Sčítací aparáty, Buková U Protivanova

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Sčítací aparáty, Buková U Protivanova

Příspěvekod Koshik » pát říj 16, 2020 8:17

Dobrý den,
Nevíte jestli jsou někde k dispozici sčítací operáty z obce Buková U Protivanova?
Děkuji. Zatím jsem je nikde nenašel. Možná se nedochovali...
Pavel
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: Sčítací aparáty, Buková U Protivanova

Příspěvekod zburget » pát říj 16, 2020 8:51

Z Bukové jsou sčítací operáty jen z r. 1921 a ty nejsou zveřejněné do internetu. Jsou dostupné pouze na badatelně MZA.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12589
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Sčítací aparáty, Buková U Protivanova

Příspěvekod Koshik » pát říj 16, 2020 12:23

Znamená to, že nejsou digitalizované nebo se vůbec nedochovaly?
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: Sčítací aparáty, Buková U Protivanova

Příspěvekod Zora » pát říj 16, 2020 13:01

Často kladené otázky
Nemohu najít sčítání lidu k dané obci z určitého roku
Digitalizovány byly veškeré sčítací operáty z let 1857–1921. Sčítací operáty, které zde nejsou zveřejněny, se k dnešnímu dni bohužel nedochovaly. Výjimku tvoří sčítání z roku 1921, která jsou prozatím přístupná v souladu se zákonnými normami v síti badatelen MZA.
https://www.mza.cz/scitacioperaty/page/view/help

Já bych ještě zkusila Opavu.
Nic nezaručuji, jen - daná obec byla připojena pod okres Prostějov v roce 1960. Netuším, jak se postupovalo u archiválií, teoreticky existuje možnost, že snad třeba něco bude pod Prostějovem a některé archiválie z "hraničních" obcí se dají najít na Vademecu Opava.
Určitě by pomohlo informovat se v příslušném archivu archivu asi Blansko.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29151
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sčítací aparáty, Buková U Protivanova

Příspěvekod zburget » pát říj 16, 2020 14:28

V Opavě z té oblasti není nic :-( Už jsem tam hledal. Sice ne přímo Bukovou, ale okolní obce ano a z téhle oblasti tam sčítací operáty nejsou.

S celým okresem Prostějov je to trochu problém - okres Prostějov byl až do stávající úpravy krajů součástí Jihomoravského kraje. Až poslední úprava, kdy vznikl kraj Olomoucký, nás přehodila pod Olomouc. Jenže archiválie, které byly v Brně zůstaly tam. Proč jsou tam i sčítací operáty, to netuším. Určitě ale nejsou v SOkA Prostějov.
Když cokoli hledám, tak musím jak MZA, tak ZAO. Je to radost :-(

Problémem jsou i okrajové obce, které se přehazovaly mezi okresy při jejich úpravách, Díky tomu jsou různé věci z moje vesnice (Nezamyslice) různě po muzeích v Olomouci, Prostějově, Přerově, Kroměříži, Vyškově a Brně. Naštěstí aspoň archiválie jsou fyzicky "jen" v Prostějově (SOkA), Olomouci (kvůli arcibiskupství), Opavě (nevím, proč něco zabloudilo až na centrálu ZAO) a v Brně.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12589
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Sčítací aparáty, Buková U Protivanova

Příspěvekod Zora » pát říj 16, 2020 14:43

kdysi jsem se snažila proniknout systémem vyhledávání "jen" v archivu Rajhrad., nepodařilo se.
Nyní jsem zcela náhodně narazila na:


a tam na archiválii
. září 1493, Krumlov
Výpis z knih manských v Krumlově o statku Slatina, pořízený na žádost držitele statku Jindřicha Jankovského z Vlašimi a na Slatině
Orig., čes.

Proboha, proč tam alespoň nenapíšou do poznámek, zda se jedná o Český nebo Moravský Krumlov.
Slatiny jsem napočítala asi 4 a když byl držitel statku z Vlašimi a na Slatině "od boku" bych tipovala na střední Čechy

Taková evidence je pouze pro konkretního badatele, který se zabývá daným rodem, ale co to řekne běžnému občanovi, to nevím... Přitom se jedná o spoustu příjmení, které může mít někdo v rodokmenu a z hlediska působnosti by určitě některé archiválie mohly zajímat i badatele třeba v dnešním Rakousku.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29151
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sčítací aparáty, Buková U Protivanova

Příspěvekod mfal62 » pát říj 16, 2020 20:46

Pokud jde o sčítací operáty - já se v případě pochybností nejprve podívám na FamilySearch, tam mají odkaz
na celou ČR (bez ohledu na naše archivy podle starých krajů z roku 1960) -> okres -> obec.
Je to maximálně jednoduché. Žádné komplikace kvůli okresním nebo bývalým krajským archivům.

Podle mých zkušeností je tam vše, co bylo u nás digitalizováno, dokonce také seznamy Němců, odsunutých v roce 1945 z pohraničí.
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Sčítací aparáty, Buková U Protivanova

Příspěvekod Koshik » sob říj 17, 2020 6:47

Můžete mi prosím poslat cestu, jak hledat seznamy odsunutých Němců na FS.
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: Sčítací aparáty, Buková U Protivanova

Příspěvekod zeter » sob říj 17, 2020 7:00

Podle mých zkušeností je tam vše, co bylo u nás digitalizováno, dokonce také seznamy Němců, odsunutých v roce 1945 z pohraničí.


EDIT: U sčítání lidu to rozhodně obecně neplatí, ani u jiných archiválií - různé archivy to mají s FS různě nastavené.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Sčítací aparáty, Buková U Protivanova

Příspěvekod zeter » sob říj 17, 2020 7:28

(jinak seznamy odsunutých Němců má i SOA Opava - hledejte heslo "odsunová kartotéka" - vidím výsledky jen ve dvou databázích: Inventární záznamy a Kartotéky)
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků