VYŘEŠENO - Služby profesionálních genealogů

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO - Služby profesionálních genealogů

Příspěvekod Hiram » úte říj 13, 2020 18:03

Dobrý den,
zajímalo by mě, jaké zkušenosti máte s profesionálními genealogy, pokud jste jejich služeb využili. Přiznám se, že jsem zažil veliké zklamání. Oslovil jsem s žádostí o pomoc několik genealogů, kterým jsem zaslal bližší údaje o zakázce a materiál, který mám s tím, že bych rád sestavil rodokmen a rodinnou kroniku s bližší specifikací. Bohužel několik z nich neodpovědělo. Jiní napsali, že nemají čas. Další odpověděl aniž by email četl. Velké zklamání a to jsem nechtěl zakázku za 10000,- kč. Mám to jako hobby, ale samozřejmě se genealogii nemohu věnovat, jak bych chtěl, tak jsem chtěl profesionála, který opraví, dohledá chybějící údaje. Sepíše výsledek do nějaké "knihy". Dá tomu nějaký příběh. Chtěl jsem to dát tátovi k 70. narozeninám. Bohužel. Jaké jsou Vaše zkušenosti?
Naposledy upravil Hiram dne úte lis 17, 2020 9:20, celkově upraveno 1
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Služby profesionálních genealogů

Příspěvekod Koshik » pon říj 19, 2020 14:04

Dobrý den. Dovolim si přidat se k tomuto tématu. Vlastní zkušenost zatím nemám, ale o využití služeb profesionálního genealoga také uvažuji. S pátráním po osudu svého pradědečka jsem se dostal do mrtvého bodu, takže nějaké doporučení nebo vlastní zkušenost také uvítám.
Pavel
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: Služby profesionálních genealogů

Příspěvekod Lupen » úte lis 03, 2020 14:35

Myslím, že běžný genealog Vám vyhledá a zpracuje pouze osoby od roku 1784, protože se relativně dobře hledají, a pouze v rámci ucelené zakázky.
Nezdá se to, ale čím dál víc do minulosti se musí víc kombinovat a ověřovat a ani tak výsledek není jistý.
Já jsem se ke koníčku dostal tak, že jsem měl od profesionála zpracovánu jednu větev, dědovu otcovskou, se šesti generacemi, tedy 12 osob a krátké povídání, za 12 tisíc. Na zpracovatele jsem naštvaný, protože když nemohl přečíst jméno vesnice ženicha, prohlásil rod původem ze vsi současného bydliště manželky, toho času vdovy po zemřelém prvním muži, a dál nepokračoval.
Byl to můj první dotaz na přečtení zde, a proto díky pomoci zdejších tahounů fóra vím, že ani jeden z novomanželů ke vsi vztah neměl jiný, než že zde krátce 2 a 5 let žili, a že oba pocházeli relativně zdaleka. V původním místě ženicha jsem se dostal relativně snadno matričně až do časů Soupisu obyvatel podle víry, čímž se milý profesionál připravil o dost peněz, protože kdyby linii předků v Rule a v Soupisu uvedených našel, šťastný příbuzný by mu je s radostí dal.
Dobří genealogové určitě existují, během hledání předků jsem na pár určitě narazil, s jedním dokonce sdílím část příbuzných a za poskytnutí informací jsem platil pouze díky.
Vy ovšem požadujete jiné služby, čímž děláte zakázku složitou. Nevím, jestli uspějete s Vašimi požadavky v době, kdy se finišuje na dodělání zakázek před Vánoci, spíše bych si tipl, že budete mít šanci pouze v dlouhodobém horizontu.
Lupen
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned dub 28, 2019 20:23

Re: Služby profesionálních genealogů

Příspěvekod Zora » úte lis 03, 2020 15:03

...Myslím, že běžný genealog Vám vyhledá a zpracuje pouze osoby od roku 1784,..

Můžete to nějak blíž vysvětlit?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Služby profesionálních genealogů

Příspěvekod Lupen » úte lis 03, 2020 18:21

Zora píše:...Myslím, že běžný genealog Vám vyhledá a zpracuje pouze osoby od roku 1784,..

Můžete to nějak blíž vysvětlit?
Z


Jak jsem se psal, že si myslím, jedním z důvodů je, že se to lépe hledá. Záznamy jsou řazeny nejen chronologicky, ale i podle obcí, a domy jsou rozlišeny podle čísel. Navíc je u zápisů více informací.
Samozřejmě nelze brát striktně zlom přesně v roce 1784, ale jistě na základě mého textu víte, jak jsem to myslel.
Shrnutí, můj soukromý názor na základě jednoho zpracovaného vývodu otcovské linie za peníze, pročtením několika veřejných nabídek na vyhledání tu čtyř, tu sedmi generací a porovnáním s rodokmeny mých příbuzných jsem dospěl k závěru, že zlomové období, kdy ochota vzít zakázku klesá, se kryje přibližně s koncem 18. století, kdy výrazný vliv má forma zápisů od roku 1784.
Lupen
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned dub 28, 2019 20:23

Re: Služby profesionálních genealogů

Příspěvekod Zora » úte lis 03, 2020 18:29

:-)
od roku 1784 ... to se dá brát jak do minulosti i jako do přítomnosti.
Moje nepřímá zkušenost -(rodokmeny, které jsem viděla)- je taková, že někdy se za 1. generaci považuje už objednatel ...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Služby profesionálních genealogů

Příspěvekod Boza » úte lis 03, 2020 18:37

IMHO to bude spíš o tom co jsou lidi ochotni zaplatit. Profesionální genealog vám vyhledá cokoliv, i kdyby to bylo v zaprášené krabici ve Vídni. Koneckonců takový časopis GHL – Genealogické a heraldické listy ukazuje, jak moc lze dosáhnout. Cena "na zakázku" bude ovšem zcela odpovídající.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Služby profesionálních genealogů

Příspěvekod Zora » úte lis 03, 2020 19:24

Boza píše:IMHO to bude spíš o tom co jsou lidi ochotni zaplatit. Profesionální genealog vám vyhledá cokoliv, i kdyby to bylo v zaprášené krabici ve Vídni. Koneckonců takový časopis GHL – Genealogické a heraldické listy ukazuje, jak moc lze dosáhnout. Cena "na zakázku" bude ovšem zcela odpovídající.


Podobná diskuse už tady kdysi probíhala - téma, - lze nějak reklamovat profesionální rodokmen?
Ona větička - Co jsou lidi schopni zaplatit - se dá také vnímat tak, že vlastně platí, ale nevědí, zda je to předané dílo alespoň trochu správně.

Je ohromný rozdíl mezi profigenealogy, ti opravdu profíci vyhledají i tu zaprášenou krabici ve vídeňském archivu, ti na opačném pólu napíšou takové blbosti, že pak při čtení nevím, jestli se mám smát nebo navádět objednatele rodokmenu k žalobě.

-rok cca 1670 v zápise neuvedeno žádné povolání, ale čtenář se dozví, že onen muž byl zemědělec, protože v té době byli všichni zemědělci...

- jinde zase geniální obrat, muž byl Gartner, a následuje vysvětlivka , že pěstoval a prodával zeleninu. Samozřejmě v okolních zápisech je na stejném místě uvedeno vždy postavení mužů podle výměry, kterou obdělávali... (Lahner, Veirtel a pod)

Setkala jsem se s tím, že profesionál, který nabízel své služby a jeho ceníky byly dost mastné, chodil sem na fórum, nechal si číst, vyhledávat a třeba výraz - dítě bylo legitimizované, nechápal...

A nebyl to jediný...
Tvorba rodokmenů je komerčně velmi zajímavá... :-)

Tím nechci hanět ty opravdu dobré, před těmi klobouk dolů. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Služby profesionálních genealogů

Příspěvekod Lupen » úte lis 03, 2020 19:49

Zora píše::-)
od roku 1784 ... to se dá brát jak do minulosti i jako do přítomnosti.
Moje nepřímá zkušenost -(rodokmeny, které jsem viděla)- je taková, že někdy se za 1. generaci považuje už objednatel ...
Z


No právě. Našel jsem například nabídku na 6 generací, kdy podmínkou bylo, že zadavatel se narodil po určitém roce někdy po válce. Dále měl znát rodiče a prarodiče.
Takže milý taky profesionál hledá pouze 3 generace, tedy 6 lidí a celkem 15 údajů, pouze v rozsahu 19.století.
Lupen
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned dub 28, 2019 20:23

Re: Služby profesionálních genealogů

Příspěvekod janpechacek » úte lis 03, 2020 20:11

Hiram píše:Dobrý den,
zajímalo by mě, jaké zkušenosti máte s profesionálními genealogy, pokud jste jejich služeb využili. Přiznám se, že jsem zažil veliké zklamání. Oslovil jsem s žádostí o pomoc několik genealogů, kterým jsem zaslal bližší údaje o zakázce a materiál, který mám s tím, že bych rád sestavil rodokmen a rodinnou kroniku s bližší specifikací. Bohužel několik z nich neodpovědělo. Jiní napsali, že nemají čas. Další odpověděl aniž by email četl. Velké zklamání a to jsem nechtěl zakázku za 10000,- kč. Mám to jako hobby, ale samozřejmě se genealogii nemohu věnovat, jak bych chtěl, tak jsem chtěl profesionála, který opraví, dohledá chybějící údaje. Sepíše výsledek do nějaké "knihy". Dá tomu nějaký příběh. Chtěl jsem to dát tátovi k 70. narozeninám. Bohužel. Jaké jsou Vaše zkušenosti?


Dobrý den,

já bych se tu s dovolením kolegů/konkurence v něčem zastal. Z Vašeho popisu jsem to pochopil tak, že máte rodokmen víceméně sestavený a hlavní výzkumnou práci za sebou, po genealogovi potom chcete, aby Vám "opravil a dohledal chybějící údaje". Jenže v tom je ten háček. Drtivá většina profesionálů si účtuje sazbu za jeden vyhledaný/zpracovaný záznam. To znamená, že když děláte celý výzkum, míra obtížnosti je rozložená. Něco Vám trvá chvilku, nad něčím si lámete hlavu hodiny. Když ale hledáte padesát, sto, dvěstě záznamů, tak se to prostě navzájem vyrovná. Jenže Vy chcete na profesionála přehodit jen tu obtížnou práci, ty spadené drobky pod stolem. Potom se Vám zkrátka nevyplatí počítat si stejnou sazbu, když ani nemáte jistotu, že něco najdete. A co se týče ověřování, to je popravdě také dost nezáživná práce. Já osobně v tomhle vycházím vstříc, když mám čas, ale obecně je to zkrátka nevděčný úkol. V takových případech si účtuji podle hodin, jenže to si vy jako zákazník nemůžete nijak ověřit.

Druhá věc je potom pracovní vytížení. Od zákazníků vím, že řada genealogů je vytížena třeba na rok dopředu. A dělají právě jenom kompletní velké zakázky, protože to se jim nejlépe rentuje. Jistě, můžete jim nabídnout zajímavou odměnu, ale oni třeba dostanou tu samou za mnohem snazší práci. A tím nemyslím to, že by hledali jen od roku 1784, to je naprostý nesmysl a neznám žádného genealoga, který by řekl, tohle už je moc staré, to se blbě čte, to se mi nechce hledat. Snazší myslím v tom smyslu, že děláte něco, co máte zajeté a opakujete stejné osvědčené postupy. Přebírat práci po někom cizím znamená věnovat mnohem víc času na to, aby se v tom člověk zorientoval a našel optimální způsoby řešení problémů. To je něco, co není moc vidět, ale věřte, že rozdíl to je podstatný. Časově tedy rozhodně a čas jsou peníze.

Nabídl bych Vám pomoc, ale rodové kroniky už moc nedělám. Kolegy, kteří neumí ani odpovědět rozhodně neomlouvám, ale věřte, že hodně genealogů je opravdu zavalených prací.

Přeji hodně zdaru! Jan Pecháček
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků