Soupis poddaných v Libíně 1755 x zápis v matrice narozených

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Soupis poddaných v Libíně 1755 x zápis v matrice narozených

Příspěvekod mix59 » pát led 15, 2021 21:45

Podle zápisu v matrice N se 23.1.1755 v Libíně narodil a byl pokřtěn Matěj Kaška, nemanželský syn Kateřiny Kaškové, dceři po zemřelém otci Jiříkovi Kaškovi ze vsi Ponědražky (ne z Ponědraže).
Abych se v této rodové linii dostal dál do minulosti, předběžně jsem prohledal matriky narozených jak v Libíně, tak v Ponědražce v letech 1720-1740, ale žádnou Kateřinu, která by měla za otce Jiříka Kašku jsem tam nenašel.
Zkoušel jsem hledat narození Jiříka Kašky v Ponědražce "zkusmo" cca kolem roku 1695-1705, ale ani tam jsem nebyl úspěšný.
Pokračoval jsem hledáním v soupisech poddaných pro zmíněné obce (tím jsem možná měl začít), kde bych v případě úspěchu zjistil stáří a odtud přesnější údaj roku narození. Očekával bych, že v SP Libína z roku 1755 či 1756 najdu jak Kateřinu, tak jejího syna Matěje, ale nenašel jsem je. Zkoušel jsem pak různé roky od konce 17. století namátkově cca po pěti letech až k tomu roku narození, ale v obou obcích nic... Tedy nějaké Kašky jsem tam našel, ale žádný Jiří ani žádná Kateřina po neb. Jiřím Kaškovi.
Matěj se mi v SP z Libína objevuje až v roce 1776 jako dvacetiletý nemanželský nalezenec. A pak s výjimkou asi pěti let kolem roku 1788 prakticky až do své smrti.

Jeho další osudy již mám poměrně dobře zmapovány, ale nenapadá mne už skoro nic, jak dál - snad ještě pod příslušnou farností hledat úmrtí Kateřiny od roku 1755 dopředu, případně otce Jiříka od roku 1755 dozadu.
Mohl jsem to tam samozřejmě někde přehlédnout, ve čtení moc zkušený nejsem, ale ta jména bych už snad najít měl...

:?: Je reálné, že by ta Kateřina žila někde úplně jinde a v Libíně proběhlo pouze to narození a křest ?
:?: Matěj má v matrice N pod svým jménem zapsáno "svobodný". S tím jsem se ještě nesetkal, a tak nevím, jestli to nemá nějaký vztah k poddanství - tj. že by pak jako takový nebyl zapisován v soupisech poddaných. Od roku 1775 ale v SP je a vím, že byl potom při narození dětí v matrikách veden jako podruh a švec, čili že by pak o tuto výsadu přišel ? Tomu moc nerozumím...

Napadlo by někoho něco dalšího ?
Za případné pošťouchnutí správným směrem předem děkuji :wink:
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Re: Soupis poddaných v Libíně 1755 x zápis v matrice narozen

Příspěvekod Zora » sob led 16, 2021 6:13

Možné úvahy

Matěj se mi v SP z Libína objevuje až v roce 1776 jako dvacetiletý nemanželský nalezenec.
Tahle formulace je zvláštní, pokud by ho porodila Kateřina, očekávala bych, že nebude nalezenec.
Ale samozřejmě není vyloučené, že ho Kateřina porodila.

Podle zápisu v matrice N se 23.1.1755 v Libíně narodil a byl pokřtěn Matěj Kaška, nemanželský syn Kateřiny Kaškové, dceři po zemřelém otci Jiříkovi Kaškovi ze vsi Ponědražky (ne z Ponědraže).
Abych se v této rodové linii dostal dál do minulosti, předběžně jsem prohledal matriky narozených jak v Libíně, tak v Ponědražce v letech 1720-1740, ale žádnou Kateřinu, která by měla za otce Jiříka Kašku jsem tam nenašel.

Zkuste hledat úmrtí Kateřiny,, jak v Libíně, tak v Ponědražce, tam pak hledejte i úmrtí Jířího.

:?: Je reálné, že by ta Kateřina žila někde úplně jinde a v Libíně proběhlo pouze to narození a křest ?
Ano, mohla být v Libíně ve službě a po porodu se vrátit domů nebo se přesunout jinam, nebo dítě v Libíně zanechat...

Matěj má v matrice N pod svým jménem zapsáno "svobodný".
Tato formulace znamená, že nebyl poddaný. (svobodný = nepoddaný)

Vložte sem, prosím odkaz na záznam narození Matěje.
Z
edit - tohle je záznam o narození
viewtopic.php?f=9&t=53381&p=243342&hilit=1755#p243342

Kateřina, pozustala po Neb. Jiržikowi Kasskowi ze wsy poniedražky begwalim wogaku

otec Kateřiny je zde uváděn jako již zemřelý, bývalý voják,. ta obec Ponědražky se zřejmě vztahuje k jeho poslednímu bydlišti, zkuste hledat jeho úmrtí před r. 1755 (jak už jsem psala výše)

Je možné, že se ta nepoddanost vztahovala už na otce, který byl nepoddaný... snad to nějak vysvětlí jeho úmrtní zápis .
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29192
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Soupis poddaných v Libíně 1755 x zápis v matrice narozen

Příspěvekod mix59 » sob led 16, 2021 14:18

Děkuji za tipy, uvažoval jsem tedy dost podobně.

V matrice Z pro Ponědražku jsem zatím Jiříka Kašku nenašel, ale jsem teprve u roku 1754. Dívám se tam také, zda se tam třeba neobjeví jeho žena (předpokládám, že by byla zapsaná jako Kašková).

U té Kateřiny mne ještě napadlo, že by asi nemohla cestovat příliš daleko cca rok před porodem ani po něm s malým dítětem - otec jí zemřel, muže neměla, nejspíš se jí tedy asi nežilo lehce. Podívám se do SP okolních obcí, i když pokud byla také svobodná tj. nepoddaná po otci Jiříkovi, tak do SP se zapisovali asi jen poddaní, čili je patrně zbytečné ji tam hledat (tedy pokud se tento status přenášel z pokolení na pokolení resp. vztahoval i na ženy).

Matěj měl v tom SP z roku 1776 připsáno jiným rukopisem a v němčině "unehelig. fündling" - z toho nalezence usuzuji, že se v Libíně (znovu ?)objevil po smrti matky Kateřiny - mohli spolu žít mezitím v nějaké okolní obci (otázka je, jak to zjistit). Pokud by Kateřina zemřela nějak dřív, mohl se o malého Matěje postarat jeho libínský kmotr Adam Kuthan, ale ani v tomto směru jsem v SP nějakou poznámku nenašel (pravda je, že jsem úplně všechny dostupné SP podrobně neprošel).

Každopádně nejnadějnější je hledat to úmrtí Jiříka v Ponědrážce.
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Re: Soupis poddaných v Libíně 1755 x zápis v matrice narozen

Příspěvekod mix59 » sob úno 06, 2021 18:44

Tak ani po delším hledání v matrikách N i Z jsem na žádnou stopu po Jiříkovi Kaškovi ani jeho dceři Kateřině nenarazil - jak v uvedených obcích, tak i v okolních farnostech. Neprošel jsem ovšem zdaleka všechny farnosti v JČ; taky jsem někde mohl něco přehlédnout... Hledal jsem i v SP, ale tam to asi bylo zbytečné, když syn Matěj se narodil po svém otci bývalém vojáku jako svobodný.

V sekci Otázky a odpovědi tento příspěvek již asi více k dalšímu rozvoji není - otázky byly zodpovězeny. Ještě to budu zkoušet dál sám, ale možná bych někdy sepsal všechna mně známá fakta (stručněji než zde) a zkusil to v sekci Hledám pomoc. Třeba se v uvedeném časovém rozmezí a lokalitách někdo pohybuje a na něco, co by mi pomohlo, narazí...
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků