Mapa farností,zavedené postupy bádání po ztracených předcích

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Mapa farností,zavedené postupy bádání po ztracených předcích

Příspěvekod Zora » pát zář 21, 2012 6:33

Při mém bádání by mně pomohla mapa farností. Představovala bych si mapku s vyznačením jednotlivých far, třeba i se seznamem obcí, které daná fara spravovala. Nenarazili jste na něco takového? Omlouvám se, zatím jsem nic podobného nepotřebovala, tudíž nemám naprosto žadnou zkušenost.

Pátrám po tom, odkud přišel do Brna předek tkadlec Jakub Navrátil, nar. cca 1800. Zatím používám klasickou mapu a "soustředné kruhy" kolem města Brna a prohledávám matriky obcí. Častokrát se ovšem stane, že se dostanu k obci, kterou jsem již prohlédla, zvlášt u maličkých vesniček. (Spadaly pod farnost, kterou už jsem prohlédla dříve), stejně tak se může stát, že některou farnost opominu zcela.
Snažila jsem se postupovat podle seznamu matrik na actapublicum, ale tam zase nemohu použít metodu "soustředných kruhů" kolem Brna, ale skáču na mapě zcela nelogicky podle abecedy.
Třeba mají zkušení genealogové vypracovánu nějakou metodu, jak věc řešit. Zkoušela jsem hledat podle oblastí, kde se soustřeďovala domácí tkalcovská výroba, zkoušela jsem hledat podle nejčastějšího dnešního výskytu příjmení Navrátil, zkoušela jsem hledat podle spřátelených rodin (kmotři, svědkové) a jejich původu, podle tkalcovských cechů, podle výskytu příjmení Navrátil ve zveřejněných rodokmenech, zkoušela jsem pátrat podle příjmení manželky (svatby byvaly spíše u nevěsty)... ale nemohu přijít na žádný systém, je to stále namátkové.
Zmínky, které jsem v brněnských matrikách o Jakubu Navrátilovi našla, zahrnují narození jeho dětí, svatby jeho dětí, narození vnoučat, (spolu s brněnskými adresami vztaženými k těmto událostem), ale nikde není uvedena informace, ze které bych vytušila, odkud pocházel. Neznám jeho narození a kupodivu ani úmrtí. Z toho usuzuji, že snad se na stáří někam vrátil, proto pátrám především kolem Brna.
Znám pouze jeho jméno a příjmení, jméno a příjmení jeho manželky a mám zdokumentované osudy tří potomků.
Do jiných archivních materiálů než do matrik jsem si zatím netroufla, nemám zkušenost ani znalosti, co a jak použít.
Jakákoliv drobná, byť třeba i úměvná rada, jak postupovat, by mně moc pomohla.
Třeba svou prosbou trošku rozvířím i genealogické dění tady na fóru, velice ráda se nechám poučit těmi zkušenějšími. Vzájemné obohacovaní se dobrými nápady a znalostmi je podle mě dobrá cesta, jak se cokoliv naučit.
Děkuji všem, svoje postřehy pište klidně i přes SZ nebo mejl. Zora
zorajakub@volny.cz
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29180
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mapa farností,zavedené postupy bádání po ztracených před

Příspěvekod stanley4 » pát zář 21, 2012 6:55

mapy farností sa riešili tu
"Brněnská diecéze" je tu (prvý odkaz od Zdeňka)
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Mapa farností,zavedené postupy bádání po ztracených před

Příspěvekod Zora » pát zář 21, 2012 7:22

Omlouvám se, nenapadlo mě tohle hledat v archivu fóra, moje chyba a děkuji. Zora

PS - je vidět, že i přes můj pokročilý věk stále toho ještě moc nepamatuji :-)))
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29180
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mapa farností,zavedené postupy bádání po ztracených před

Příspěvekod PomněnkaPrvní » sob črc 12, 2014 13:02

[quote="Zora"]Při mém bádání by mně pomohla mapa farností. Představovala bych si mapku s vyznačením jednotlivých far, třeba i se seznamem obcí, které daná fara spravovala. Nenarazili jste na něco takového? Omlouvám se, zatím jsem nic podobného nepotřebovala, tudíž nemám naprosto žadnou zkušenost.

Pátrám po tom, odkud přišel do Brna předek tkadlec Jakub Navrátil, nar. cca 1800. Zatím používám klasickou mapu a "soustředné kruhy" kolem města Brna a prohledávám matriky obcí. Častokrát se ovšem stane, že se dostanu k obci, kterou jsem již prohlédla, zvlášt u maličkých vesniček. (Spadaly pod farnost, kterou už jsem prohlédla dříve), stejně tak se může stát, že některou farnost opominu zcela.
Snažila jsem se postupovat podle seznamu matrik na actapublicum, ale tam zase nemohu použít metodu "soustředných kruhů" kolem Brna, ale skáču na mapě zcela nelogicky podle abecedy.
Třeba mají zkušení genealogové vypracovánu nějakou metodu, jak věc řešit. Zkoušela jsem hledat podle oblastí, kde se soustřeďovala domácí tkalcovská výroba, zkoušela jsem hledat podle nejčastějšího dnešního výskytu příjmení Navrátil, zkoušela jsem hledat podle spřátelených rodin (kmotři, svědkové) a jejich původu, podle tkalcovských cechů, podle výskytu příjmení Navrátil ve zveřejněných rodokmenech, zkoušela jsem pátrat podle příjmení manželky (svatby byvaly spíše u nevěsty)... ale nemohu přijít na žádný systém, je to stále namátkové.
Zmínky, které jsem v brněnských matrikách o Jakubu Navrátilovi našla, zahrnují narození jeho dětí, svatby jeho dětí, narození vnoučat, (spolu s brněnskými adresami vztaženými k těmto událostem), ale nikde není uvedena informace, ze které bych vytušila, odkud pocházel. Neznám jeho narození a kupodivu ani úmrtí. Z toho usuzuji, že snad se na stáří někam vrátil, proto pátrám především kolem Brna.
Znám pouze jeho jméno a příjmení, jméno a příjmení jeho manželky a mám zdokumentované osudy tří potomků.
Do jiných archivních materiálů než do matrik jsem si zatím netroufla, nemám zkušenost ani znalosti, co a jak použít.
Jakákoliv drobná, byť třeba i úměvná rada, jak postupovat, by mně moc pomohla.
Třeba svou prosbou trošku rozvířím i genealogické dění tady na fóru, velice ráda se nechám poučit těmi zkušenějšími. Vzájemné obohacovaní se dobrými nápady a znalostmi je podle mě dobrá cesta, jak se cokoliv naučit.
Děkuji všem, svoje postřehy pište klidně i přes SZ nebo mejl. Zora


Dobrý den,
chci se zeptat, zda jste na nějaký vhodný systém hledání přišla, aby to nebylo namátkové. Pořád hledám svoji Marianu Kupkovou v Blansku, Letovicích, Boskovicích a okolních dědinkách. Ale obávám se, že na nějakou dědinu zapomenu a do některých zase koukám opakovaně...
Podařilo se Vám Vašeho Jakuba Navrátila najít?
Dívala jsem se na mapy zde na fóru, ale tu oblast, kterou potřebuji, se mi nalézt nepodařilo. Budu ráda za tip, jak jste na to šla Vy.

Hezký den!
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Mapa farností,zavedené postupy bádání po ztracených před

Příspěvekod kaiserj » sob črc 12, 2014 14:13

Můj rodokmen: http://www.domazlicedva.hys.cz/
Pár rodokmenů z oblasti Sudet: http://www.sudeten.clanweb.eu
Uživatelský avatar
kaiserj
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte zář 01, 2009 9:09
Oblast pátrání: Plzeňský kraj, Domažlicko, Chodsko,

Re: Mapa farností,zavedené postupy bádání po ztracených před

Příspěvekod Zora » sob črc 12, 2014 17:17

Mapa farnosti od Zdeňka je zajímavá tehdy, pokud hledáte někoho "mladšího"

Na Vysočině i kolem Blanska se kolem r. 1800 se měnily poměrně rychle farnosti. Dále do minulosti to bylo ještě horší. Stejně tak se třeba kolem Žďáruod cca r. 1650 měnily hranice panství - především prodejem, sňatky, ale i vlivem blízkého žďárského kláštera. Byly osazovány nové obce...
Poměrně hodně matrik shořelo, ztratilo se, případně "jen" chybí listy. (zákon schválnosti- samozřejmě , že chybí ty právě potřebné).
Googlím si podle jména obce příslušnou faru, (obec fara) většinou se objeví odkaz na brněnskou diecézi a v ní "pavouk", kam obec přísluší, a které dnešní obce pod tuto faru ještě spadají. Sice to nevystihuje situaci třeba v roce 1700, ale je to jistá pomůcka. Potom zkouším opět googlem, od kdy je fara v provozu, zda zahrnuje i moje období. (fara obec historie)
Dalo by se to udělat i přes actapublica zadáním obce, ale
např dnešní Bobrová, to byly obce původně dvě, Horní a Dolní, každá měla svůj kostel a každá spadala do jiného panství a v průběhu let se měnila i "obsluha" fary. Nevím, jak to napsat, v pruběhu času se o faru staral i žďárský kláter. ( A každý farář měl své zvyklosti pro použitá křestní jména, někde se potřebné jméno vyskytne, jinde naprosto vůbec)
Navíc "moje" Bobrůvka nebyla s působením bobrovského faráře spokojena, takže žádala vyfaření a přifaření úplně jinam...
Na acta nepoznám, zda fara funguje pouze od prvního roku zveřejněných matrik, a zda se předcházející matriky neztratily.
To je třeba případ Tišnova. Matriky shořely, na acta se objevuje první z roku 1778, co bylo předtím, to zde nenajdu.
(Zda nejsou vůbec, hledají se, nenávratně ztraceny, nebo jen nejsou oskenovány)

Jistou pomůckou je "inventář" zveřejněný na acta -
http://actapublica.eu/dokumenty/

Zde se dá - v připojeném textu i seznamech- zjistit historie fary a vedení matrik
Pamatuji si, že člen fóra měl v zápise o sňatku odkaz na konkretní datum narození a faru, ve zveřejněných matrikách na acta publika bohužel datum bylo, ale byl tam úplně jiný zápis.
Nakonec jsem podle výše uvedených seznamů zjistila, že dnešní obec byla kolem roku 1800 rozdělena na matriční knihu "obec" a m. knihu "město" a právě druhá matrika nebyla ještě zveřejněna...
Pokud je totiž v zápise uvedeno - narozen v obci xy dne..., nikoho nenapadne, že slovo obec je součást názvu matriky :-)))
Pročítáním poznámek u jednotlivých seznamů si občas i zapamatuji odchylky, zvláštnosti v oblastech, které jsou v mém zájmu.
Pokud jsou vyčerpány všechny možností, podle kterých bych mohla předka vyhledat, zůstává jen a jen metoda soustředných kruhů.
Napřed ale zjišťuji historii obce, dost často bývá uvedeno, kdo založit (majitel panství), odkud přišli osadníci, nebo zmínka třeba o nově postavené vysoké peci , podle vzoru v obci xy...Našla sjem netušeného muže, ivančického rodáka, který založil na zelené louce novou obec, i odkud přivedl osadníky...
Mám prostudované migrační vlny z Vysočiny směrem k Brnu a do Brna, znám textilky v širokém okolí (předci byli tkalci), znám trošku brněnské kostely a jejich rafinovanost v obsluze a zápisech..., stejně jako drobné nesrovnalosti v seznamech brněnských far na acta.
Jakub Navrátil, věnovala jsem se mu intenzivně asi rok.
Zkuste se podívat na moje příspěvky na toto téma... Mohla bych Navrátily půjčovat :-))) Znám různá brněnská hnízdiště rodin s tímto příjmením, narazila jsem i na zajímavé osoby, vypsala jsem si z dobového tisku všechny výskyty Navrátilů kolem r. 1800. a strávila spoustu hodin nad soustřednými kruhy...Hledala jsem a našla historii dvou dětí, které se zachránily z Titanicu, ale ani v jejich rodišti jsem Jakuba nenašla...
Nakonec mně pomohla naprosto nezištně anonymní duše, která si vyžádala to, co vím a během jednoho dne byl Jakub na světě.
Našla ho v matrice obce, kterou jsem projížděla, ale já jsem hledala jen jeho narození, ona to brala i přes svatby.
Od Jakuba jsem se posunula k Tomášovi a Rudolfovi... No a Rudolf *cca 1717.,... Úplně stejná situace - vím jen, že zemřel a bohužel velmi pravděpodobně už záznamy nenajdu. Prohledala jsem, co se dalo i nedalo, moji kamarádi při svých hledáních myslí i na Rudolfa, všechny dostupné matriky v hodně širokém okolí mám opakovaně prohledané, i matriky v obcích, které patřily pod stejné majitele - třeba Křížanov - Slavkov. Prostudovala jsem vše o pacholcích od volů,(syn od Rudolfa byl volák), bývalo to velice zajímavé povolání, něco jako dnešní tiráci, kromě jiného ti nejlepší vodili stáda dobytka z Uher po tzv. dobytčích stezkách. Sice bych teoreticky už tuhle práci i trasy zvládla i o půlnoci, kolik jsem toho pročetla, bohužel, Rudolf nikde. ( V Uhrách jsem vzhledem k českému příjmení Navrátil zatím nehledala:-)
Nechávám odležet a řeším zase jiného zatoulance...
Jediná rada - pište si, co jste prohledala, nebo rovnou vytvořit seznam far a prohlédnuté odškrtávat odškrtávat..

Automaticky dělám to, že pokud vidím zde na fóru záznam se stejným příjmením, ihned se dívám do matriky této obce a hledám, zda by tam nebyl i můj Rudolf.
Dost si pamatuju, co kdo hledá, občas i někoho upozorním na výskyt "jeho" příjmení, ale dá se se na tenhle účel použít i vyhledávač. Jednoho Kupku objevila dnes Mari, původem někde kolem Zlína, přišel z Chuchlové ve Slezsku, ale ji jich v příspěvcích mnohem více..
Taky mně pomáhá pročítání ivančické matriky na přelomu 19. a 20 století. Záznamy jsou pro mě naprosto čitelné a třeba i svatby v roce 1900 jsou zapsána i data prarodičů, takže vidím, odkud přišli.

Víc asi nepomůžu.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29180
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mapa farností,zavedené postupy bádání po ztracených před

Příspěvekod PomněnkaPrvní » sob črc 12, 2014 19:54

Děkuji moc za vyčerpávající odpověď.
Jak vidím, jednoduchý recept neexistuje :(
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Mapa farností,zavedené postupy bádání po ztracených před

Příspěvekod Zora » sob črc 12, 2014 19:55

někdy existují náhody, ale většinou jen a jen mravenčí práce. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29180
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mapa farností,zavedené postupy bádání po ztracených před

Příspěvekod eMKa » sob črc 12, 2014 22:23

Zora píše:Prostudovala jsem vše o pacholcích od volů,(syn od Rudolfa byl volák), bývalo to velice zajímavé povolání, něco jako dnešní tiráci, kromě jiného ti nejlepší vodili stáda dobytka z Uher po tzv. dobytčích stezkách. Sice bych teoreticky už tuhle práci i trasy zvládla i o půlnoci, kolik jsem toho pročetla, bohužel, Rudolf nikde.

Asi úplně zcestná myšlenka, ale napadla mě při čtení této věty... nemohl se ten Rudolf narodit s jiným příjmím a tohle Navrátil dostat až po návratu odněkud? Třeba "z Uher, kam vedl voly"? :-)
Uživatelský avatar
eMKa
 
Příspěvky: 594
Registrován: ned dub 06, 2014 5:15

Re: Mapa farností,zavedené postupy bádání po ztracených před

Příspěvekod Zora » sob črc 12, 2014 22:45

mohl :-))
mohl se narodit matce za svobodna, na Vysočině jsou zápisy typu Josef, syn Anny podruhyně
mohl se narodit přímo v obci, kde zemřel, a v matrice prostě chybí, je tam starousedlická rodina se stejným příjmením
mohl se narodil v Kadolci, kde občas v matrice Rudolf je a kde v inkrimninovanou dobu chybí jeden list.
mohl se narodit kdekoliv a osadit pustou chalupu ve Svinách
mohl přijít z jakékoliv obce celkem rozlehlého panství....
Jenže všechny matriky prostě zatím přečteny nemám :-)))

Nenašla jsem ani jeho sňatek s manželkou, u které znám pouze křestní jméno barbora... Měli víc dětí, ty se ale nenarodily všechny ve Svinách, takže musel přijít odjinud...
Takových osob je samozřejmě více ... :-(
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29180
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mapa farností,zavedené postupy bádání po ztracených před

Příspěvekod eMKa » sob črc 12, 2014 23:03

a taková to byla v tu chvíli pěkná myšlenka... za pokus to stálo :-D
Uživatelský avatar
eMKa
 
Příspěvky: 594
Registrován: ned dub 06, 2014 5:15

Re: Mapa farností,zavedené postupy bádání po ztracených před

Příspěvekod ledik » ned črc 13, 2014 0:20

Dobrý večer,
zkoušela jste hledat v Bystřici nad Pernštejnem? Toto město bylo největší centrum tkalcovské výroby na Moravě v 18. a na začátku 19. století. Výroba plátna v Bystřici byla ale jenom ruční v manufakturách (těch v městě bylo více než stovka). Po zavedení strojní výrob hlavně v Brněnských textilkách začalo tkalcovství v Bystřici upadat a hodně tkalců odešlo právě do Brna za prací. V roce 1841 navíc půlka města vyhořela, což vylidňování města ještě urychlilo. Mám v Bystřici a okolí hodně předků a matriky znám docela dobře. Vím, že v Bystřici žilo kolem roku 1800 hodně rodin s příjmením Navrátil.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: Mapa farností,zavedené postupy bádání po ztracených před

Příspěvekod ledik » ned črc 13, 2014 0:23

Aha, tak teď čtu vlákno podrobněji a vidím, že už jste ho dávno našla. Tak nic.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: Mapa farností,zavedené postupy bádání po ztracených před

Příspěvekod Zora » ned črc 13, 2014 4:49

Bystřice byla mezi prvními :-)))
ale i tak díky :-))) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29180
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mapa farností,zavedené postupy bádání po ztracených před

Příspěvekod AlesC » pon črc 14, 2014 11:17

Nejsem si jist, zda to už tady na fóru někde není, ale dobrá mapa farností pro severní Moravu (opavský archív) je tady,
http://www.archives.cz/matriky_info/pri ... /mapa.html
Zorce to sice asi nepomůže, ale třeba tu stránku ještě někdo nezná a bude se mu hodit.

Jinak, taky poslední měsíc řeším podobný problém jako Zorka. Hledám, odkud pocházel jeden můj předek, Simon Kropáč. Vím o něm už poměrně dost, narodil se kolem roku 1760, hodně cestoval z místa na místo (vím zatím o třech na Olomoucku a Prostějovsku včetně místa úmrtí), ale marně hledám jeho svatbu s Petronilou Půdovou (zřejmě v letech 1778-1780, ale pro jistotu pátrám tak od roku 1772, v roce 1880 už mám narození jejich potomka). Postupuji farnost od farnosti, jednak v rámci vesnic náležejících příslušnému panství (statky olomoucké metropolitní kapituly), koukám i do sousedních vesnic a do matrik narození, když narazím na Půdovy nebo Kropáče, a zatím kde nic tu nic. Až projdu všechny ty vesnice (olomoucká kapitula byla bohatá) a nedojdu úspěchu, tak si tu zkusím poprosit o pomoc či radu v sekci "Hledá se" a uvedu více podrobností. Teď to sem píši jen jako ukázku svého postupu pátrání a doufám, že se Zorka nebude na mne hněvat, že se jí pokouším "odcizit" její badatelské téma. :)
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků