VYŘEŠENO - Diabetes jako příčina umrtí?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Diabetes jako příčina umrtí?

Příspěvekod m.k.85 » pát dub 02, 2021 20:43

Také jsem narazil ve 20. st. na výraz úplavice cukrová, jako příčina úmrtí.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: Diabetes jako příčina umrtí?

Příspěvekod hovorkas » pát dub 02, 2021 21:54

Yanina píše:Děkuji moc za všechny reakce. Zkusím se podívat do matrik a uvidím, co tam najdu. Nevěděla jsem jen, co přesně hledat. Vím, že to bude neověřené, ani nečekám, že najdu přesnou odpověď, jen mě to tak nějak napadlo. Vedlejších nemocí u dia bylo hlavně tenkrát hodně, hlavně, když se to ani nevědělo.
Jen pro informaci, nyní je velký pokrok, syn má senzor a vysílač a vše se přenáší do mobilu. Vím, jaká je glykémie celý den a noc, ale i tak se musí stále hlídat, protože se to občas opravdu mění. Máme v plánu přejít na pumpu, pro malé děti je lepší.

Ještě jednou děkuji

Jana


Hlavně přeji, ať se Vám to všechno společnými silami daří co nejlépe zvládat.

Co se týká prohledávání matrik kvůli zdravotním důvodům, tak pokud je to na základě konzultace a pokynů ošetřujícího lékaře, není samozřejmě o čem diskutovat a také bych se snažil hledat. Pokud by se jednalo o hledání z toho důvodu, že si člověk dělá "osobní výzkum, aby věděl", je na zvážení, zda si nepřidělává zbytečné starosti navíc, protože pro řešení aktuální situace to téměř jistě nepřinese nic nového. Ale jak píši, nevím podrobnosti a možná to z nějakého důvodu zajímá lékaře, např. že si sami dělají i sledování dědičnosti.

Pokud bych měl přidat pár střípků zkušeností z příbuzenstva s cukrovkou, tak je to obdobné tomu, co tady už bylo uvedeno. Pokrok jde skutečně rychle kupředu. Takže v roce 1926 nemocný zemřel ve 30 letech, ale jeho vnučka měla sice cukrovku (I. typ) diagnostikovanou také od mladého věku, ale díky inzulínu žila desítky let, dožila se více než 70 let a dokonce bez většiny typických sekundárních zdravotních následků dlouhodobé cukrovky. A jak sama píšete, v současnosti jsou možnosti ještě pokročilejší.

K dědičnosti cukrovky objektivní informace nemám. Pouze se v příbuzenstvu "říká", že se cukrovka dědí ob generaci (tzn. prarodič-vnuk), ale to, prosím, v žádném případě neberte jako ověřenou informaci. I v tom příbuzenstvu je případ, že jeden vnuk cukrovka ano od mládí a druhý vnuk ne až do pokročilého věku.
hovorkas
 
Příspěvky: 285
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Re: Diabetes jako příčina umrtí?

Příspěvekod Yanina » sob dub 03, 2021 9:40

hovorkas píše:
Yanina píše:Děkuji moc za všechny reakce. Zkusím se podívat do matrik a uvidím, co tam najdu. Nevěděla jsem jen, co přesně hledat. Vím, že to bude neověřené, ani nečekám, že najdu přesnou odpověď, jen mě to tak nějak napadlo. Vedlejších nemocí u dia bylo hlavně tenkrát hodně, hlavně, když se to ani nevědělo.
Jen pro informaci, nyní je velký pokrok, syn má senzor a vysílač a vše se přenáší do mobilu. Vím, jaká je glykémie celý den a noc, ale i tak se musí stále hlídat, protože se to občas opravdu mění. Máme v plánu přejít na pumpu, pro malé děti je lepší.

Ještě jednou děkuji

Jana


Hlavně přeji, ať se Vám to všechno společnými silami daří co nejlépe zvládat.

Co se týká prohledávání matrik kvůli zdravotním důvodům, tak pokud je to na základě konzultace a pokynů ošetřujícího lékaře, není samozřejmě o čem diskutovat a také bych se snažil hledat. Pokud by se jednalo o hledání z toho důvodu, že si člověk dělá "osobní výzkum, aby věděl", je na zvážení, zda si nepřidělává zbytečné starosti navíc, protože pro řešení aktuální situace to téměř jistě nepřinese nic nového. Ale jak píši, nevím podrobnosti a možná to z nějakého důvodu zajímá lékaře, např. že si sami dělají i sledování dědičnosti.

Pokud bych měl přidat pár střípků zkušeností z příbuzenstva s cukrovkou, tak je to obdobné tomu, co tady už bylo uvedeno. Pokrok jde skutečně rychle kupředu. Takže v roce 1926 nemocný zemřel ve 30 letech, ale jeho vnučka měla sice cukrovku (I. typ) diagnostikovanou také od mladého věku, ale díky inzulínu žila desítky let, dožila se více než 70 let a dokonce bez většiny typických sekundárních zdravotních následků dlouhodobé cukrovky. A jak sama píšete, v současnosti jsou možnosti ještě pokročilejší.

K dědičnosti cukrovky objektivní informace nemám. Pouze se v příbuzenstvu "říká", že se cukrovka dědí ob generaci (tzn. prarodič-vnuk), ale to, prosím, v žádném případě neberte jako ověřenou informaci. I v tom příbuzenstvu je případ, že jeden vnuk cukrovka ano od mládí a druhý vnuk ne až do pokročilého věku.


Děkuji za reakci, co se týká důvod - opravdu není lékařský, ale jen můj osobní, já jak se věnuji rodokmenu, tak mě to zajímalo, zda se to dá dohledat, ale je pravda, že to asi není moc dobrý nápad, protože probírat se pro mě knihami zemřelých není moc příjemné, takže se tomu spíš věnovat nebudu. Právě mě napadlo jít po linii mé prababičky, který zřejmě byla diabetik I. stupně a zkusit zjistit, zda byl i někdo jiný, ale je to spíš nemožné a zbytečné... Můj syn to může mít i po někom jiném, o kterém jsme to nevěděli atd... ;) ale stejně děkuji za reakce, když něco třeba náhodou najdu, tak sem napíšu.

Jana
Yanina
 
Příspěvky: 38
Registrován: pon srp 19, 2019 20:48
Oblast pátrání: Jihočeský kraj

Re: Diabetes jako příčina umrtí?

Příspěvekod Entita » sob dub 03, 2021 18:18

Asi to, co napíšu, už neslyšíte poprvé, přesto k doplnění diskuze chci poznamenat, že u diabetu I.typu, tj. toho závislého na stálém dodávání inzulinu, se dědičnost nejeví jako příliš častá a příliš vysoké pravděpodobnosti, pokud nejsou diabetici oba rodiče - a to v minulosti bylo jistě vysoce nepravděpodobné. Předpokládám, že kam paměť dosahuje, tj. do generace prarodičů a jejich sourozenců, jsou informace spíš dostupné z tradované živé paměti, u starších generací pak podle mě již citelně klesá pravděpodobnost, že matka - inzulinová diabetička měla zdravého potomka. Ještě poměrně nedávno se jednalo o natolik rizikové těhotenství, že bývalo ženám rozmlouváno - i s téměř současnými léčebnými možnostmi. Zbývá tak dědičnost po otci - uváděná rizikem 3-8%, tj. max. 8 narozených dětí ze 100 takového otce. Matky, která až po narození dětí rozvinula diabetes - zde se obvykle uvádí riziko 1-3%, tj. méně než po otci.
A pak tedy teoretické riziko rodové linie napřeskáčku se vyskytující v jednotlivých generacích mezi některými sourozenci - tam bych ale měla stejně velký otazník, zda je možné vůbec to spojit s dědičnou vlohou pro svou nejbližší rodinu.

Zjištění nemoci jako příčiny úmrtí se tu ve své obtížnosti řeší výše, já už jsem viděla jako příčinu úmrtí "úplavici cukrovou" ve 20.století, ale k zápisům dřívějším bych byla skeptická. Příčinou úmrtí byl jistě často stav, který byl zapsán obecně - mrtvice, šlak, bezvědomí, vysychání, úplavice, horečka... Nevidím moc možností, jak to odlišit od jiných příčin uvedených projevů dalších nemocí. Je to všeobecně problém vlastně všech nemocí a jejich zápisů jistě od 19.století níže, pokud je vůbec uváděli. Osobně si myslím, že pokud bych neměla z dostupných údajů v živé paměti o nejbližších generacích jasný signál, že cukrovku mělo více členů rodu, snad bych od dalšího upustila - domnívám se, že v chabých zápisech matrik se není čeho pevnějšího chytit... Každopádně pokud se tím směrem pustíte, přeji šťastnou ruku.
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: Diabetes jako příčina umrtí?

Příspěvekod Yanina » sob dub 03, 2021 21:29

To Entita:moc děkuji za objasnění, v nemocnici se mě ptali na dědičnost, ale nikoho v rodině nemáme, až teď na tu prababičku údajně...
Jak tady čtu,tak se tomu věnovat dál nebudu, protože by to byla taková loterie a asi bych spíš nic nezjistila.

Moc ale děkuji za všechny reakce, dozvěděla jsem se opět spoustu nových informací.
Yanina
 
Příspěvky: 38
Registrován: pon srp 19, 2019 20:48
Oblast pátrání: Jihočeský kraj

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků