Velké Karlovice 1768 nenalezení svatby, zápis v PK

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Velké Karlovice 1768 nenalezení svatby, zápis v PK

Příspěvekod filmovymaniak » úte pro 07, 2021 10:31

Dobrý den,
sestavuji mateřské linie, svou a dědovu už mám,
zasekl jsem se na otcově.

jeho předci Jan Minarčík a Anna bydleli po roce 1768 na č.p. 169 ve Velkých Karlovicích
Jan je někdy uváděn jako sedlák, jindy jako fojt a jindy zase čtvrtník

Narazil jsem na zápis v Pozemkové Knize, kde si myslím, je zmíněno, že Jan syn Jůry Minarčíka kupuje
od Jůry Štuce a jeho zetě Tomáše Šaberšůly zde:

https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... f3f342e4c2

Můj přepis úvodu
Kůp Jana Jůry Minarčíka ... polovic od Jůry Stuce a druhé poloviny od zetě jeho Tomáše Š. který Janu takovou prostředkem swatebních smluv
odvaděl

Lze tedy ze zápisu zjistit, že Jan Minarčík měl za manželku Annu dceru Jůry Štuce? Jestli se to nedá chápat jako, že měl Jan za manželku dceru Tomáše Š.

Dle všech mně dostupných informací byli teda Jan a jeho manželka oba z Velkých Karlovic, ale svatbu jsem tam nenašel.

našel jsem svatbu Jůry jako vdovce a svatbu Tomáše Šaberšůly se Zuzanou dcerou Jůry Štuce

Díky za pomoc
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Velké Karlovice 1768 nenalezení svatby, zápis v PK

Příspěvekod hovorkas » úte pro 07, 2021 22:45

Tam by to chtělo mít jistotu v přesném čtení celého záznamu, ale nedaří se mi ta nejasná místa přečíst. Napíši tedy názor s tím, že "hlavu na špalek" bych na to nedal. Na první dobrou to na mně dělá dojem, že buď a) Tomáš Š byl zetěm Jury Stuce nebo b) že Tomáš Š byl zetěm Minarčíka. Pokud by platilo a), byl by asi relevantní ten záznam svatby, který zmiňujete. Pokud by platilo b) Tomáš Š by měl za manželku dceru Minarčíka. Vámi zmiňovanou zvýrazněnou možnost (Minarčík měl dceru Štuce) tam v tuto chvíli nevidím. Ale chtělo by to skutečně doladit to čtení, jestli se dá mj. odvodit, kam se vztahují ty svatební smlouvy. Ale možná se i tak ukáže, že ta formulace není jednoznačná a má sama o sobě více možných výkladů. Pak by byly potřeba zjistit další informace. Přiznám se, že si nejsem jistý, že tam je jednoznačně uvedeno Jan syn Jury Minarčíka. Nemůžou to být dvě křestní jména nebo dvě příjmí, jedno např. po střeše? Taky to velké počáteční J/G v jméně před příjmením Minarčík vypadá spíše jako "divné" T (něco jako T spojené s K). Ale uznávám, že kromě Jury mi tam nic nepasuje (souhlasím, že po tom prvním písmenu je ury).
hovorkas
 
Příspěvky: 285
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Re: Velké Karlovice 1768 nenalezení svatby, zápis v PK

Příspěvekod Zora » úte pro 07, 2021 22:51

Doporučovala bych vložit zápis do čtení...
Některé křišťálové koule mohou být i zamlžené, :-) je třeba znát text přesně...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Velké Karlovice 1768 nenalezení svatby, zápis v PK

Příspěvekod filmovymaniak » stř pro 08, 2021 11:02

Dobrý den,

díky za Váš pohled.

"..Přiznám se, že si nejsem jistý, že tam je jednoznačně uvedeno Jan syn Jury Minarčíka..."

To že Jan byl synem Jůry Minarčíka čtu také na konci 9. řádku a na začátku 10.
Janowi wlastnímu synu Jůry Minarczíka.."

Ta svatební smlouva asi digitalizovaná není

Tenhle týden nemám moc času, když tak později zapracuji na celém textu a dám ho do čtení,

zkouším najít narození Anny Stucové a Jana Minarčíka
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Velké Karlovice 1768 nenalezení svatby, zápis v PK

Příspěvekod filmovymaniak » sob pro 11, 2021 11:33

Dobrý den,
tady je ten zápis pro Jana Minarčíka čitelnější , uprostřed
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 67e1394b41

Ten minulý jsem nadokázal přepsat, mrknu na tento

Zajímavé, je že Jůra Štůca prodává , ale nikde jsem v indexech nenašel jeho jméno, s údaji, kdy to koupil
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Velké Karlovice 1768 nenalezení svatby, zápis v PK

Příspěvekod Zora » sob pro 11, 2021 11:57

Přece víte, že nemusíte přepsat naprosto všechno, klidně jen torzovitě... Hlavní je snaha. Dávat sem stále odkazy, které nepřečtete (jak víte, že jste tedy našel ten správný..), je divné.
Nebojte se čtení, pokuste se.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Velké Karlovice 1768 nenalezení svatby, zápis v PK

Příspěvekod filmovymaniak » sob pro 11, 2021 12:14

Dobrý den,

ten odkaz je správný teď to čtu , až to přepíšu dám to do čtení, nebude to hned může mi to trvat několik dní, na počítači jsem tak hodinu denně.

ten původní zápis jsem za týden nedokázal přepsat, teď z toho druhého přečtu více a začínám chápat věčí část textu.

Jůra Štuca si zajistil výměnek na č.p. 169, podle mne je tímto pravděpodobnější, že Anna byla jeho dcera,
ale uvidíme jak to dopadlo
Naposledy upravil filmovymaniak dne sob pro 11, 2021 12:17, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Velké Karlovice 1768 nenalezení svatby, zápis v PK

Příspěvekod Zora » sob pro 11, 2021 12:15

tak vložte přepisy (i když ne zcela úplné) oba...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Velké Karlovice 1768 nenalezení svatby, zápis v PK

Příspěvekod zburget » sob pro 11, 2021 12:58

Já drobnost, ale dost podstatnou: Přepisy Jůra, Šaberšůla, Štůca - to je samozřejmě úplná pitomost. V tom textu nikde žádné kroužkované ů není. Všichni víme, že ono diakritické znaménko nad u je jen označení, že se jedná o u, nikoli o označení jeho délky. Navíc - ů vzniko z dvojhlásky uo. Což je minimálně u jména Jura opravdu nesmysl.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Velké Karlovice 1768 nenalezení svatby, zápis v PK

Příspěvekod filmovymaniak » sob pro 11, 2021 16:48

Dobrý den, dal jsem to do čtení,

Jak mi poradil Zeter , je to původně v části Malých Karlovic , Tisňavy.

Rektifikační akta nic, příjmení Štuca - Štuc v ČR nenalezeno
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Velké Karlovice 1768 nenalezení svatby, zápis v PK

Příspěvekod kminarcik » ned bře 19, 2023 14:25

Pěkný den,
v části Malých Karlovic je místní označení Štucov. Což může souviset se jménem Jura Štuc.

filmovymaniak píše:Dobrý den, dal jsem to do čtení,

Jak mi poradil Zeter , je to původně v části Malých Karlovic , Tisňavy.

Rektifikační akta nic, příjmení Štuca - Štuc v ČR nenalezeno
kminarcik
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned bře 19, 2023 11:11
Oblast pátrání: Malé Karlovice

Re: Velké Karlovice 1768 nenalezení svatby, zápis v PK

Příspěvekod filmovymaniak » ned bře 19, 2023 16:35

Dobrý den, díky.

Ten Štuca předek není, od něj můj předek Minarčík koupil tu chalupu.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků