VYŘEŠENO - Novodobé matriční údaje

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Novodobé matriční údaje

Příspěvekod zburget » pát lis 20, 2020 22:54

Po 70 letech od svatby nemusíte dokládat nic. Po 70 letech se můžete podívat na jakýkoli záznam. Jediné, co matrikářku bude chtít, bude poplatek. Taktéž po 30 letech po úmrtí nemusíte dokládat nic.
V ochranné lhůtě ale máte nárok pouze na záznamy vašich sourozenců a vašich přímých předků. Tohle nemá vůbec nic společného se zákonem o ocharně osobních údajů a už vůbec nic společného s GDPR. To je zákon o matrikách.

Já bych to uzavřel takto - i kdyby to smysl 1000× nedávalo, zákon o matrikách jasně stanovuje ochranné lhůty. Tečka.

P.S. - co mě s**e je to, že MZU si stanovila vlastní ochranné lhůty, takže se nedostanete k záznamům narození celých 110 let. Tedy když se na úřadě podívám na nějaký záznam bez problému dnes, tak když tu matriku zítra odevzdají do MZA, tak se na tentýž záznam podívám až za 10 let.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12624
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: VYŘEŠENO - Novodobé matriční údaje

Příspěvekod zkudlacek » pon pro 07, 2020 16:50

Chci upozornit, že pro nás všechny bude ještě hůř :-(
V parlamentu leží novela zákona o matrikách č. 301/2000Sb. Měli ji schvalovat v květnu a kvůli covidu to pořád odkládali. Podle mých informací to bylo na pořadu teď v půlce listopadu. Nejpodstatnější změna k horšímu je ta, že lhůta pro zpřístupnění údajů o úmrtí má být prodloužena ze současných 30-ti let na 75 let!!!! Ten, kdo to "vymyslel" to odůvodňuje tím, že v zápise v matrice zemřelých můžou být údaje o dosud žijících osobách a tyto údaje je zapotřebí chránit stejným způsobem, tedy po stejně dlouhou dobu, jako údaje v matrice oddaných. Takže podle archivního zákona budou sice matriky zemřelých po 30-ti letech uloženy do archivu, ale digitalizované a veřejně přístupné budou až po dalších 45-ti letech......
zkudlacek
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř čer 15, 2016 22:52
Oblast pátrání: Břeclavsko, okolí Mor. Krumlova, Nový Jičín, Hlučínsko, Konice, vých. Čechy

Re: VYŘEŠENO - Novodobé matriční údaje

Příspěvekod zeter » úte pro 08, 2020 11:27

To snad není pravda.
zeter
 
Příspěvky: 3312
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: VYŘEŠENO - Novodobé matriční údaje

Příspěvekod zkudlacek » úte pro 08, 2020 13:27

Bohužel to tak je. Navrhovanou novelizaci zákona si můžete stáhnout zde:
https://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=8&CT=593&CT1=0
je to hned ten první dokument.
A navrhovaná změna je taková:
K bodu 58. - k § 25b odst. 1:
Nově se navrhuje, aby v případech, kdy uplynula od provedení dotčeného zápisu v matriční knize lhůta 100 let u knihy narození, 75 let u knihy manželství nebo knihy partnerství a 75 let u knihy úmrtí, mohla osoba rovněž požádat o vydání doslovného výpisu z matriční knihy, když podle stávající právní úpravy již nyní disponuje právem do matričního zápisu nahlížet a pořizovat si výpisy z něj.
V případě úmrtí není dosavadní lhůta 30 let, po jejímž uplynutí má kdokoliv právo, aby mu byl vydán matriční doklad a aby mu bylo umožněno nahlédnout do matriční knihy, dostatečně dlouhá. Do matriční knihy úmrtí jsou zapisovány i údaje žijícího manžela, které podléhají ochraně. Zemřela-li však osoba v nízkém věku, je velmi pravděpodobné, že pozůstalý manžel i 30 let po uzavření zápisu úmrtí stále žije. Navrhuje se proto, aby lhůta stanovená v ustanovení § 25b odst. 1 v případě knihy úmrtí byla prodloužena z 30 na 75 let.
zkudlacek
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř čer 15, 2016 22:52
Oblast pátrání: Břeclavsko, okolí Mor. Krumlova, Nový Jičín, Hlučínsko, Konice, vých. Čechy

Re: VYŘEŠENO - Novodobé matriční údaje

Příspěvekod zkudlacek » úte pro 08, 2020 13:42

Také jsem si teď zjistil, že na schůzi Sněmovny, která byla v listopadu, to nakonec nebylo zařazeno. Je to až v programu 72. schůze Sněmovny, která byla přerušena do 15. prosince. Program této schůze je zde:
https://www.psp.cz/en/sqw/ischuze.sqw?o=8&s=72
Novela zmiňovaného zákona byla zařazena jako bod č. 42. Druhé čtení nebylo ukončeno, bod č. 380........
Ve svém příspěvku z 7.12.2020, 17:50 jsem se asi dopustil omylu. Údaje v matrikách zemřelých starší, než 75 let, jsou dosud volně přístupné, ale podle archivního zákona jsou tyto matriky stále na úřadech a do archivu budou přesunuty až po uplynutí 75-ti let od posledního zápisu. Stejně, jako je tomu u matrik oddaných.
zkudlacek
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř čer 15, 2016 22:52
Oblast pátrání: Břeclavsko, okolí Mor. Krumlova, Nový Jičín, Hlučínsko, Konice, vých. Čechy

Re: VYŘEŠENO - Novodobé matriční údaje

Příspěvekod zkudlacek » úte pro 08, 2020 13:53

A ještě jeden překlep v předchozím příspěvku. Mělo tam samozřejmě být "...Údaje v matrikách zemřelých starší, než 30 let....."
zkudlacek
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř čer 15, 2016 22:52
Oblast pátrání: Břeclavsko, okolí Mor. Krumlova, Nový Jičín, Hlučínsko, Konice, vých. Čechy

Re: VYŘEŠENO - Novodobé matriční údaje

Příspěvekod mix59 » pát led 14, 2022 22:16

Genealogií svých předků se zabývám asi rok. Většinu údajů jsem získal prostřednicvím on-line matrik, sčítacích operátů a soupisů poddaných. Nyní bych si ale potřeboval upřesnit pár detailů ke svým předkům z novější doby - konkrétně u dědečka z matčiny strany. Kontaktoval jsem proto mailem příslušný matriční úřad a na moji žádost ohledně informace k přesnému datumu úmrtí (~1935) mi bylo matrikářkou odpovězeno, že to nebude problém a že mi udělají tzv. doslovný výpis z matriční knihy. Jen jim k tomu mám poslat (poštou nebo přes datovou schránku) vyplněnou žádost o výpis na jejich formuláři plus notářsky ověřenou kopii svého rodného listu. OK, tomu rozumím. Něco málo mne to sice bude stát, ale v tom problém nevidím.

Ale rád bych podobnou informaci získal i o svém pradědečkovi (ten bude zapsán v matrice uložené na jiném matričním úřadě) a možná i pro jiné blízké příbuzné. Když už si tedy jednou (asi na poště) nechám dělat tu ověřenou kopii svého rodného listu, budou tam po mně chtít zaplatit každou další jeho kopii (tj. její vidimaci), i když se bude jednat o zcela shodné kopie ? Předpokládám, že ano, ale co v případě zaslání žádosti o ten doslovný výpis přes datovou schránku ? Bude nutné do toho "datového" mailu zase přiložit oskenovaný a na poště vidimovaný rodný list ? Pokud ano, tak pak ovšem nevidím žádnou výhodu v tom, si jen pro tento účel datovou schránku (jako fyzická osoba) zřizovat. Domníval jsem se (možná naivně), že datová schránka mne v komunikaci s úřady identifikuje naprosto jednoznačně, stejně jako ten dopisem zaslaný na papíře oskenovaný a úředně vidimovaný rodný list... Nebo tu jednu oskenovanou kopii RL opatřenou vidimačním razítkem pošty už pak budu moci využít v mailech posílaných přes datové schránky matičním úřadům prakticky neomezeně ?

A ještě mi není jasné, jak je to s požadavkem na informaci k pradědečkovi zemřelému více než před 75 lety. Podle toho, co jsem se teď dočetl na webových stránkách ministerstva vnitra https://www.mvcr.cz/clanek/vydavani-matricnich-dokladu-a-doslovnych-vypisu-z-matricnich-knih.aspx, tak patrně stále platí, že "matriční úřad vydá matriční doklad fyzické osobě, uplynula-li od provedení dotčeného zápisu v matriční knize lhůta 30 let u knihy úmrtí". Dále se tam píše: "Pouze v případě, že od dotčeného zápisu v matriční knize uplynula zákonem stanovená lhůta, může být vydán matriční doklad jakékoliv fyzické osobě, aniž by musela prokazovat příbuzenský vztah k fyzické osobě, jíž se zápis týká".
Můj pradědeček zemřel v roce 1934, čili splňuje samozřejmě jak těch 30 let, tak i těch (pravděpodobně ještě neuzákoněných (?)) 75 let, jak se o tom zmiňují předchozí příspěvky. Má tedy příslušný matriční úřad v tomto případě (ale i v případě mého dědečka, který je po smrti už 86 let) vůbec právo ode mne chtít kopii mého rodného listu ? Vždyť se jedná o osoby zemřelé v tak dalekém minulosti, že by ten výpis měli poskytnout jakéholi fyzické osobě ! Nebo ne ? Nebo pro výpis platí jiná pravidla/zákony než pro doklad ?

Vzhledem k tomu, že dosud nermám žádnou osobní zkušenost s matričními úřady a jak píše paní Zora, opravdu nerad bych si příslušné matrikářky znepřátelil, tak bych rád znal názor a praktické zkušenosti vás zkušenějších...
Doufám, že jsem vložením mého příspěvku k již vyřešenému tématu neporušil pravidla tohoto fóra, ale nechtěl jsem zakládat pro prakticky stejnou tématiku příspěvek nový; tím spíš, že legislativně to (minimálně pro mne) jako dořešené nevypadá...
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Re: VYŘEŠENO - Novodobé matriční údaje

Příspěvekod zburget » pát led 14, 2022 22:34

Některé úřady jsou papežštější, než papež. I když vás mají jednoznačně identifikované, pořád vás potřebujou ještě identifikovat víc…
Ale - on ten rodný list možná má sloužit i jako doklad o vašich rodičích - tedy že opravdu mátre právo nahlížet na záznam, o který máte zájem.
Pokud mi něco neuniklo, tak ale k úmrtí zatím pořád platí ten limit 30 let od úmrtí - takže pro jakýkoli záznam z roku 1935 byste neměl potřebovat nic. Tam by ten záznam měli dát úplně každému, kd si o něj řekne.
Doporučení - požádejte je o fotokopii toho záznamu, nikoli o opis. Protože u toho záznamu můžou být nějaké další poznánky (i když u úmrtí asi nebudou, ale to člověk nikdy neví), která by vám ani do toho doslovného přepisu napsat nemuseli.

A pak jedna podstatná informace ohledně datových schránek. Pokud si jednou datovou schránku zřídíte, NELZE ji zrušit! Máte ji nadosmrti a všechny úřady vám pak musí posílat všechny písemnosti do té datové schránky a vy si je tam musíte vyzvedávat. Tedy nemusíte, ale i tak budou považovány za doručené. Představa, že mi tam něco přijde v mých 80 letech, kdy už budu hluchý, slepý, prsty gramlavé tak, že nebudu moct psát na klávesnici a s takovou sklerózou, že už si nevzpomenu na heslo, není zrovna moc hřejivá :-)
Zvažte proto založení datové schránky i z tohoto pohledu :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12624
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: VYŘEŠENO - Novodobé matriční údaje

Příspěvekod mix59 » sob led 15, 2022 21:57

Nic vám neuniklo... chápeme to tedy stejně: měli by mi ten doslovný výpis (nic jiného mi nenabídli, asi to nemají v manuálu) poskytnout i jako cizí osobě - a vyžadovat po cizí osobě rodný list by absolutně nedávalo smysl, čili nic. Měli by... Jenomže oni se platnými pravidly Ministerstva vnitra patrně moc neřídí. Možná je ani neznají... :roll:

Zkušeností s matričními úřady nemaje jsem asi udělal tu chybu, že jsem se v mailu hned sám přiznal, že sháním údaje jakožto "člen rodiny zemřelého" (v tomto případě vnuk). S tím už nic neudělám (jak už zde v příspěvcích na toto téma zaznělo, tlakem na tu matrikářku bych to asi nevyhrál, resp. požadovanou informaci bych nezískal - bohužel úmrtní list dědečka se právě pro tu spoustu let od jeho úmrtí v celém příbuzenstvu nenašel, takže toto je jediná možnost). Holt si tedy půjdu v pondělí vystát frontu na poštu, kde jsem docela zvědav, zda se tam spokojí s ověřením doma vytvořené černobílé kopie RL nebo budou trvat na vytvoření kopie barevné přímo na poště, aby v ní mohli náležitě vidimovat barevný odstín kulatého razítka. :shock:

Ale v případě úmrtí pradědečka z druhé větve (zapsaného v matrice na jiném matričním úřadě) zvolím postup jiný. Nejprve se dotážu přímo na MV, zda v případě úmrtí osoby XY v roce 1936 v místě M mohu prostřednictvím mailu požádat příslušnou matriku o poskytnutí doslovného výpisu zápisu úmrtí (osobně tam přece nepojedu, když všude řádí ten COVID...) a jestli se přitom musím nějak prokazovat (číslem OP, RČ, RL, ...). Pokud mi potvrdí, že ne, tak to nějak šikovně vkomponuji do své žádosti a uvidíme... :P
No a pokud vyrukují i oni s požadavkem na RL, tak si s nimi trochu zapolemizuju, cože to tedy na internetu píšou za zmaty. Tím nic neztratím, leda trochu času.

Jinak tu datovou schránku po zvážení všech proti a prakticky žádných pro také nechci... Bohatě mi stačí ta (dnešní den prakticky nefungující) bankovní identita, do které se, jak píší, neustále přidávají další subjekty a možnosti využití. Třeba nám ji jednou nastaví i pro elektronický styk s matrikami - jen se obávám, že v té době už nejspíš nebude dostatek elektrické energie pro provoz PC... :-D
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Re: VYŘEŠENO - Novodobé matriční údaje

Příspěvekod greghouse » ned led 16, 2022 1:36

Já úplně nechápu proč přistupovat na rodné listy, když je to všecko daleko za limitem dle § 25b Zákona o matrikách. Já jim tam vždy napsal v takovém případě do žádosti číslo OP a upřesňující údaje k hledanému záznamu. Čím přesněji znáte místo a čas, tím samozřejmě lépe, ale dělat si kvůli úmrtí z roku 1935 datovou schránku nebo chodit na poštu ověřovat rodný list je nejen nadbytečné, ale dost možná i mimo zákonné normy.

A když tam ještě uvedete, že chcete fotokopii, tak si podle mého většina matrikářů bude snažit si usnadnit práci a poslat Vám to nafocené či naskenované třeba i přes e-mail, když zjistí, že Vám nejde z jejich strany o "úředně ověřený duplikát úmrtního záznamu zaslaný doporučeně do vlastních rukou", ale jen fotka toho záznamu na stránce.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: VYŘEŠENO - Novodobé matriční údaje

Příspěvekod Zora » ned led 16, 2022 4:04

To je postavené na hlavu.
Přesně jak píše kolega greghouse.
Jste mimo jakákoliv omezení. čili není třeba dokládat příbuznost.
Zavolejte tam ještě jednou a vysvětlete, co potřebujete, tedy
fotokopii úmrtního záznamu, na které s už nevztahují žádná omezení.

https://www.mvcr.cz/clanek/matriky-nahl ... istin.aspx

Pozor - úřední výpis by mohl znamenat, že dostanete jen data, vepsaná do dnešního tiskopisu a neobjeví se tam nic, na co není v tiskopise kolonka,
Z
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO - Novodobé matriční údaje

Příspěvekod mix59 » ned led 16, 2022 13:33

Zaznamenal jsem, že jsou dva způsoby, jak získat nějakou informaci z matričního úřadu:
První způsob je Nahlížení do matričních knih a sbírky listin (odkaz na informaci od MV k tomu uvedla paní Zora výše). Tam je to formulované jednoznačně (na úmrtí osoby zemřelé před a více 30 lety může nahlédnout KDOKOLIV). To nahlížení ovšem předpokládá fyzickou přítomnost žadatele (a na něj dohlížejícího matrikáře). Strávit kvůli tomu celý den cestováním je ovšem nesmyslné, když to lze získat i jinak.
Druhý způsob je Vydávání matričních dokladů a doslovných výpisů z matričních knih (odkaz k MV jsem uvedl ve svém pátečním příspěvku). Ale i zde se jednoznačně uvádí, že doslovný výpis z matriční knihy pro úmrtí osoby zemřelé před 30 a více lety může být vydán KOMUKOLIV.

Já jsem od začátku po té matrikářce chtěl jen informaci o přesném datu úmrtí dědečka, případně ještě příčinu smrti. Nic víc. Rozhodně žádný "úředně ověřený duplikát úmrtního záznamu zaslaný doporučeně do vlastních rukou". Odpověděla mi, že to u nich v matrice je (bodejť by taky ne, když jsem jí napsal rok úmrtí i číslo příslušné matriky), ovšem nabídla mi jen ten doslovný výpis. :( Že jde o informaci pro moje osobní genealogické bádání, jsem jí napsal; ten matriční úřad sídlí v okresním městě, tak se tam jistě s podobnými žádostmi setkávají dost často - řešení ve formě oskenování příslušného zápisu a zaslání mailem (jak zmiňuje greghouse i Zora) je pružné a rychlé i pro ně... Není to ovšem to oficiální nahlížení ani vypracování výpisů a asi hodně záleží na konkrétním přístupu toho kterého matrikáře.

OK, zkusím tam zítra zavolat a požádat o tu fotokopii (nebo lépe o sken). Že mi to tak poradili na poště, když jsem tam šel kvůli tomu ověření RL... :wink:
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Re: VYŘEŠENO - Novodobé matriční údaje

Příspěvekod zburget » ned led 16, 2022 14:02

Po matrice můžete žádat i fotokopii příslušného záznamu. A já bych na fotokopii trval. Doslovný výpis nemusí obsahovat všechny informace v matrice zapsané. Hlavně tam nebudou případné poznámky a přípisky.
Nehledě na to, že je pro ně opravdu jednodušší to hodit do skeneru, než se s tím složitě vypisovat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12624
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: VYŘEŠENO - Novodobé matriční údaje

Příspěvekod zburget » ned led 16, 2022 14:04

Mimochodem - určitě bych doi telefonátu nemotal nic o poště - kopie listin se ověřují i na obecních úřadech. Nevím, jestli na každém, ale na každém nepatrně větším ano. A když už, tak by vám něco takového poradili spíš na té obci, než na poště.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12624
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: VYŘEŠENO - Novodobé matriční údaje

Příspěvekod Zora » ned led 16, 2022 15:16

Mám zkušenost z doby covidové, vyhledala jsem a pak vyřizovala jsem tady pro kolegyni ze SR jeden záznam - mimo lhůty... a..... fotokopii či sken ano, ale musela jsem pro něj osobně.
No, nebylo to u nás, ale v okolí. tak jsme požádala kolegu, došel, zařídil, poslal.
Proč to tak žádali, to netuším...
Jenže - přes stanovisko matrikářky nejede vlak...

Před asi pěti lety jsem trvala na fotokopii v Brně na Dom. nám. Ne, pouze nahlédnout, opsat, ale nefotit. (zákon to ale umožňuje)

Před třemi roky tam už šlo i fotit.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků