Dědictví

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Dědictví

Příspěvekod veverka33ck » sob led 02, 2021 15:28

Zdravím, zemřel mi otec žijící již cca 30let v Austrálii, kde měl českou manželku a její 2.dospělé děti. Byli jsme všichni v kontaktu přes internet a několikrát za dobu jeho žití tam jsem tam i byla a on létal i za mnou do ČR. Zemřel na rakovinu ale bohužel s demencí po mrtvici. Nevím jestli zanechal závěť a jeho rodina se o tom se mnou nebaví... Otec je po smrti již 7 měsíců.. Mám čekat že se mi ozve nějaký australský úřad, nebo jak zjistím co se děje.. Děkuji
veverka33ck
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob led 02, 2021 15:09
Oblast pátrání: Pozůstalost v Austrálii

Re: Dědictví

Příspěvekod zburget » sob led 02, 2021 17:28

Obávám se, že zde není úplně to nejlepší místo na takovýto dotaz - zeptejte se spíš nějakého notáře.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Dědictví

Příspěvekod m.k.85 » ned led 03, 2021 10:01

Řešil jsem něco podobného, ale týkalo se to mého dědečka, otce mé matky, kterého jsem nikdy neviděl a matka naposledy ve svých třech letech.
Chtěl jsem se o něm dozvědět něco víc, ať paradoxně nemám více informací o předcích vzdálených několik generací, než o předkovi těsně minulém. To se mi nakonec povedlo. Zjistil jsem, že se podruhé oženil a měl další dvě dcery, dokonce poslední jeho bydliště a datum a místo úmrtí (před více než 30 lety).
Avšak bylo mi divné, že s úmrtím matku nikdo, jako s oficiální, biologickou dcerou, neobeznámil a tedy nebyla přizvána k dědickému řízení a tzv. "ostrouhala." Nutno podotknout, že matka se svým otcem, bydlícím daleko od ní prakticky nikdy nebyla v kontaktu a nic bližšího o něm nevěděla. Nové informace se dozvěděla až z mého bádání.
Tím chci říci, aby jste si dědické řízení více pohlídala, protože nikdy nevíte, co se na té druhé straně dělo. Ale Váš případ je o něco jiný, Vy o otci víte, narozdíl od nás, mnoho skutečností.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: Dědictví

Příspěvekod zburget » ned led 03, 2021 11:57

m.k.85 píše:…s úmrtím matku nikdo, jako s oficiální, biologickou dcerou, neobeznámil a tedy nebyla přizvána k dědickému řízení a tzv. "ostrouhala."
Pokud vím, dědické řízení by se mělo dát znovu otevřít. Nevím jak dlouho po smrti. Jak jsem psal, tohle jsou otázky na právníka, kteý se těmihle věcmi zabývá - i v této věci bych se zeptal notáře, jestli to takhle bylo v pořádku.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Dědictví

Příspěvekod Zora » ned led 03, 2021 12:25

K dědictví - tohle fórum není určeno k řešení dědických otázek.
Přesně jak psal kolega - dotaz na notáře a řídit se podle toho.

Pokud Vám paní Vopršálková z fóra cokoliv odpoví, tak se tím přece bez ověření nebudete řídit.
Nebo že by platilo v pozměněné podobě:
"Máňa říkala, že to je směroplatný."
A to i v Australii :-)

Nevím proč, ale už jsem dostala několik dotazů na toto téma, člověk se až diví, jaké nesmysly lidé dají dohromady jen proto, aby dosáhli na dědictví. Nedej bože, když jim vysvětlím - jen z matričního hlediska - že nemohou mít pravdu.
Tak se všechna zloba otočí proti mně, neb jim ty "prachy" nedopřeju.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dědictví

Příspěvekod Viridis » ned led 03, 2021 14:33

Zdravím,
nechci se vyjadřovat k právním otázkám dědictví, ale k evidenci obyvatelstva, která s tím - a s naším pátráním - souvisí. Moje zcela čerstvá zkušenost - vloni zemřela moje maminka. Notářka v evidenci našla jako jejího jediného potomka jen mně, přestože mám mladší sestru a před pár lety se řešilo dědictví po tatínkovi. Takže ani současná evidence obyvatelstva není bez chyb a nemusí poskytovat úplné a bezchybné informace. Zřejmě to nikdo nekontroluje (u dítěte jim nechyběl rodič) nebo je v tom ještě větší binec, než si dovedeme představit. A s tím je potřeba počítat :(
P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Dědictví

Příspěvekod Zora » ned led 03, 2021 14:56

Ano, tohle všechno si musí každý z nás ohlídat na příslušných úřadech, nebo tam vznést konkrétní dotaz, ne se ptát na genealogickém fóru.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dědictví

Příspěvekod veverka33ck » stř led 06, 2021 12:41

Moc děkuji za odpovědi, nespoleham na to že mi tady vyloženě někdo řekne bod po bodu co a jak, jen mě napadlo zda s podobnou situací nemá někdo tady zkušenost a podělil by se o ní.. Případně bych se už mohla nějak nasměrovat.. Díky a hezký den
veverka33ck
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob led 02, 2021 15:09
Oblast pátrání: Pozůstalost v Austrálii

Re: Dědictví

Příspěvekod zeter » stř led 06, 2021 18:50

přímou zkušenost sice nemám, ale 1) na nic nečekejte a 2) buď bych požádal o radu či konzultaci libovolného notáře (nebo právníka, který se specializuje na dědická řízení) u nás, nebo předběžně poslal dotaz na některý z českých zastupitelských úřadů v Austrálii - tam budou mít pravděpodobně slušný přehled a snad poradí.
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Dědictví

Příspěvekod Kiara » čtv led 07, 2021 18:17

Viridis píše:Zdravím,
nechci se vyjadřovat k právním otázkám dědictví, ale k evidenci obyvatelstva, která s tím - a s naším pátráním - souvisí. Moje zcela čerstvá zkušenost - vloni zemřela moje maminka. Notářka v evidenci našla jako jejího jediného potomka jen mně, přestože mám mladší sestru a před pár lety se řešilo dědictví po tatínkovi. Takže ani současná evidence obyvatelstva není bez chyb a nemusí poskytovat úplné a bezchybné informace. Zřejmě to nikdo nekontroluje (u dítěte jim nechyběl rodič) nebo je v tom ještě větší binec, než si dovedeme představit. A s tím je potřeba počítat :(
P.

Ano, současná evidence obyvatelstva je jeden velký nepořádek (velmi slušně řečeno). Mně zemřela maminka v roce 2015. Byla jsem jejím jediným dítětem. K mému velkému překvapení byly k notářskému řízení přízvány ještě dvě naprosto cizí paní, které měly být údajnými dcerami mé matky. Později se vše vysvětlilo: chyba v rodném čísle, pocházející z centrální evidence obyvatelstva. Takže máte pravdu, centrální evidence obyvatelstva v ČR je jeden velký chaos...
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 8 návštevníků