VYŘEŠENO - Ztracené/nenalezené sňatky

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO - Ztracené/nenalezené sňatky

Příspěvekod Hiram » ned říj 11, 2020 18:24

Rád bych se zeptal na jednu věc. Jakub Podskupka se narodil 23. 7. 1761 Derfle, † 19. 1. 1801 Derfle čp. 26. Oženil se s Kateřinou Chrástkovou (* 3. 11. 1764 Kunovice, † nenalezeno), bohužel neznámo kde, což je moc divné, čekal bych Derfli, Kunovice nebo Podolí. Zatím jsem nenašel. První dítě Marina se narodilo Marina * 23. 12. 1788 Derfle čp. 26, takže bych čekal sňatek před rokem 1788.
Jakub zemřel 1801 v Derfli, takže jelikož nemohu najít její úmrtí, předpokládám, že se Kateřina asi podruhé vdala a taky nikde nic :-(
Co byste mi poradili? Už jsem zoufalý. Ti mí předci moc necestovali (je to takový okruh Podolí, Derfle, Kunovice, Popovice, Vlčnov, Vésky, Míkovice)
Naposledy upravil Hiram dne úte lis 17, 2020 9:23, celkově upraveno 1
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Ztracené/nenalezené sňatky

Příspěvekod Zora » ned říj 11, 2020 18:52

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/9645/
Tady je sňatek Jakub Podškupka s Viktorií Philýsek z obce Vésky

netuším, zda se týká Vašeho Jakuba.
Vložte odkaz alespoň na narození Jakuba a na narození nějakého dítěte s hledanou manželkou Kateřinou Chrástkovou

Prošel jste celou matriku sňatků pro Kunovice? Je dělená podle obcí a index začíná až v roce 1834.
Někdy pomůže dohledat všechny děti manželského páru, u těch nejmladších by mohl být původ manželky (svatby bývaly nejčastěji u nevěsty), pokud se ženil vdovec se svobodnou ženou , tak dost často u něj.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ztracené/nenalezené sňatky

Příspěvekod zburget » ned říj 11, 2020 18:57

Někdy za to může i kněz-bordelář, který nemá v pořádku matriky. To, že v nich chybí záznamy je bohužel realita.
Úmrtí Kateřiny můžete ještě hledat u některého z dětí. Jenže to dítě se mohlo vdát/oženit zase neznámo kam :-(
A pokud se vdávala vdova, často se vdávala už v místě bydlíště svého nového manžela. A to zase může být kdekoli.

Takže bohužel žádná úplně všeobecná rada na tohle není.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Ztracené/nenalezené sňatky

Příspěvekod Zora » ned říj 11, 2020 18:58

V téhle době je opravdu výjimečné, že by chyběl zápis, to tak před 80 - 100 lety.

Spíše je to "utajené" v okolních farnostech. z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ztracené/nenalezené sňatky

Příspěvekod Hiram » ned říj 11, 2020 19:22

Zora píše:http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/9645/
Tady je sňatek Jakub Podškupka s Viktorií Philýsek z obce Vésky

netuším, zda se týká Vašeho Jakuba.
Vložte odkaz alespoň na narození Jakuba a na narození nějakého dítěte s hledanou manželkou Kateřinou Chrástkovou

Prošel jste celou matriku sňatků pro Kunovice? Je dělená podle obcí a index začíná až v roce 1834.
Někdy pomůže dohledat všechny děti manželského páru, u těch nejmladších by mohl být původ manželky (svatby bývaly nejčastěji u nevěsty), pokud se ženil vdovec se svobodnou ženou , tak dost často u něj.
Z


Tady jsou ty odkazy:
Jakub, narozeni
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/9636/?strana=157

Kateřina Chrástek, narozeni
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/9636/?strana=175

a jejich děti
Valentin, poslední jejich diet
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/9847/?strana=9
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Ztracené/nenalezené sňatky

Příspěvekod Zora » ned říj 11, 2020 19:33

a které matriky snatků jste prošel, abych nehledala tam, kde to máte prohlédnuté. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ztracené/nenalezené sňatky

Příspěvekod Hiram » pon říj 12, 2020 11:33

Zora píše:a které matriky snatků jste prošel, abych nehledala tam, kde to máte prohlédnuté. Z


Prošel jsem matriku oddaných jak farnosti Uherské Hradiště – Sady, tak i Kunovice, ale v letech 1781 – 1798
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Ztracené/nenalezené sňatky

Příspěvekod Zora » pon říj 12, 2020 11:34

ok, jak bude čas, podívám se. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ztracené/nenalezené sňatky

Příspěvekod Hiram » pon říj 12, 2020 18:02

No, asi jsem té záhadě přišel na kloub, ale aby se mi to potvrdilo potřebuji tu Kateřinu Podškupkovou najít jako nevěstu po roce 1801 v matrice Kunovice 11678. Podle mě je v matrice záměna jmen Jan namísto Jakub.

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/9645/?strana=3
Moje teorie je taková v prvním, tomto zápisu došlo ke záměně. Takže jakoby není zápis k nalezení. Jelikož Jakub zemřel 1801 a vdova se patrně znova vdala (což hledám, ale není to moc k přečtení), tak měla jiné příjmení, proto zase zápis o úmrtí jakoby není k nalezení. Ten rozdíl let v matrice oddání se od narození liší o 3 roky.
Naposledy upravil Hiram dne pon říj 12, 2020 18:09, celkově upraveno 1
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Ztracené/nenalezené sňatky

Příspěvekod Zora » pon říj 12, 2020 18:03

když vložíte odkaz, můžeme to posoudit. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ztracené/nenalezené sňatky

Příspěvekod Hiram » pon říj 12, 2020 18:09

Zora píše:když vložíte odkaz, můžeme to posoudit. Z

odkaz vložen do předchozího příspěvku
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Ztracené/nenalezené sňatky

Příspěvekod Zora » pon říj 12, 2020 18:46

Souhlasím s Vámi - ta záměna se jako řešení přímo nabízí. Nevěsta souhlasí.

Je otázkou, zda neměli ještě dítě hned po svatbě. Většinou se první dítě rodí do roka, a druhé dítě do tří let, matka kojila a v době kojení většinou k početí nedochází.
to dítě, narozené 1788 by "vypadalo" jako druhé v pořadí.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ztracené/nenalezené sňatky

Příspěvekod Hiram » pon říj 12, 2020 19:20

Zora píše:Souhlasím s Vámi - ta záměna se jako řešení přímo nabízí. Nevěsta souhlasí.

Je otázkou, zda neměli ještě dítě hned po svatbě. Většinou se první dítě rodí do roka, a druhé dítě do tří let, matka kojila a v době kojení většinou k početí nedochází.
to dítě, narozené 1788 by "vypadalo" jako druhé v pořadí.
Z


Ani nevíte, jakou jste mi tím zamyšlením nad pořadím dětí udělala radost!!! Znovu jsem to prohledal a natrefil jsem na opis matriky pro farnost Kunovice z let 1756-86, které jsem si dřív vůbec nevšiml. Prošel jsem ji a našel hned tři záznamy:

Václav, nar. 25. 9. (herbstmonat) 1785, + 11.11. (wintermonat) 1785 http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/11024/?strana=2 http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/11024/?strana=8
Tomáš, nar. 26. 12. (christmonat) 1786 http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/11024/?strana=14

Teď jestě najít po roce 1801 ten druhý sňatek Kateřiny
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Ztracené/nenalezené sňatky

Příspěvekod Zora » pon říj 12, 2020 19:44

Jsem ráda, že se zdařilo...
On je kolem Kunovic tak trochu zmatek v matrikách, zdá se mně, že se nějak překrývají...

U event. sňatku Kateřiny bych se soustředila větší okruh, je dost možné, že si brala vdovce... a svatba byla u něj,

Pokud se rodily děti na č. 26 a zemřel tam i Jakub, víte, co se dělo na stejném čísle dál? Někdy pomůže rodokmen domu :-), tedy vypsat si matr. události.
z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků