Stát se duchovním na poč. 19. století

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Stát se duchovním na poč. 19. století

Příspěvekod larry » pon říj 25, 2021 10:28

Chtěl bych poprosit, pokud byste mi mohli na základě mých informací zasadit do kontextu, jak se člověk na zač. 19. stol. dostal na kariéru duchovního? Byla to jeho volba, všiml si jeho talentu nějaký učitel, stálo v této době gymnázium/seminář peníze.. Můžete mě případně odkázat na příběh někoho jiného?

Hrdinou mého dotazu je katolický duchovní Joseph (nar. 1814) z jedné německy mluvící samoty v Podkrkonoší. Snad každý z rodiny je tu buď "Feldgärtner", "Weber" nebo jejich kombinace. Jde o druhorozeného syna, se kterým se setkávám v Hradci Králové na gymnáziu, v roce 1837 v pražském semináři, v roce 1839 ve svých 25 letech je vysvěcen na kněze.

Poté se vrací do svého domova, kde podle matrik působí jako kaplan. Jako faráře ho potkávám snad až na sklonku jeho života (po jeho 50 let) ve vedlejší vesnici, kde se po dobu dvou let podepisuje jako farář.

Děkuji za odpovědi
larry
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř říj 13, 2021 8:46

Re: Stát se duchovním na poč. 19. století

Příspěvekod Zora » pon říj 25, 2021 11:00

http://zamoravu.eu/2018/03/benes-metod- ... -ivancice/

Zkuste se zamyslet nad impulsem z hlediska místních poměrů.
V Ivančicích hodně pomohl Kuldovi kněz Tomáš Procházka, jednalo se ale o moravské buditele. V Ivančicích cca v polovině 19. st. probíhala nevraživost mezi česky a německy hovořícím obyvatelstvem.
Kněz pocházel z dobře situované rodiny kožešníka, muži cestovali po celé Evropě , kupovali kožešiny Na severu - Švédsko, Dánsko, ale i Anglie, Itálie, snad prý i Rusko... Sestra mého předka se provdala za bratra B. M. Kuldy a tento manželský pár založil rodinu ve Švédsku...
Proč B. M. Kulda zvolil zcela jinou cestu, to netuším...

Theodor Kohn
měl židovské předky, ale již jeho dědeček konvertoval ke katolictví. Studoval na nižším gymnáziu ve Strážnici, poté nastoupil na kroměřížské piaristické gymnázium, kde složil maturitu v roce 1867. Po prázdninách nastoupil do arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci. Na kněze byl vysvěcen 5. července 1871. V roce 1874 jej arcibiskup Bedřich z Fürstenberka jmenoval svým sekretářem a druhým ceremoniářem. Kohn úkoly spojené s těmito úřady zvládal i se souběžným studiem, v roce 1875 pak získal doktorát teologie. Byl uznávaným odborníkem v oblasti kanonického práva. V roce 1882 se stal Kohn mimořádným profesorem církevního práva a fundamentální teologie. Postupně se stal nepostradatelným spolupracovníkem stále více churavějícího arcibiskupa, který na něj v pozdních fázích svého života přenášel stále větší část své odpovědnosti. V roce 1883 jej jmenoval kancléřem.
Biskupské společenství ho ale nepřijalo mezi sebe a KOhn se nakoneec úřadu vzdal a stáhl se do ústraní.
U tohoto muže se objevuje názor, že se stal katolickým farářem na přání rodičů. Byli vřelými a uznávanými katolíky.
......

Bohužel ale většinou nejde zjistit, kde byl ten zlom, impuls k tomu, aby se z někoho stal kněz.
Všeobecně platí, že u šlechtických rodů vstupovali neprvorození synové do armády a do církve, šlo především ale o nástupnictví a dělbu rodového majetku.l

Často upozornil učitel na nadání žáka, např. velmi ceněné hudební nadání ( třeba F.L. Věk), často byla vypsána místa pro nadané žáky na církevních gymnásiích, případně na běžných, kde pak absolvent mohl studovat dále na teologické "škole". Na gymnásium vstupoval cca jedenáctiletý chlapec, je otázkou, zda si uvědomoval víc než fakt, že se stane knězem, který pomáhá svým bližním... Snad ale také hrál roli ve vyšším věku fakt, že teol.studium bylo méně finančně náročné a byl to třeba jediný možný způsob, jak dosáhnout vzdělání...
Mít ze syna kněze bylo přáním mnoha rodičů, byl "studovaný" a pomáhal lidem.
Ještě v době mého mládí byla primice

https://cs.wikipedia.org/wiki/Primice

obrovskou událostí pro farnost s rodiče kněze byli ctěni a váženi. (tuším, že je to tak dosud)

Mám ve svém rodokmenu několik kněží - bratrů předků, ale u žádného nevím, proč se dal, chtěl dát na tuto dráhu.
Posledním byl bratr babičky, narozen cca 1895, jehož na studiích podporovali rodiče i obě sestry, pak ovšem narukoval do 1. sv. války a po návratu z legií ihned z církve vystoupil a vystudoval práva.
Nikdy jsem se nedozvěděla, proč byly v jeho životě tyhle posuny.
Snad jen tuším, že hrůzy války mu ukázaly rozumnější směr v životě.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29357
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stát se duchovním na poč. 19. století

Příspěvekod zeter » pon říj 25, 2021 13:11

k četbě bych možná navrhl román Drašar Terézy Novákové, inspirovaný skutečnou historickou postavou
https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_V%C ... stin_Michl
zeter
 
Příspěvky: 3334
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků