VYŘEŠENO:: Pojmy v GK

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Pojmy v GK

Příspěvekod kano » pon zář 28, 2020 13:27

Ještě mi nejsou jasné zkratky. Prosím o pomoc s rozluštěním:

Na prvním obrázku je : "Aufanku z 6 zlatich zaplatil ...?... 7.......?"
Na druhém pak: ...(z kupní neb šacované) "cenj a 10 ...?... sprawowatj".
N dalším pak:...." Jana Kaniaka z Morawky Laudemialnj dmažky ??? - co jsou to ty dmažky???
Grunt Chalupnitzky ."
Naposledy upravil kano dne sob bře 27, 2021 15:13, celkově upraveno 1
kano
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv zář 12, 2019 13:59

Re: VYŘEŠENO: Pojmy v GK

Příspěvekod kano » úte říj 27, 2020 9:41

U toho druhého obr. "....Cenj a 10 .....[???plento???]......sprawowatj....", mě napadlo jestli to nemůžou být procenta %. Německy jsou Prozent, či der Perzent. Není toto nějaká zkratka?
Předem děkuji za odpovědi a názory.
kano
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv zář 12, 2019 13:59

Re: Pojmy v GK

Příspěvekod kano » sob říj 31, 2020 9:34

.
kano
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv zář 12, 2019 13:59

Re: Pojmy v GK

Příspěvekod zburget » sob říj 31, 2020 10:02

Možná by nebyly špatné celé skeny (nejlíp odkaz rovnou do digitálního dokumkentu), aby tam byl nějaký srovnávací materiál okolo. Tedy pokud tam nějaký srovnávací materiál je.
Takhle z voleje toho moc nedám a i tak je všechno s otazníkem.

Na prvním obrázku je : "Aufanku ze 6 zlatich zaplatil 21 gr 7 1/d = 1/2 ?

Na druhém pak: ...(z kupní neb šacované) "cenj a 10 p-ento (by opravdu mohlo být procento) sprawowatj". zde ale nemáme k dispozici rukopis ani toho kousku, který máte přepsaný :-(

N dalším pak:...." Jana Kaniaka z Morawky Laudemialnj dmažky ??? - co jsou to ty dmažky???
Grunt Chalupnitzky pod zagacžorku w Medwedim..."
To je nějaká zkratka. V tomhle spojení jsem viděl laudemiální dominikální, ale na to nesedí písmena. Nebýt ve větě slova chalupnitzky, tak bych byl ochoten věřit tomu, že je to zkratka od "domkaržsky". Ale třeba napadne někoho něco věrohodnějšího.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pojmy v GK

Příspěvekod kano » ned lis 01, 2020 9:36

Díky za nzory. Materiál je zde: http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 466b0e03c3 - uprostřed stránky je to "Aufanku ze 6 zlatich....", na dalším skenu, v polovině a na konci stránky pak další výstřižky. Doufám, že Vám to ve srovnávání písmen pomůže, neb já jsem takřka bezmocný.
Zkratka pro příp. procento je i na konci té první stránky, kam vede můj odkaz. Zde je ale jiná.
kano
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv zář 12, 2019 13:59

Re: Pojmy v GK

Příspěvekod zburget » pon lis 02, 2020 22:00

Procenta bych považoval tím jinám zápisem za potvrzené - je to totéž, jen víc zkrácené.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pojmy v GK

Příspěvekod zburget » pon lis 02, 2020 22:06

A ta zkratka, která vypadá jako dmazky bude opravdu znamenat dominikální (možná počeštěně dominikářský) - koukněte na následující sken, kde Jan Kaniak ten grunt prodává. Tam je grunt označený, jako dominikální laudemiální.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pojmy v GK

Příspěvekod kano » pát lis 06, 2020 16:45

díky.
Ale jak mám jaksi přeložit slovo diminikální a laudemiální. Na netu je dominikál a ludemium, ale poraďte mi, jak to lze napsat jedním či dvěma slovy, nebo jednoduše, nechápu to totiž. Co se myslí, když dům byl dominikální a laudemiální??
A nevíte kolik by v přepočtu na dnešní koruny znamenal 1 florén?
kano
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv zář 12, 2019 13:59

Re: Pojmy v GK

Příspěvekod zburget » sob lis 07, 2020 10:18

Dominikál - hledejte tady ve fóru, nejednou se to tady řešilo, jaký je rozdíl mezi dominikálem a rustikálem. Použijte funkci hledat.
Laudemiální souvisí s tím, že při změně majitele se muselo platit Laudemium - dnes bychom tomu asi řekli daň z převodu nemovitosti.

Přepočítavat zlaté na koruny se asi snadno nedá - s čím to chcete srovnávat - se mzdou? Dnes jsou profese úplně jinak placené, než tehdy. S cenou za různé komodity? Dnes je jeich hodnota (nikoli cena) taky úplně jiná. Dnes můžete porovnávat cenu elektroniky (tehdy nic takového nebylo), cenu automobilů (nic takového nebylo), cenu krávy, ovce, slepice nebo koně (Kdo si dnes koupí krávu nebo koně? Ovce nebo slepice byly kdysi zdroje obživy, jejichž ztráta byla problém. Dnes je obojí víceméně věcí rozmaru nebo tradice, když chcípnou, tak majitel víceméně jen zanadává). Cena nemovitosti (lidem nepatřilo nic, všechno patřilo vrchnosti). Velice cenné bylo cokoli železné (proto se v gruntovnicích explicitně vypisujé vžechny pluhy, brány sekery, motyky a zdůrazňuje se, že tam bylo železo. Dnes je železo daleko levnější a drahé jsou jiné materiálůy, o kterých ani nezdálo lidem i jen před 100 lety.
Nicméně opět zkuste pohledat zde na fóru, výše mezd různých profesí i ceny za různé komodity tady někde taky najdete.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků