karta vojáka Vládního vojska - význam zápisu

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

karta vojáka Vládního vojska - význam zápisu

Příspěvekod filmovymaniak » pát led 15, 2021 11:36

Dobrý den,
pokud je tu nejaký odborník na problematiku VV a významu zápisů na zadní straně karty, obsahující informace o "služebním postupu" budu rád za vyjasnění

jde mi o to, že u záznamu o povýšení na svobodníka s datem 15.7.1944 je tužkou psaná poznámka v závorce , ktrou čtu jako (10. p. z. - únor 1945)
ale nevím přesný význam, poradíte prosím.


prvně jsem si myslel , že je to poznámka o tom , že u 10. praporu byl do února 1945

Čs. samostatná brigáda v Itálii vznikla až v květnu 1945 po válce

Obrázek

zvětšený obrázek:
https://www.valka.cz/attachments/35382/unor1945.jpg
Naposledy upravil filmovymaniak dne pát led 15, 2021 16:45, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: karta vojáka Vládního vojska - význam zápisu

Příspěvekod zburget » pát led 15, 2021 12:50

Je rozumější sem dát jen odkaz na obrázek, takhle je to tady dost nepřehledné.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12589
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: karta vojáka Vládního vojska - význam zápisu

Příspěvekod alenas » pát led 15, 2021 13:07

Zdravím - zde se dočtete vše potřebné

Vládní vojsko bylo utvořeno po vzniku Protektorátu Čechy a Morava k „udržení vnitřní bezpečnosti a pořádku“. Na stranu spojenců (jedná se o Itálii) přešlo až na jaře 1945.
http://www.vhu.cz/vladni-vojsko-a-jeho-platne-nasazeni-v-italii/
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: karta vojáka Vládního vojska - význam zápisu

Příspěvekod filmovymaniak » pát led 15, 2021 15:50

Dobrý den,
zburget, volil jsem záměrně tento způsob zobrazení, aby případným čtenářům byla ukázána ihned zdrojová "fotografie"

alenas mám i knihu od pana Kalouska, kde jsem jeho prapor včetně umístění v Itálií vysledoval,
z karty se nedá vyčíst jeho funkce a na jakých úkolech se podílel, oproti digitalizovaným kartám příslušníků RAF jsou karty Vládního vojska či italských legií v podstatě o ničem

mohu jen odhadovat, že se účastnil jako člen stráže - kulometčík - (zástupce velitele stráže) na střežení železniční tratě Verona - Boloňa
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: karta vojáka Vládního vojska - význam zápisu

Příspěvekod Zora » pát led 15, 2021 16:20

Na tom vloženém skenu, pro jeho velké rozlišení, nevidím nic. ( A to máme jasně v pravidlech, jak vkládat skeny, ... každý si pak nastaví zvětšení podle své potřeby.)
Nechápu, co vlastně chcete za odpověď. Sám jste nic nepřečetl, zřejmě se Vám tedy jedná jen o poznámku.
Po upozornění od kolegyně, kdy vzniklo vládní vojsko a jaká byla jeho další historie, reagujete na něco jiného... píšete o knize, viz

"... mám knihu pana Kalouska, kde jsem jeho prapor včetně umístění v Itálií vysledoval,
z karty se nedá vyčíst jeho funkce a na jakých úkolech se podílel, oproti digitalizovaným kartám příslušníků RAF jsou karty Vládního vojska či italských legií v podstatě o ničem
mohu jen odhadovat, že se účastnil jako člen stráže - kulometčík - (zástupce velitele stráže) na střežení železniční tratě Verona - Boloňa.."

Nevím, o kom píšete, zda o anonymním vojáku, jehož je ta karta - příjmení neznáme, nebo o někom zcela jiném.

Osobně bych se domnívala, že nejsnazší způsob, jak se dovědět, co je na kartě, by bylo obrátit se
na VHA nebo na ten "zdroj", odkud máte kartu.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29148
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: karta vojáka Vládního vojska - význam zápisu

Příspěvekod filmovymaniak » pát led 15, 2021 16:34

Paní Zoro , neumím ten soubor v příspěvku zobrazit zmenšeně.

Je to z karty mého předka, soubor jsem vložil jako zdroj informace.

Jde mi jen o význam poznámky za povýšením
jak jsem psal na začátku pokud je tu nejaký odborník na problenatiku VV a významu zápisů na zadní straně karty, obsahující informace o "služebním postupu" budu rád za vyjasnění

Vy tím odborníkem nejste, počkám jestli se nějaký neozve, zkusím ještě nějak upravit 1. dotaz, aby ten náhled byl menší, zatím to neumím

reagoval jsem na dotaz Alenas, protože psala "..zde se dočtete vše potřebné.." odpověď jsem tam nenašel

dotaz je na více forech, i na valka.cz, dali jsme ho sem "pro jistotu, kdyby sem zašel někdo , kdo zná odpověď

Sám jste nic nepřečetl, zřejmě se Vám tedy jedná jen o poznámku.

Přečetl jsem vše jen nepřepsal, nejsme v sekci "čtení starých materiálů" Jedná se mi jen o význam poznámky
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: karta vojáka Vládního vojska - význam zápisu

Příspěvekod Zora » pát led 15, 2021 16:45

Ten sken vložte na nějaké úložiště a sem vložte odkaz, viz úložiště uvedená v pravidlech.
Není třeba, už to psal kolega, aby to zbytečně zabíralo místo.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29148
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: karta vojáka Vládního vojska - význam zápisu

Příspěvekod filmovymaniak » pát led 15, 2021 16:47

Ten sken je na servru valka.cz, není součástí tohoto fora, tu jsem dal jen "náhled"

1. příspěvek upraven, náhled je podle mne příliš malý, je tam i odkaz na zvětšený soubor
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: karta vojáka Vládního vojska - význam zápisu

Příspěvekod Zora » pát led 15, 2021 16:54

Takže jsme se domluvili, stačilo vložit do prvního příspěvku pouze odkaz na forum válka, tedy pouze odkaz na zdroj.

Co se týče čtení, nic nerozporuji, jde Vám jen a jen o tu poznámku...
Jen jsem nerozuměla tomu, co vlastně chcete. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29148
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: karta vojáka Vládního vojska - význam zápisu

Příspěvekod filmovymaniak » pát led 15, 2021 16:57

Takže si rozumíme, jestli jsem se Vás nějak dotkl, tak se omlouvám

pokud jde o forum valka.cz, tak mi příjde, že tam snad ani nikdo nechodí, takže pravděpodobnost odpovědi na tom foru(valka.cz) se pro mne rovná nule
a dal jsem to proto také sem.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků