gruntovní kniha - důvody neuvedení syna

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

gruntovní kniha - důvody neuvedení syna

Příspěvekod mandoney » úte zář 15, 2020 13:26

Dobrý den,
dovolím si na fórum dát tento dotaz, protože možná můj problém má úplně logickou odpověď a já se v tom teď trochu pachtim.

Chtěl bych se zeptat, jaké mohou být důvody pro neuvedení jednoho ze synů při dělení např. po bývalém hospodáři v gruntovní knize.
Uvedu příklad:
Dle matriky i soupisu poddaných vím, že Jan Pátek měl děti - Tomáše, Matěje, Kateřinu a Karla.
V gruntovní knize při dělení po nebožníkovi Janu Pátkovi, ale Matěj chybí. .
Domníval jsem se, že zemřel někde na vojně, protože v soupisu poddaných je u něho poznámka - odešel na vojnu. (r. 1725)
Nicméně jsem v blízké obci našel svatbu (r. 1730), že se Matěj Pátek (s uvedením rodné obce) žení a měl i děti.

Děkuji moc za názory

m.
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28

Re: gruntovní kniha - důvody neuvedení syna

Příspěvekod zeter » úte zář 15, 2020 13:31

tohle sice není úplně moje parketa, ale jednak musí být jisté, zda to není jiná osoba téhož jména, a jednak - nemohlo dojít k nějakému majetkovému vypořádání předem, míněno před smrtí hospodáře?
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: gruntovní kniha - důvody neuvedení syna

Příspěvekod mandoney » úte zář 15, 2020 13:43

zeter píše:tohle sice není úplně moje parketa, ale jednak musí být jisté, zda to není jiná osoba téhož jména, a jednak - nemohlo dojít k nějakému majetkovému vypořádání předem, míněno před smrtí hospodáře?


No, právě, proto jsem ten dotaz nakonec sem dal. Jiná osoba by to mohla být, ale s tímto příjmením v té době byla v obci jen tato rodina. A pokud by byl vypořádán před smrtí hospodáře, tak předpokládám, že by to tam bylo zapsáno. Děti hospodáře se prvně zmiňují až po jeho smrti. Zatím jsem se vždycky setkal s tím, že když se píše "dělení po nebož...", tak tam jsou všichni dědici - děti nebo když již nežijí, tak jejich děti....

m.
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28

Re: gruntovní kniha - důvody neuvedení syna

Příspěvekod mandoney » úte zář 15, 2020 13:43

zeter píše:tohle sice není úplně moje parketa, ale jednak musí být jisté, zda to není jiná osoba téhož jména, a jednak - nemohlo dojít k nějakému majetkovému vypořádání předem, míněno před smrtí hospodáře?


No, právě, proto jsem ten dotaz nakonec sem dal. Jiná osoba by to mohla být, ale s tímto příjmením v té době byla v obci jen tato rodina. A pokud by byl vypořádán před smrtí hospodáře, tak předpokládám, že by to tam bylo zapsáno. Děti hospodáře se prvně zmiňují až po jeho smrti. Zatím jsem se vždycky setkal s tím, že když se píše "dělení po nebož...", tak tam jsou všichni dědici - děti nebo když již nežijí, tak jejich děti....

m.
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28

Re: gruntovní kniha - důvody neuvedení syna

Příspěvekod matju » úte zář 15, 2020 14:06

Možná dejte odkaz na gruntovnici, ať vidíme, co se tam píše. Také zastávám názor, že Matěj mohl být vypořádán před smrtí hospodáře ( je pravda, že obvykle to pak bývá při vypořádávání ostatních sourozenců uvedeno, ale chyba se může vloudit).
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků