Pojmenovani souboru

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Pojmenovani souboru

Příspěvekod Jarda1 » úte lis 10, 2020 19:15

Dobrý den,
začínají se mi hromadit soubory (většina jsou matriky - jpeg).
Uvítám tipy, jak soubory přehledně pojmenovat, případně jak si soubory pojmenováváte vy, máte nějaký systém?
Na sestavení rodokmenu to moc vliv nemá, soubory jsou pak vloženy do aplikace MacFamily tree, kde jsou přiřazeny. Jde spíš o přehlednost, až si budu chtít něco najít, vytisknout apod.
Děkuji.
Jarda1
 
Příspěvky: 36
Registrován: stř led 01, 2020 11:18
Oblast pátrání: Holešov, Náměšť na Hané, Kladky

Re: Pojmenovani souboru

Příspěvekod zburget » úte lis 10, 2020 21:07

Já si skeny matrik ukládám tak, jak je stáhnu (drtivou většinu mám z AP) - tedy signatura-číslo snímku.
Např. 9687-025.png
Ze Zámrsku jsou taky hezky pojmenované.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pojmenovani souboru

Příspěvekod hovorkas » úte lis 10, 2020 21:58

Snažím se v názvu souboru zachovat údaje o zdroji (fara, signatura, strana...), tak jak je to v původním pojmenování z archívu (ale třeba ten začátek názvu u souboru ze Zámrsku mažu, taky odstraňuji pomlčky nebo je nahrazuji podtržítkem) a ještě tam přidávám jméno osoby bez interpunkce a většinou rok a druh matriční události. Případně i místo. Záleží na člověku, jak si nastaví optimum z hlediska úplnosti informace a délky názvu souboru (příliš dlouhý název ve spojení s dlouhou adresářovou cestou může dělat problém). Údaje o události, jíž se soubor týká, se snažím dávat pro případ, že by se mi zhroutila databáze v genealogickém softwaru nebo bych z nějakého důvodu k softwaru ztratil přístup. Někdy je pak práce v adresáři se soubory i rychlejší než práce přímo v databázovém softwaru. Na druhou stranu pak někdy zapomenu informace ze souborů v adresáři přenést do databáze :-). Záleží na každém z nás, co nám vyhovuje, univerzální systém vyhovující všem neexistuje :-)
hovorkas
 
Příspěvky: 285
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Re: Pojmenovani souboru

Příspěvekod JosefJ. » stř lis 11, 2020 19:10

Já přímo uložené soubory ukládám s původními názvy, ale v sektoru s výpisky uchovávám z nich pořízené výřezy s příslušným záznamem, a ty pojmenovávám složením názvu farnosti, data (RRRRMMDD) a příjmení a jména osoby (u sňatku osob) - příklad Jaromer16720221CikanJanSahanovaMagdalena.jpg
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Pojmenovani souboru

Příspěvekod Boza » čtv lis 12, 2020 9:25

Už mnoho let používám pojmenování <příjmení><jméno><rok narození><další údaje>. Příklady:

Novák Jan 1836.jpg
Novák Jan 1836 svatba 1858.jpg
Novák Jan 1836 svatba 1879.jpg
Novák Jan 1836 +1890.jpg
Novák Jiří 176x svatba 1830.jpg
xxxx Růžena +1829.jpg

Zdroj daného obrázku píšu zásadně do metadat (Soubor > Vlastnosti > Podrobnosti), ať je to hyperlink nebo např. ze Zámrsku původní název obrázku. V metadatech se můžete klidně i rozepsat ("Fotografie patrně pořízena cca 1920 u příležitosti pohřbu XYZ dne ABC, v první řadě zleva.... v druhé řadě zleva...").

Díky zvolené kombinatorice se mi stává velmi zřídka, že by došlo k duplicitě (např. více Nováků Janů nar. ve stejný rok). Pokud ano, odliším je Novák Jan 1836 (1).jpg, Novák Jan 1836 (2).jpg atd. Ještě vzácnější jsou pak případy, kdy mám k jedné události dvojí zápis, t.j. ze dvou matrik zároveň, pak odlišuji např. Novák Jan 1836 (1 a).jpg, Novák Jan 1836 (1 b).jpg

Ale hlavně - v případě informačně chudých záznamů, resp. pro případné dohledání nedůležitých (X-té dítě, které zemřelo rok po porodu, sňatky dcer, většina úmrtí) si ani obrázky neukládám, referenci mám tak jako tak vždy zapsanou přímo v GEDu spolu s poznámkami. Reálně mám k hlavnímu GED souboru nalinkováno cca 2100 obrázků z matrik (vůči více jak 10.000 záznamů - 7800 osob, 2300 sňatků), k tomu další obrázky jako Dokumenty (rodné listy, úmrtní oznámení, životopisy...) a Fotky.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Pojmenovani souboru

Příspěvekod jiira » sob pro 10, 2022 22:00

Ukládám si dokumenty asi takto: příjmení jméno Nxxx toto mám vždy. (N-rok narození) pak následuje obec, kniha, id, strana.. co mi archív nabídne jako název.
Dále sbírám odkazy zapsané v excel tabulce i v ancestry u jména.
jiira
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob čer 27, 2020 22:35
Oblast pátrání: Opava-Ostrava-Přerov-Brno, Benešov u Prahy, Táborsko
Slovensko - Michalovce, Žiar nad Hronom


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků