VYŘEŠENO - 2x stejné jméno u stejných rodičů

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO - 2x stejné jméno u stejných rodičů

Příspěvekod alda1234 » pon srp 03, 2020 9:24

Mám v matrice záznam, kdy rodiče Jan a Magdaléna ze Šonowa pojmenovali v roce 1696 své dítě Václav, následně v roce 1697 Martin a poté v roce 1700 znovu Václav.
Předpokládám že první Václav musel krátce po porodu zemřít, ale jeho umrtí jsem v matrice nenašel. Tak se chci zeptat, zda jste se s tím někdo už setkal.
Díky za názor
Naposledy upravil alda1234 dne úte srp 04, 2020 8:23, celkově upraveno 1
alda1234
 
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 01, 2020 12:12
Oblast pátrání: Černilov, Nové Město nad Metují

Re: 2x stejné jméno u stejných rodičů

Příspěvekod zburget » pon srp 03, 2020 9:41

Celkem běžně se stává, že se žení, vdávají a umírají děti, které se nenarodily nebo po narození dítě mizí a už o něm není nikde ani čárka. Čím víc byl kněz bordelář, tím je to častější. Na přelomu 17. a 18. stol. bývaly farnosti poměrně rozlehlé, kněz toho tak měl na práci poměrně hodně. Křty, svatby, pohřby, s tím souvidející přípravy na sňatky, denně mše… Asi se od rána do večera moc nezastavil. Takže i když se snažil svou agendu vést poctivě, k chybám prostě docházet muselo.
Klině se vám může stát, že v matrice bude chybět i kus roku, nejen jednotlivý záznam.
Pro jistotu se do úmrtní matriky podívejte pořádně, jestli tam třeba nechybí stránka a nebo jen sken. Chyby se stávají i dnes a chybějící skeny v matrikách hlásím do MZA několikrát do roka (v jincýh archivech se nepohybuju).
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12591
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: 2x stejné jméno u stejných rodičů

Příspěvekod luko » pon srp 03, 2020 18:33

Jestli se ptáte, stává-li se, že rodiče dávají dětem pořád jedno jméno, dokud se "neuchytí", tak se to stává celkem běžně. Mám takových stejnojmenných sourozenců spousty. Pochopitelně ti předchozí zemřeli. V této souvislosti mě napadá situace z filmu "Díky za každé nové ráno" kdy se dva žijící bratři jmenovali Vasil. Tomu staršímu říkali Vasil peršij. Ale nevím, jak moc Halina fabulovala... :D
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: 2x stejné jméno u stejných rodičů

Příspěvekod alda1234 » úte srp 04, 2020 8:23

Díky a téma zavírám
alda1234
 
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 01, 2020 12:12
Oblast pátrání: Černilov, Nové Město nad Metují


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků