VYŘEŠENO Místo narození Chudoba 66

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Místo narození Chudoba 66

Příspěvekod Maky » úte říj 20, 2020 18:46

Dobrý den,

prosím o pomoc/názor. Při procházení matriky narozených farního úřadu Svinčany, okres Pardubice z let 1772 - 1784, jsem na několika místech našla jako místo narození Chudoba 66. V dané lokalitě se ves s názvem Chudoba nevyskytuje, v daném místě se nejedná ani o stejná jména rodičů. Mám dojem, že se jedná o označení lidí, kteří neměli stálou střechu nad hlavou, nebo nevím, jak si to vysvětlit. Nesetkal jste se někdo s něčím podobným?

Zde je odkaz na příslušnou stranu matriky (N 1776), jedná se o zápis na levé straně, třetí od shora - Kateřina, dcera Jakuba Bendy pastýře z Chudoby?

https://drive.google.com/file/d/1wK2257 ... sp=sharing

Moc děkuji!
Naposledy upravil Maky dne stř říj 21, 2020 16:07, celkově upraveno 1
Maky
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 20, 2017 17:52
Oblast pátrání: Přeloučsko, Chrudimsko, Sázava, Teplýšovice, Horní Chřibská

Re: Místo narození Chudoba 66

Příspěvekod Zora » úte říj 20, 2020 19:12

našla jsem pojednání o městečku - panství Choltice, je to v blízkosti Svinčan.
https://www.choltice.cz/mestys/historie ... a-a-vyvoj/

Zde je uvedeno:
..... Roku 1900 bylo provedeno sčítání lidu. Podle něho v městečku bylo ve 115 domech 920 obyvatel, v Podhorkách v 8 domech 43 obyvatel.Zrušily se ovčíny v Cholticích, Podhorkách a na Chudobě (Luhy)

Název Luhy se vyskytuje zde i na historické mapě, pokud si přepnete.

https://mapy.cz/zakladni?planovani-tras ... B%5D&rut=1

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Místo narození Chudoba 66

Příspěvekod Maky » stř říj 21, 2020 16:06

Moc Vám, Zoro, děkuji. Na historickou mapu jsem sice koukala, ale neviděla. Místní názvy bohužel někdy zmizí velice rychle. Také jsem se nechala zmást tím nezvykle vysokým číslem popisným, protože na konci 18. století byly Choltice a další obce vesničky o pár domech.
Děkuju a přeji hezký den.
M.
Maky
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 20, 2017 17:52
Oblast pátrání: Přeloučsko, Chrudimsko, Sázava, Teplýšovice, Horní Chřibská

Re: VYŘEŠENO Místo narození Chudoba 66

Příspěvekod Zora » stř říj 21, 2020 16:12

on chyběl ten převodník - Luhy - Chudoba

Myslím si, že je to správně, píse se tam, že v daném místě byl zrušen ovčín a půda rozoraná, a Vy tam máte v zápise, tuším, dcera ovčáka.

Hezký den, ať se Vám daří. Mám ráda badatele, kteří nehledají jen do počtu, ale snaží se o předcích zjistit něco víc :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků