jak zjitit, co dělal předek před rokem 1850 (Táborsko, Slaný

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

jak zjitit, co dělal předek před rokem 1850 (Táborsko, Slaný

Příspěvekod mandoney » pát led 15, 2021 12:43

Dobrý den,
chtěl bych poprosit o radu.
Můj předek se narodil v roce 1815 u Tábora, a pak se objevuje v roce 1850 ve Slaném, kde se žení s vdovou - je mu 35 a dle matriky je to jeho první svatba. Přijde mi to dost pozdě ve 35 letech na první svatbu. Nebo to v té době již nebylo neobvyklé?
Nevím, kde se dopátrat co dělal tu dobu před rokem 1850, jak se dostal tak daleko od domova. Pracoval jako krupař a pocházel z mlynářské rodiny, která na mlýně u Tábora byla již přes sto let a byla dalších sto let (mlýn dědil bratr mého předka).
Je možné někde zjistit, kdy do Slaného přišel?
Vzhledem k tomu, že mi přijde, že se ženil pozdě, tak jediné, co mě napadá, že byl na vojně?
Možná mi někdo poradí.
Moc všem děkuji za rady
Marek
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28

Re: jak zjitit, co dělal předek před rokem 1850 (Táborsko, S

Příspěvekod Zora » pát led 15, 2021 14:15

Moc jste toho o předkovi nenapsal, (ve smyslu povolání z matričních záznamů)
Dalo by se předpokládat, že po tovaryšské zkoušce odešel na vandr. Nechodilo se jen za humna, ale opravdu ve velké vzdálenosti.

Po absolvování vandru mohl složit mistrovské zkoušky a zůstat v některém z bývalých působišť.

Nebo absolvovat vojnu a oženit se s nějakou vhodnou dívkou (vdovou), kde byla dobrá šance získat takto krupařskou dílnu. (po otci, po zemřelém prvním manželovi)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29129
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjitit, co dělal předek před rokem 1850 (Táborsko, S

Příspěvekod mandoney » pát led 15, 2021 14:21

Děkuji za odpověď. Právě o povolání mám vlastně jen záznamy, že byl krupař ve Slaném.
Když se žení, je zde již psáno krupař ve Slaném...a byl až do své smrti.

Kde byl předtím nevím, příp. odkdy byl ve Slaném také ne. Předchozí manžel nevěsty-vdovy byl zedník.
Nevím, zda se dá zjistit z nějakým záznamů, kdy začal ve Slaném působit.

Příšlo mi, že se žení docela pozdě.

děkuji
marek
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28

Re: jak zjitit, co dělal předek před rokem 1850 (Táborsko, S

Příspěvekod Zora » pát led 15, 2021 14:25

Ty záznamy jsou fakt česky jen se slovem označujícím povolání?
není tam něco jako Mauergeselt , Graupnermeister a pod?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29129
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjitit, co dělal předek před rokem 1850 (Táborsko, S

Příspěvekod mandoney » pát led 15, 2021 15:04

Zora píše:Ty záznamy jsou fakt česky jen se slovem označujícím povolání?
není tam něco jako Mauergeselt , Graupnermeister a pod?
Z


Přikládám první záznam o jeho výskytu ve Slaném, který mám - je tam krupař ve Slaném (další záznamy - narození dětí a úmrtí jsou také krupař)
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/12012/80#
5. zápis vlevo - J. Muller

děkuji
Marek
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28

Re: jak zjitit, co dělal předek před rokem 1850 (Táborsko, S

Příspěvekod mandoney » pát led 15, 2021 15:05

Zora píše:Ty záznamy jsou fakt česky jen se slovem označujícím povolání?
není tam něco jako Mauergeselt , Graupnermeister a pod?
Z


Přikládám první záznam o jeho výskytu ve Slaném, který mám - je tam krupař ve Slaném (další záznamy - narození dětí a úmrtí jsou také krupař)
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/12012/80#
5. zápis vlevo - J. Muller

děkuji
Marek
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28

Re: jak zjitit, co dělal předek před rokem 1850 (Táborsko, S

Příspěvekod Zora » pát led 15, 2021 15:17

V tom svatební zápisu je to zvláštní..
zemřelý manžel nevěsty je uveden jako tovaryš zednický, její otec jako mistr ševcovský. jen ženich je krupař.

Inu, snad by mohl pomoci nějaký seznam cechu krupařského, případně mlynářského, a pod, kde by se Josef vyskytl... Bohužel vůbec neznám Vaši oblast, takže nějaké soupisy poddaných - před r. 1848 např., netuším...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29129
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjitit, co dělal předek před rokem 1850 (Táborsko, S

Příspěvekod mandoney » pát led 15, 2021 15:31

Zora píše:V tom svatební zápisu je to zvláštní..
zemřelý manžel nevěsty je uveden jako tovaryš zednický, její otec jako mistr ševcovský. jen ženich je krupař.

Inu, snad by mohl pomoci nějaký seznam cechu krupařského, případně mlynářského, a pod, kde by se Josef vyskytl... Bohužel vůbec neznám Vaši oblast, takže nějaké soupisy poddaných - před r. 1848 např., netuším...

Z


přesně tak. Všichni jsou tovaryši, mistri, jen krupaři jsou krupaři - i v jiných záznamech u ostatních osob je také psáno krupař.
Například o stránku dříve v již zaslaném odkazu (vlevo 2. sdola) je také krupař a měšťan....
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/12012/79#

A ještě synové Mullera byli také "jen" krupaři....

Děkuji
M.
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28

Re: jak zjitit, co dělal předek před rokem 1850 (Táborsko, S

Příspěvekod Zora » pát led 15, 2021 15:35

Neumím na to dát logickou odpověď.... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29129
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků