VYŘEŠENO - Novodobé matriční údaje

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO - Novodobé matriční údaje

Příspěvekod Hiram » úte lis 17, 2020 19:47

Rád bych se zeptal, co asi všichni genealogové řeší. U osob narozených okolo roku 1910 mám jen přesné datum a místo narození. Hledám údaje o oddání a úmrtí. Bohužel příbuzní při úklidu všechny doklady vyhodili. Psal jsem na matriku, bohužel na dohledání 12 záznamů nemají čas když bych vše samozřejmě uhradil. Lze údaje získat z jiného úřadu?
Naposledy upravil Hiram dne ned lis 22, 2020 13:06, celkově upraveno 1
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Novodobé matriční údaje

Příspěvekod zburget » úte lis 17, 2020 19:59

Jednoduchá odpověď je bohužel ne.
Ale dohledat si ty záznamu můžete na matrice i sám - ovšem opět za příslušný poplatek.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Novodobé matriční údaje

Příspěvekod Hiram » úte lis 17, 2020 20:02

To vím, ale bohužel v současné době je to trochu problém, proto jsem spíše preferoval vyhledání ze strany MěÚ za poplatek. Netušil jsem, že rodiči a strýc doklady dokonale skartovali :-(
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Novodobé matriční údaje

Příspěvekod Zora » úte lis 17, 2020 20:12

Zkuste se pro jistotu podívat do dokladů následující generace...
třeba rodný list, oddací list dětí onoho předka. Nějaké údaje by se mohly objevit.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Novodobé matriční údaje

Příspěvekod Mistr Jan » úte lis 17, 2020 20:26

Hiram píše:Rád bych se zeptal, co asi všichni genealogové řeší. U osob narozených okolo roku 1910 mám jen přesné datum a místo narození. Hledám údaje o oddání a úmrtí. Bohužel příbuzní při úklidu všechny doklady vyhodili. Psal jsem na matriku, bohužel na dohledání 12 záznamů nemají čas když bych vše samozřejmě uhradil. Lze údaje získat z jiného úřadu?


Zkuste zjistit, kde jsou pohřbení, a zajet se popřípadě podívat na hrob. Tak lze zjistit datum úmrtí...

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Novodobé matriční údaje

Příspěvekod Hiram » úte lis 17, 2020 20:40

To jsem take zkoušel, bohužel náhrobní deska je už nová :-(
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Novodobé matriční údaje

Příspěvekod Zora » úte lis 17, 2020 20:42

Pokud zemřel jinde než na MěÚ , příslušném k matrice, třeba budete mít štěstí u správy hřbitova. Měli by vést hřbitovní knihu.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Novodobé matriční údaje

Příspěvekod Hiram » stř lis 18, 2020 21:17

Tak jsem dnes telefonoval s paní matrikářkou. Bohužel mi nemůže pomoci jelikož na vyhledání nemají čas a na některé údaje (dědečkova bratra nemám právo). Důkladně jsem si přečetl zákon o matrikách. A musím konstatovat, že je to hrůza. Ještě mně zbývá DZ. Nechápu jaký účel je sledován u lhůt 100 let u knihy narození, 75 let u knihy manželství nebo knihy partnerství a 30 let u knihy úmrtí a prokazování příbuzenského vztahu jen v přímé linii...
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Novodobé matriční údaje

Příspěvekod zburget » čtv lis 19, 2020 14:42

ty lhůty jsou kvůli ochraně osobních údajů - i když u těch úmrtí to už moc smysl nedává. Každopádně - u úmrtí po těch třiceti letech už můžete koukat na cokoli.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Novodobé matriční údaje

Příspěvekod Viridis » čtv lis 19, 2020 20:35

Zdravím,
píšete, že znáte data narození a chtěl jste získat 12 matričních záznamů z jednoho matričního úřadu na MěÚ. Svatby ze 30., případně do 1/2 40.let už by mohly být volně dostupné na webu, zejména ve městě (víc záznamů, kratší doba do popsání = uzavření matriční knihy.
Možná by bylo taktičtější požádat pro začátek o méně zápisů, vypsat co nejpřesněji, co víte, aby matrikářka nemusela procházet bůhví jak dlouhé období a netlačit na pilu. V současné situaci toho asi opravdu mohou mít moc - lidi jsou nemocní, na ošetřovačkách .... Taky mně ze Slovenska až po 3 týdnech přišel omluvný mail, že nestíhají, za další 2 týdny odpověď - sice negativní, ale evidentně paní matriku procházela, protože našla narození mého strýce, které jsem nepožadovala, protože mám RL (neřekla mně, o co jde, jen že našla nějakou událost, týkající se rodiny - měsíc, rok - dodržela předpisy ...). Když uvedete nějaké bližší údaje, budeme Vám zde moci konkrétněji poradit. P.Z.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Novodobé matriční údaje

Příspěvekod Hiram » čtv lis 19, 2020 20:52

To vím. Podle recitálu 27 GDPR se ochrana osobních údajů na zemřelé osoby nevztahuje bez dalšího (This Regulation does not apply to the personal data of deceased persons. 2Member States may provide for rules regarding the processing of personal data of deceased persons). Čili je nesmysl mít vůbec nějakou lhůtu u matriky zemřelých. Těch nesmyslů je tam více. V Nařízení jsem si nevšiml, že by byla nějaká zmínka o poskytování osobních údajů v přímé pokrevní linii, ale třeba se pletu :D
Pokud vezmu v úvahu, že Nařízení EU jsou pro členské státy závazná a přímo použitelná...Zamyslím se, třeba by stálo za to v této oblasti vytvořit nějaký judikát, když už to celé čtu. Zamyslím se jestli cítím újmu postupem správního orgánu.

Ještě, že se zabývám finančním právem, tam to aspoň dává smysl :-)



zburget píše:ty lhůty jsou kvůli ochraně osobních údajů - i když u těch úmrtí to už moc smysl nedává. Každopádně - u úmrtí po těch třiceti letech už můžete koukat na cokoli.
Naposledy upravil Hiram dne čtv lis 19, 2020 21:02, celkově upraveno 1
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Novodobé matriční údaje

Příspěvekod Hiram » čtv lis 19, 2020 21:00

Viridis píše:Zdravím,
píšete, že znáte data narození a chtěl jste získat 12 matričních záznamů z jednoho matričního úřadu na MěÚ. Svatby ze 30., případně do 1/2 40.let už by mohly být volně dostupné na webu, zejména ve městě (víc záznamů, kratší doba do popsání = uzavření matriční knihy.
Možná by bylo taktičtější požádat pro začátek o méně zápisů, vypsat co nejpřesněji, co víte, aby matrikářka nemusela procházet bůhví jak dlouhé období a netlačit na pilu. V současné situaci toho asi opravdu mohou mít moc - lidi jsou nemocní, na ošetřovačkách .... Taky mně ze Slovenska až po 3 týdnech přišel omluvný mail, že nestíhají, za další 2 týdny odpověď - sice negativní, ale evidentně paní matriku procházela, protože našla narození mého strýce, které jsem nepožadovala, protože mám RL (neřekla mně, o co jde, jen že našla nějakou událost, týkající se rodiny - měsíc, rok - dodržela předpisy ...). Když uvedete nějaké bližší údaje, budeme Vám zde moci konkrétněji poradit. P.Z.


To je v pohodě, asi jsem řešení už našel :-)
Právě, že na webu nic není. Něco už předali, ale není to ještě naskenováno. Chtěl jsem to vyřešit najednou, abych pak už neotravoval. Současnou situaci samozřejmě chápu, velmi slušně jsem poprosil :-) . Paní matrikářka byla příjemná, ale řídí se zákonem a podle metodických pokynů, které vycházejí ze zákona č. 301/2000 Sb.
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Novodobé matriční údaje

Příspěvekod zburget » pát lis 20, 2020 11:23

Jedna věc je ochrana osobních údajů, druhá věc je zákon o matrikách. Ten může být (a taky je) restriktivnější, než nějaká evropská směrnice. Národní zákon nemůže být benevolentnější.
Zákon o matrikách je starší, než zákon o ochraně osobních údajů a tamní limity zřejmě (nestudoval jsem) vychází z historie vývoje toho zákona.
Takže to, že zákon o ochraně osobních údajů říká, že u zemřelých v podstatě už není co chránit, zákon o matrikách klidně ještě může vyžadovat ochranu těch matričních údajů - to není vůbec v rozporu.
V matrice máte zapsanou třeba příčinu úmrtí - může to být nějaká nemoc, může to být dědičná nemoc. Když si to přečtete, můžete znát potenciální diagnózu všech pozůstalých. Zřejmě i třeba z těchto důvodů někdo rozhodl, že jsou pro matriky takové limity, jaké tam jsou.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Novodobé matriční údaje

Příspěvekod Hiram » pát lis 20, 2020 15:44

zburget píše:Jedna věc je ochrana osobních údajů, druhá věc je zákon o matrikách. Ten může být (a taky je) restriktivnější, než nějaká evropská směrnice. Národní zákon nemůže být benevolentnější.
Zákon o matrikách je starší, než zákon o ochraně osobních údajů a tamní limity zřejmě (nestudoval jsem) vychází z historie vývoje toho zákona.
Takže to, že zákon o ochraně osobních údajů říká, že u zemřelých v podstatě už není co chránit, zákon o matrikách klidně ještě může vyžadovat ochranu těch matričních údajů - to není vůbec v rozporu.
V matrice máte zapsanou třeba příčinu úmrtí - může to být nějaká nemoc, může to být dědičná nemoc. Když si to přečtete, můžete znát potenciální diagnózu všech pozůstalých. Zřejmě i třeba z těchto důvodů někdo rozhodl, že jsou pro matriky takové limity, jaké tam jsou.



Tady bych si dovolil nesouhlasit. Nařízení jsou, jak stanoví čl. 288 druhá alinea Smlouvy o fungování EU, právními akty s obecnou působností, které jsou závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech. Myslím, že na to existují judikáty ESD, že veškeré metody transpozice nařízení podle tohoto rozsudku jsou v rozporu se Smlouvou, neboť by mohly způsobit překážku přímé aplikaci nařízení a mohly by ohrozit jejich současnou a jednotnou aplikaci v celém Společenství (dnes Unii).Co je dovoleno je pouze diskrece např. náš český zákon o ochraně osobních údajů. To o čem píšete, tj. zdravotní údaje (diagnóza, atd.) upravuje GDPR také a předepisuje mj. jakým způsobem je dovoleno je zpracovávat, ale opět se vztahuje jen na žijící osoby, kde toto dává smysl.
To co mě zaráží je, pokud budu chtít např. zápis o sňatku, tak se odkazuje na nějakou lhůtu v zák. o matrikách. A navíc dokládáte příbuzenský vztah, který si na matričním úřadu ověří prostřednictvím svých evidencí. Nejlépe přinést další listiny:-(. Toto mi nedává smysl, pokud zjistí při ověřování, že daná osoba již nežije což si může v registrech obyvatel resp. v aplikaci e-governmentu snadno a rychle ověřit. Jinými slovy, pokud se jedná o zemřelou osobu, neměla by existovat žádná další restrikce. U osob žijících je samozřejmě ochrana osobních údajů a z toho vyplývající omezení je jasné. Je to jen můj názor. Vůbec teď neřeším současný stav způsobený epidemií Covid a z toho následky na kapacity úředníků.
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Novodobé matriční údaje

Příspěvekod Zora » pát lis 20, 2020 16:48

Vůbec se nechci zaplétat do zákonů...
jen pohled řadového občana a ukázkový příklad.

V roce 1920 zemřel muž XY , příčina - progresivní paralysa.
Ok, zřejmě se vrátil z I. světové války... souvislosti si domyslíme všichni a v podstatě to bereme jako danou věc v dané době. I když žijí potomci XY, nikdo to nevyzdvihuje.
Jenže když muž XY zemře v roce 2020 na tutéž chorobu, nebo třeba AIDS, bylo by zveřejnění pro rodinu obrovským problémem.
Nebo dědičném především psychické nemoci, o kterých nesměla hovořit ani matka lékárnice, (nehovořila o žádných, ale tato byly zvlášť zdůrazněny), protože se dotýkají všech následujících generací.

Ono stačí někde zveřejnit, že ten či onen prodělal covid a lidé se mu vyhýbají obloukem.
----
Navíc, ono lze z úmrtí velice často zpětně doplnit i údaje o narození, svatbě, následně třeba i dětech a rozvodech .
Jak jsem psala výše - jen můj názor a nijak tím nerozporuji Vaše odborné pojednání, to ani náhodou.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků