vypovězen trvalý nájem ... formu neznám)
Z


Po roce 1848 si mohli tito držitelé pozemky a nemovitosti odkoupit, splácelo se ve splátkách, které byly v podobné výši jako před tím nájem...
Je také možné, že právě tato generace po r. 1848 pozemky nezískala do svého vlastnictví.

Neberte to jako nějaké dogma,. nebo naprosto jasnou věc. Jen jedno z mnoha, přemnoha možných, ale zatím nepodložených vysvětlení...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29357
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zabavení pozemků kvůli víře

Příspěvekod filmovymaniak » čtv led 06, 2022 10:33

To co píší popisuje ve své knize pan Adámek


dával jsem to sem na forum dříve
viewtopic.php?f=19&t=48380&p=217944&hilit=+hejduk%2A#p217944

o propuštění pod číslem 241( únor 1790)
http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/vie ... 5056825209
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2353
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Zabavení pozemků kvůli víře

Příspěvekod Zora » čtv led 06, 2022 11:01

ano, pro Vás zajímavé ... a jak to souvisí s dotazem kolegyně ?
Zaměňujete blázinec a donucovací pracovnu , stejně tak období, oblast a spojujete nesprávně zcela jinak formulovaný dotaz s něčím, co se událo ve Vašem rodu.
Dědeček kolegyně si opravdu nemohl pamatovat události před r. 1790....

Nikdo Vašemu rodu z náboženských důvodů nevzal pozemky, event, grunt.
Rodiče byli odvezeni do donucovací pracovny kvůli víře, po návratu zase hospodařili na svém. V době, kdy byli mimo obec, se staral o pozemky, které měli (asi) v držení, jejich příbuzný. O to, co měli v držení, nikdy nepřišli. (Pořád se pohybujete před r. 1848, proto píšu v držení).

Zvažujte, kdy kam s čím přispíváte, případně si pročtěte dějiny Panské Lhoty, zjistíte, zda se tam vyskytovaly nějaké osoby v náboženském bludu žijící...
https://docplayer.cz/46564778-Panska-lh ... oveku.html
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29357
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zabavení pozemků kvůli víře

Příspěvekod Zora » pát led 07, 2022 19:33

Našla jsem hledané příjmení v uvedeném rozmezí a v Panské Lhotě a pokračování rodu do minulosti.
Čekám, jak se rozhodne kolegyně, zda bude pátrat po event. změně sociálního postavení předků.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29357
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zabavení pozemků kvůli víře

Příspěvekod Sebby » pát led 07, 2022 21:16

Na ty odkazy a další info určitě kouknu, jak říkám jsem ráda za jakoukoliv stopu a na plno věcí co tu zaznělo bych asi sama nepřišla. Je mi jasné, že dokud to někde nenajdu napsané černé na bílém, tak půjde vždy více či méně o domněnku, ale je dobré aspoň vědět nějaké možnosti. Když vím, kudy se vydat tak možná přijdu i na to, o co konkrétně šlo. Stejně jako nález příjmení v matrice je užitečný - i kdyby šlo o vedlejší linii, tak je to pořád něco.
Ještě jednou všem moc a moc děkuju ❤️
Sebby
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned lis 14, 2021 21:31

Re: Zabavení pozemků kvůli víře

Příspěvekod jakub_m » stř led 12, 2022 23:09

Tady je otázka, zda "přišli o nějaká pole, pozemky" neznamená např. ukončení nájmu (normálního nedědičného), kdy s nimi kvůli náboženskému přesvědčení někdo například neprodloužil pronájem gruntu, popř. s nimi místní nechtěli obchodovat a oni přišli o majetek z důvodu tím způsobeného ekonomického krachu.
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků