Jirchář a purkmistr - neznamy puvod -Ostrava 1729

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jirchář a purkmistr - neznamy puvod -Ostrava 1729

Příspěvekod Ostrava-his » stř lis 17, 2021 14:23

Mam spis vseobecny dotaz na pripadny tip, kde hledat puvod dotycneho. Dosla jsem v rodokmenu k Thomasu Kremerovi (nekdy Kromer, Krommer, Kremmer), znam jeho umrti, druhou svatbu, nasla jsem 13 deti ze dvou manzelstvi, i umrti prvni zeny. Ale dal do historie nic. Ani prvni svatbu, ani narozeni a ani zadny jine Kremery. Taky dale jsou vsechny jmena spojene prave puvodem s timto Thomasem. Nasla jsem ale umrti nekoho, kdo by podle veku mohl byt jeho otec. (ale v dobe, kdy uz se mi objevuje i Thomas Kremer s mnozstvim deti).
Jako povalani je uvedeno jirchar (i dal v rodokmenu se opakuje, pripadne reznik) a dotycny byl urcitou dobu purkmistrem Mor.ostravy. Jako laik bych se rada zeptala, zda je mozne, ze byl do mesta ´dosazen´? Nebo naopak, zda je nepravdepodobne, aby purkmistr byl nekdo pristehovaly. A jestli jirchar je povolani, kde bylo bezne se presouvat? A kdyby prisel, bylo bezne, ze by sebou privedl rodice nebo pravdepodobneji prisel jeho otec uz s narozenymi detmi... Je mi jasne, ze nejsou zadne jednoznacne odpovedi, ale nevim, kam dal smerovat, takze beru cokoliv. Jedine Kremery v jinych rodokmenech jsem videla v Hrabyni, coz neni daleko, ale tehdy Slezsko, opet nevim, zda bylo bezne se takhle presunout ze Slezska na Moravu.
Ostrava-his
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř lis 17, 2021 13:31
Oblast pátrání: Ostrava

Re: Jirchář a purkmistr - neznamy puvod -Ostrava 1729

Příspěvekod Zora » stř lis 17, 2021 15:21

Vždy platí, přiložte nalezené odkazy, rozhodně to může pomoci.

Jirchář - viz
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jirch%C3%A1%C5%99
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29357
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jirchář a purkmistr - neznamy puvod -Ostrava 1729

Příspěvekod Ostrava-his » stř lis 17, 2021 15:27

co to bylo za praci jsem si samozrejme nasla. Spis mi slo o to, zda pri tehle profesi bylo caste se presouvat.

odkazy prihodim
Ostrava-his
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř lis 17, 2021 13:31
Oblast pátrání: Ostrava

Re: Jirchář a purkmistr - neznamy puvod -Ostrava 1729

Příspěvekod Zora » stř lis 17, 2021 15:32

Reagovala jsem na formulaci:
....A jestli jirchar je povolani....

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29357
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jirchář a purkmistr - neznamy puvod -Ostrava 1729

Příspěvekod Ostrava-his » stř lis 17, 2021 16:07

ano, cela veta znela: ¨jestli jirchar je povolani, kde bylo bezne se presouvat. ¨
Ostrava-his
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř lis 17, 2021 13:31
Oblast pátrání: Ostrava

Re: Jirchář a purkmistr - neznamy puvod -Ostrava 1729

Příspěvekod Zora » stř lis 17, 2021 16:36

ano, jirchář je povolání. Žádný jiný význam neznám. Vy znáte i jiný význam?

Nevím, kdy se Vašemu předkovi rodily děti, neviděla jsem jediný odkaz, je naprosto nelogické dohadovat se "jen" o tom, zda víte, jaké řemeslo byl jirchář.

Pokud chcete všeobecnou odpověď, - všechno je možné.
Stal se jirchářem (vyučil),. přišel odněkud, oženil se s dcerou jircháře, případně s vdovou po jircháři , na základě doporučení cechu, pocházel rodu, který se zabýval jirchářstvím..., jeho otec měl naprosto jiné povolání....
Zvažujte, jaké znalosti potřeboval, co bylo nezbytné k výkonu tohoto povolání.


Nedohadujte se o zbytečnostech, ano, víte, co dělal jirchař, i když nad tím povoláním pochybujete. Dotaz jste nenapsala logicky, a stále jste nedoplnila odkazy, ty jsou nesmírně důležité.

můj předek byl koželuh, někdy kolem r. 1670 přišel z území dnešního Rakouska, a později si vzal za ženu vdovu po svém mistrovi. Pak se stal primátorem, cca 1700.

U Vás nevíme nic. r. 1729 - to znamená co? narození, narození prvního dítěte, druhá svatba, úmrtí první ženy, dopočítaný rok narození? Primátor kdy? Našla jsem pouze starostu M. Ostravy téhož příjmení v polovině 19. st. .
Starosta - primátor - rozhodně není stejné označení, stál sice "v čele obce", ale každý v jiném období.

Pokud chcete opravdu poradit, pak je třeba vkládat co nejvíce informací, ne ty, které si myslíte, ale ty, které jsou ověřené, tedy matriky a další zdroje.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29357
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jirchář a purkmistr - neznamy puvod -Ostrava 1729

Příspěvekod zburget » stř lis 17, 2021 16:54

Zora: Jestli můžu, tak jsi opravdu nepochopila smysl té otázky. Přeformuluju ji jinak: "Jedná se v případě jircháře o stěhovavé povolání?"
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12713
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Jirchář a purkmistr - neznamy puvod -Ostrava 1729

Příspěvekod Zora » stř lis 17, 2021 17:09

I takto jsem se snažila větu pochopit, odpovídala jsem obšírně na otázku - zda se jirchář - povolání stěhoval mohl stěhovat.

V dané chvíli víc odpovědí neznám, myslím, že kolegyně musí vložit odkazy.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29357
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jirchář a purkmistr - neznamy puvod -Ostrava 1729

Příspěvekod Viridis » stř lis 17, 2021 17:50

Zdravím, můj nejstarší písemně potvrzený předek byl shodou okolností také jirchář, řezník (ta povolání spolu patrně dost souvisela) a purkmistr. V mém případě rod seděl 300 let na stejném gruntě a dál už se asi nedostanu (první zápis narození syna 1655). Ale - purkmistr byl váženým občanem, členem městské rady = usedlý, bohatý, na jižní Moravě "soused". Když mně tohle došlo, hledala jsem v gruntovnici - a našla zápis o převzetí gruntu. A k tomu stěhování - jistě mohl odněkud přijít, ta možnost je tu vždy. Ale že by se zrovna jircháři a řezníci řadili v 18.století mezi stěhovavá povolání.... no nevím, za mně spíš ne. Nemohlo dojít k nějaké změně příjmení? Nebo ještě mně napadlo - někde se docela dlouho v matrikách objevují spíš příjmí nebo pojmenování typu Joseph podruh Mikšů .... A spousta jiných možností - chybějící zápisy se tady řeší docela často .....
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Jirchář a purkmistr - neznamy puvod -Ostrava 1729

Příspěvekod Zora » stř lis 17, 2021 18:03

Vzhledem k tomu, že kolegyně našla druhou svatbu, děti z 1. i 2. manželství, ale ne první svatbu a narození předka, musel se odněkud přistěhovat.

To ovšem nic nenasvědčuje nějakému častému stěhování rodu.
Můj koželuh taky přišel z daleka, převzal řemeslo a dílnu a jeho rod zde žije stále.

Přijít mohl odkudkoliv, syn prvního manžela zmiňované vdovy, manželky mého předka, narozený kolem 1670 v Ivančicích, působil ve Šternberku. cca 1710.
Je třeba myslet na vandrovní cesty tovaryšů i na fakt, že rodiny mívaly opravdu hodně synů a jen vlastně jeden mohl pokračovat v řemesle otce v daném místě.

Starosta stejného příjmení napsal spisek o historii Moravské Ostravy, možná by se tam našly nějaké podrobnosti i o původu rodu.
https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/preze ... 03_web.pdf

Důležité je ale doplnit odkazy na zdroje, to strašně pomůže, nevíme stále, co znamená rok 1729.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29357
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků