Kdo se ženil?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kdo se ženil?

Příspěvekod zburget » čtv pro 31, 2020 9:34

Mám tady jeden takový neobvyklý slovosled u sňatku:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=442
vpravo úplně dole

Den 13 Frebruarii ist Matthei ein Jungergesell des Andreas von Runaržof Ehelicher Sohn mit Jungfrau…

Pochopil jsem to prosím správně, že se žení Ondřej, syn Matouše z Runářova? A nebo je to naopak? Nevěsta už je zapsaná standarně.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kdo se ženil?

Příspěvekod Mistr Jan » čtv pro 31, 2020 9:38

Překlad úryvku: Dne 13.2. je Matěj, mládenec, Ondřeje von Runaržofa (z Runářova chcete-li) manželský syn, s dívkou...

Žení se podle mě Matěj, manželský syn Ondřeje.

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2940
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Kdo se ženil?

Příspěvekod Zora » čtv pro 31, 2020 10:07

ist Matthei ein Jungergesell des Andreas von Runaržof Ehelicher Sohn mit Jungfrau…
Matěj , mladík, Ondřeje z R. manželský syn s pannou

tedy po našom - Matěj, manželský syn Ondřeje z Runaržofu si vzal nějakou pannu...
jen tedy nevím, jaké měli Ondřej či Matěj příjmení . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kdo se ženil?

Příspěvekod zburget » čtv pro 31, 2020 10:14

Ta vesnice se dnes opravdu jmenuje Runářov, to není můj neumělý překlad :-)

Mně tam nesedí ten tvar Matthei - evokuje to ve mně genitiv. Navíc, v oblasti se příjmí Matouš vyskytuje. Jenže se tam vyskytuje i příjmení Andrys. Ani jedno znich ale nemám doložené přímo v Runářově.
Runářov byl ale malá vesnice, kde koncem 17. stol. nemuseli mít potřebu někoho rozlišovat příjmím, i když by to v téhle matrice bylo vlice vzácné.
Na jinou stranu ale doteď byly záznamy psány česky potom latinsky a tohle je čtvrtý a současně poslední, kdy je záznam psán německy. Pokračuje latina a pak zase chvíli bude čeština. Takže zapisovatel mohl mít jiný pohled na potřebu přesnosti identifikace lidí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kdo se ženil?

Příspěvekod Zora » čtv pro 31, 2020 10:29

otázkou je, co přesně znamená tvar Matthei
Pokud je zápis německy, v tom se shodneme, pak se snad může jednat o nepřesně zapsané křestní jméno... tak jsem to pojala já.
Víc z toho ale asi nevyluštím.

Naprosto teoreticky opisoval kněz při svatbě údaje z latinského textu matriky N
pokřtil jsem (vokativ) Mathei . otec Andreas...
nebo snad to mohlo být ... je pokřtěn Matei (Matěj) česky...
JInak moc nechápu, proč by v německém textu uváděl tvar spíš latinský tvar .
Slovosled v němčině je jasný, a většinou - až na velké výjimky- se neskloňují jméno a příjemní, pouze povolání.
Nic dalšího mě nenapadá. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kdo se ženil?

Příspěvekod zburget » čtv pro 31, 2020 10:43

Matriku N z období, kdy se ženich narodil zatím prostudovanou nemám. Ale předpokládám, že bude česky (začátek této matriky je česky).

Je pravda, že v těch čtyřech německy psaných záznamech jsou jména snoubenců psána česky nebo latinsky (např. první v únoru: …ist Wondra Wemetal ein Wittiber… nebo poslední v lednu: Jungfrau Catharina)! Takže ten Matthei bude opravdu nejspíš Matěj. Tohle mě nenapadlo. Zatím mi nezbyde, než si to nechat jako nevyřešenou nejasnost, která se snad časem rozlouskne.
Díky za nápad!
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kdo se ženil?

Příspěvekod Mistr Jan » čtv pro 31, 2020 11:04

zburget píše:Ta vesnice se dnes opravdu jmenuje Runářov, to není můj neumělý překlad :-) ...

Ano, s Runářovem Vám samosebou věřím, jen mi šlo o ten tvar kterým to chcete zapsat. :) Jen mě tak napadlo, zda by nemohlo by jít o nějaký tvar příjmení později transformovaného třeba na Runářovský?

Zora píše:nebo snad to mohlo být ... je pokřtěn Matei (Matěj) česky...

Jinak, s tímto vysvětlením také souhlasím, do překladu jsem ho taky jako Matěje už napsal. :)

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2940
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Kdo se ženil?

Příspěvekod zburget » čtv pro 31, 2020 15:35

Mistr Jan píše:Jen mě tak napadlo, zda by nemohlo by jít o nějaký tvar příjmení později transformovaného třeba na Runářovský
Tohle jsem vůbec nepochopil. Někdo pocházející z Runářova mohl v místě, kam přišel, nést příjmí Runářovský. Jedině takhle.
Jestli zpochybňujete existenci obce Runářov, tak se vám to podařit ale nemůže. S touhle obcí v matrikách pracuju už pár let: https://mapy.cz/zakladni?x=16.8722668&y ... rd&id=9493
I když mě osobně se zatím nijak nedotkla.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kdo se ženil?

Příspěvekod Mistr Jan » čtv pro 31, 2020 17:15

zburget píše:...Jestli zpochybňujete existenci obce Runářov...

Ne, to si špatně rozumíme. Samozřejmě, že ta vesnice existuje.

Co se snažím říct je, že "von Runaržof" by mohlo být příjmení, později psané jako např. Runářovský. Párkrát už jsem se setkal s tím, že byl někdo pojmenovaný po zdejším geografickém pojmu (Skorkovský – Skorkov, Družecký – Družec).

Jestli plácám nesmysly, tak se moc omlouvám, tohle mě tak napadlo při prohlížení toho záznamu.

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2940
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Kdo se ženil?

Příspěvekod Zora » čtv pro 31, 2020 17:49

záznam pouze říká, že ženich pocházel z Runářova, O příjmení se tam nehovoří...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků