VYRESENO - Příbuzenský rébus

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYRESENO - Příbuzenský rébus

Příspěvekod Hiram » ned zář 27, 2020 8:52

Hledám bližší podrobnosti o Františce Dlapové, nar. 30.8.1839 v Jalubí. V matrice oddaných jsem nenašel sňatek ani její úmrtí. Ve sčítacích operátech v Jalubí čp. 169 u rodiny Kostelníčků tyto záznamy:
Vincenc Kostelníček, nar. 1877 Jalubí, majitel
Františka Kostelníček, nar. 1874 Jalubí, manželka
Františka Dlapa, nar. 1839 Jalubí, tchýně
Martin Dlapa, nar. 1892 Jalubí, bratranec

Link na https://www.mza.cz/scitacioperaty/digisada/detail/3053?image=226302010-000643-000452-001250-002386-01-UH0548-00590.jp2

Rozumím tomu správně, že si Františka musela vzít Kostelníčka, takže hledat sňatek s Kostelníčkem? Ale to by se jmenovala Kostelníčková. Nerozumím tomu. Můžete mi pomoci?
Naposledy upravil Hiram dne sob říj 10, 2020 11:46, celkově upraveno 2
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Příbuzenský rébus

Příspěvekod Zora » ned zář 27, 2020 9:02

Hledám bližší podrobnosti o Františce Dlapové, nar. 30.8.1839
Františka Dlapa, nar. 1839 Jalubí, tchýně


tohle bude stejná osoba. Pokud je uvedená jako tchyně, muselo se její dcera provdat za Kostelníčka, majitele bytu. Příbuzenský vztah "tchýně" by to naznačoval.

Tato Františka Dlapová mohla porodit nemanž. dceru, sama Františka Dlapová zůstala neprovdaná...
Ověřte, je to pouze možnost.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příbuzenský rébus

Příspěvekod Hiram » ned zář 27, 2020 9:12

Zkusím to. Díky. Takže v matrice narozených hledat nemanželskou dceru.
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Příbuzenský rébus

Příspěvekod Zora » ned zář 27, 2020 9:18

Hiram píše:Zkusím to. Díky. Takže v matrice narozených hledat nemanželskou dceru.


Ano, případně snatek Vincent Kostelníček - Františka Dlapová (nem. dcera )* 1874 , narozená svobodné Františce Dlapové (uvedené jako tchýně)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příbuzenský rébus

Příspěvekod Zora » ned zář 27, 2020 9:22

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=46

zde je svatba Kostelníček a františka, dcera Františky Dlapa, takže potvrzeno. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příbuzenský rébus

Příspěvekod Hiram » ned zář 27, 2020 9:39

Díky moc!
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Příbuzenský rébus

Příspěvekod Hiram » ned zář 27, 2020 9:53

Tak jsem našel narození i té nemanželské dcery. Úmrtí se mi v matrice po roce 1910 (kdy je ještě zaznamenána v operátech) jsem nenašel, tudíž asi zemřela po roce 1915 kdy jsou naskakovány matriky.
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Příbuzenský rébus

Příspěvekod Zora » ned zář 27, 2020 9:57

to sčítání hodně moc pomáhá... navíc je vidět, kdo s kým žil, třeba i příbuzenecké, zatím netušené vztahy... jen dlouho trvá, než se to nalistuje, pokud tedy neznám č. domu.
Tak ať se daří i příště. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příbuzenský rébus

Příspěvekod Hiram » ned zář 27, 2020 11:58

Ono to sčítání je dobré, ale někdy to spíš zamotá hlavu. Mám dvě dcery. V matrice Jalubí jsou uvedeny Josefa Dlapova (*12. 1. 1835 Jalubí) a Aloisii Dlapova (*8. 4. 1842 Jalubí). Obě se narodili v čp. 108. Ve sčítaní z roku 1857 tohoto čp. nejsou uvedeny. Nenašel jsem žádný zápis v matrice oddaných ani zemřelých (ikdyž je dost naškrábaná a jde velice špatně přečíst, aspoň mně :-( ) Ta první se mohla vdát jinde, ta druhá by měla 13 let, což je na sňatek málo. Nějaká tragédie není v matrice uvedena. Takže jsem asi skončil :-(
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Příbuzenský rébus

Příspěvekod zeter » ned zář 27, 2020 12:16

ta druhá mohla být někde ve službě, i když, pokud si dobře vzpomínám, u některých sčítání se uváděly i nepřítomné osoby.
Takovéhle "mizení" je ale běžné, velmi mladá děvčata odcházela do služby (13 let, to už mohla být z domova kdo ví jak dlouho), velmi mladí kluci do učení... do velkého města (klidně do Vídně! - kor takhle z Jižní Moravy), nebo kdo ví kam. Pomoci mohou majetkové záznamy - převody gruntu, kdy v rámci dědictví docházelo k vyrovnání ostatních sourozenců, ale s moc neporadím.
Sám mám několik případů v rodokmenu, a opravdu k vzteku je např. poznámka u narození "oddána xx.xx.xxxx", ale není psáno, s kým a kde (přitom ten farář tu informaci měl - jediný způsob, jak se to mohlo objevit v matrice, je, že mu z té farnosti, kde ke sňatku došlo, přišlo oznámení se vším všudy... ale ne, měl asi něco lepšího na práci. Ten lístek asi leží ve farním archivu, který není zpracovaný, tj. je nepřístupný, a ještě by ke studiu bylo potřeba povolení (arci?)biskupství... no prostě provokace! :-)
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Příbuzenský rébus

Příspěvekod zeter » ned zář 27, 2020 12:24

jinak pozor, to příjmení moho kolísat mezi Dlapa - Tlapa, dokonce i z toho p se mohlo stát b; a čím starší období, tím pravděpodobněji. Až se dostanete hloub, procházejte raději obě písmena, kldině v rámci jedné knihy/rejstříku to může kolísat.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Příbuzenský rébus

Příspěvekod Zora » ned zář 27, 2020 12:35

Hiram píše:Ono to sčítání je dobré, ale někdy to spíš zamotá hlavu. Mám dvě dcery. V matrice Jalubí jsou uvedeny Josefa Dlapova (*12. 1. 1835 Jalubí) a Aloisii Dlapova (*8. 4. 1842 Jalubí). Obě se narodili v čp. 108. Ve sčítaní z roku 1857 tohoto čp. nejsou uvedeny. Nenašel jsem žádný zápis v matrice oddaných ani zemřelých (ikdyž je dost naškrábaná a jde velice špatně přečíst, aspoň mně :-( ) Ta první se mohla vdát jinde, ta druhá by měla 13 let, což je na sňatek málo. Nějaká tragédie není v matrice uvedena. Takže jsem asi skončil :-(


vložte sem ten sčítací arch ...
Do minulosti se zcela jistě dostanete přes matriky. zápis u Františky byl dobře uvedený...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příbuzenský rébus

Příspěvekod Hiram » ned zář 27, 2020 12:42

Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Re: Příbuzenský rébus

Příspěvekod Zora » ned zář 27, 2020 12:46

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=30
narození nemanž. Františky
vlevo mposlední
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příbuzenský rébus

Příspěvekod Hiram » ned zář 27, 2020 12:51

Ano, tu Františku jsem tam našel. Spíše mi šlo v té o Josefu a Aloisii, to jsem psal výše, že na něm nejsou uvedeny z mně neznámého důvodu.
Hiram
 
Příspěvky: 100
Registrován: sob srp 17, 2019 7:57
Oblast pátrání: Kunovice, Vésky, Míkovice, Podolí

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků