VYŘEŠENO Hledání ve Vídni

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Hledání ve Vídni

Příspěvekod alče » ned zář 20, 2020 21:19

Dobrý den,

podle vydání Wiener Zeitung z roku 1894 - viz odkaz - bych měla někde ve Vídni najít zápis o úmrtí mého předka Václava Krejči.
Při vyhledávání se v rubrice pohřbených nabízí při přepisu ze švabachu adresa bydliště Kinskygasse 11. Prohledávám indexy z úmrtních matrik kolem této
lokality, zatím neúspěšně.
Prosím o kontrolu, jestli je název ulice podle novin skutečně v pořádku. Švabach neznám, nějak se mi to nezdá.
Taky nevím, jestli musel mít jmenovaný pohřeb nutně někde v okolí bydliště, uvítám jakýkoliv nápad.
Byl ženatý a měl rodinu, byl ŘK vyznání a ve Vídni byl sám za prací. Byl tesařem, spadl z lešení a zemřel na následky úrazu. Nevím, jestli ihned nebo posléze v nemocnici.
Al.

http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno? ... nno-search
Naposledy upravil alče dne pon zář 21, 2020 21:06, celkově upraveno 1
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod zburget » pon zář 21, 2020 7:49

Kinskygasse čtete správně.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12623
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod zeter » pon zář 21, 2020 8:03

Kinskygasse by měla spadat pod 23. Inzensdorf, ale v tom zápisu je před ulicí X, tj. 10. obvod. Takže bych zkusil hledat tam. Předpokládám, že hledáte zpětně, tzn. zatím nevíte, kde se jim rodily děti? Projistotu se podívejte i do rodných matrik - zemřít mohl i v nějaké nemocnici, jak píšete.
zeter
 
Příspěvky: 3312
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod Zora » pon zář 21, 2020 8:34

ještě zdánlivou drobnost,
zapisuje se do matriční knihy farnosti, kde došlo j úmrtí, tedy pokud zemřel pod lešením, nebo v nemocnici, může být farnost odlišná od farnosti místa bydliště.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod alče » pon zář 21, 2020 8:53

Děkuju oběma.
Zdánlivá maličkost tady může být dost zásadní :) Aniž mě to napadlo, mám už prohledané dost široké okolí, naštěstí jsou většinou u rakouských matrik pečlivé indexy. Určitě ale nejsou stoprocentní a hledání přímo v matrikách bych asi nezvládla.

Ještě upřesnění: Václav se narodil, oženil a zplodil děti na Moravě, ve Vídni jen pracoval a zemřel.
Jdu se podívat, co je to ten X.obvod, jak píše Zeter.
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod zeter » pon zář 21, 2020 10:01

uf, nalezen - v Penzingu!
https://data.matricula-online.eu/de/oes ... -16/?pg=18
(zápis č. 592, zhruba vlevo uprostřed)
Našel jsem ho přes generální rejstřík úmrtí ve Vídni, který je na FamilySearch - naštěstí bylo známo datum, ale i tak jsem musel prolistovat skoro celý říjen, protože jsou tam data napřeskáčku:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=22998
(4. zápis shora)
zeter
 
Příspěvky: 3312
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod zeter » pon zář 21, 2020 10:05

(ještě doplním odkaz na celý ten soubor na FS:
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
na hledání nazdařbůh to vzhledem k přímo strašidelnému objemu dat není, ale v podobných případech se šikne, mělo mě to napadnout už ráno)
zeter
 
Příspěvky: 3312
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod jano » pon zář 21, 2020 12:56

Kinskygasse je dnes Alxingergasse.
jano
 
Příspěvky: 177
Registrován: pon zář 15, 2014 16:45

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod zeter » pon zář 21, 2020 13:12

hm, v tom je nějaký zmatek, koukám na Wien Geschichte Wiki - když zadám Kinskygasse, najde mi to jen jednu, tu v Inzersdorfu, když zadám Alxingergasse, vede odtamtud odkaz na "Kinskygasse (10)" - možná to bude opravdu ona, podle toho 10. ovbodu - nicméně o moc blíž Penzingu to není :-D
zeter
 
Příspěvky: 3312
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod alče » pon zář 21, 2020 14:39

Díky za Váš čas, taky za odkaz na ten seznam na FS, o němž jsem nevěděla a určitě to dále využiju, protože ve Vídni ještě nemám dohledáno.

Ovšem těch nesrovnalostí tam bude víc, než píšete.
Vím o svém předkovi, že se jmenoval Václav Krejča, byl tesařem, odešel pracovat do Vídně a zemřel tam po pádu ze střechy (nebo lešení). Potud ústní informace.
Když jsem našla ve vídeňských novinách toto oznámení o pohřbu, byla jsem si na 99% jistá, že to musí být on. Věk zemřelého nesouhlasil o 2 roky, ale na to jsem už u úmrtí zvyklá. Jinak rozmezí jeho úmrtí by mělo být od roku 1883 - cca do 1900 (nevím, do kolika let mohl vykonávat toto povolání).
Jenže v matričním zápisu je uvedeno, že byl vdovec, což v roce 1894 nemohl být - manželka zemřela 1897. Na FS je uvedeno v kolonce původu Böhm. a nějaké místo, které jsem nerozluštila, což také nesouhlasí, pocházel z Buchlovic.
Na druhé straně ale taková shoda ostatních skutečností.....pořád o tom přemýšlím, co se mohlo stát.

A ta Kinskygasse 11 vypadá v matričním zápise trochu jinak, četla bych tam na začátku spíš B..... , souhlasí č. domu
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod zeter » pon zář 21, 2020 16:38

FS: Lusanec Böhmen
matrika: Ameisgasse verunglückt, wohnhaft 10 Bz Bieskygasse Nr. 11; poznámka zcela vpravo: geburtsort ist in der Beerdigungsanweisung nicht ersichtlich

čili - dle matriky se nehoda stala na Ameisgasse, dotyčný bydlel v 10. okrese na Bieskygasse (která ale zdá se neexistuje) č. 11, a poznámka vpravo říká, že místo narození v dokumentech týkajících se pohřbu nebylo čitelné (tady si nejsem jistý terminologií, ale zjevně někde nějaký údaj chyběl nebo byl nečitelný)
ad Biesky/Kinsky - dovedu si v rukopisném kurentu představit, že někdo přečte naškrábané Kinsky jako Biesky.

ad Lusanec - ten zdá se neexistuje; zkomolit Buchlowitz na Lusanec není tak snadné, nevím

ad vdovec: tohle je trochu tenký led, ale u úmrtí (náhlých a mimo místo bydliště) místní úřady vycházely buď z dokumentů, měl-li jaké, nebo z toho, co jim o něm mohl kdo říct (a tím pádem co jim o sobě řekl on); celkově to není vždycky spolehlivé.
Zároveň - spolehlivé nebývají ani ústní informace.

Pokud máte tak široké rozmezí úmrtí, zkuste projít sčítací operáty v místě bydliště rodiny, minimálně 1890 a 1900.
zeter
 
Příspěvky: 3312
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod Zora » pon zář 21, 2020 16:45

Máte úmrtí jeho manželky a můžete ho sem vložit?

Opět drobný postřeh. V roce úmrtí zcela bezpečně fungovalo zasílání zpráv o novém matričním záznamu, ( v tomto případě úmrtí) do rodné farnosti. Pokud ale u onoho Václava neznali v době úmrtí přesně původ, a možní ani stav (ženatý, vdovec, svobodný) pak tato dopsaná poznámka o úmrtí bude v matrice narozených chybět.

V Buchlovicích jsem našla v roce 1897 pouze Anna KrAjčová. tuším 55 let... vdova po Václavovi... (což nemusí vůbec souviset, samozřejmě).
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=78
Z

edit
tady narození Václav Krajča
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=142

ale opět, vůbec netuším, zda to souvisí, spíš se asi jedná o zcela cizí rodinu... . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod alče » pon zář 21, 2020 17:09

Je to ona, původně znělo příjmení Krajča a pocházeli ze Štípy, později chybou v matrice z nich udělali Krejčovi, a občas se ještě upsali.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=78

vpravo druhá shora
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod zeter » pon zář 21, 2020 17:29

ve ščítání Bucchlovice na tom č.p. ještě jsou, 1900 už ne, tzn. úmrtí Václava je mezi 1890 a 1897
zeter
 
Příspěvky: 3312
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Hledání ve Vídni

Příspěvekod alče » pon zář 21, 2020 17:37

zeter píše:ve ščítání Bucchlovice na tom č.p. ještě jsou, 1900 už ne, tzn. úmrtí Václava je mezi 1890 a 1897


Dík, to zase nahrává tomu, že ten zemřelý by mohl být tento Václav.
Jinak mám Krejčovi (Krajčovi) dohledané cca do 1720.
Al.
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků