Změny jména biřmováním?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Změny jména biřmováním?

Příspěvekod greghouse » úte črc 28, 2020 16:45

Děkuji všem za příspěvky! Snad se mi v budoucnu podaří to definitivněji potvrdit nebo vyvrátit.

Zároveň se ještě zpětně chci omluvit, že jsem (když jsem nad tím zpětně přemýšlel) zvolil název téma, který je spíše "clickbait", než takový, který by problém lépe vystihoval, ale zpětně jsem jej už nechtěl měnit, protože by Vás to jen mátlo.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Změny jména biřmováním?

Příspěvekod DušanCh » stř črc 29, 2020 11:45

Řeším podobný problém u předka, který ve dvou oddacích a úmrtím záznamu je uváděn jako Václav, ale narozením přichází v úvahu jako syn Václava staršího, který měl potomky Jana, Rozinu, Matěje a Františka. Našel jsem v matrice Velhartice 09 seznam biřmovaných z roku 1786, kde 10x je v roli kmotra František, 1x Rozina a 2x Jan. To dokládá, že František se dožil min. 14 let pod svým křestní jménem a to už biřmovan musel být, pokud šel za kmotra. A v úvahu připadá snad Matěj tu dobu 17lety o němž od narození není v matrikach zmínka.
Jde mi o to, zda mohli být u biřmování za kmotry prakticky vrstevníci - dohledal jsem velkou část z nich a u Františka jde o kluky o rok až 3 mladší, biřmované v 10 až 12 letech. U Jana jde o vrstevníky také biřmované v 22 letech, tedy ve věku Jana. Setkali jste se s tím, u křtu je kmotr tuším alespoň 16lety?
Každopádně pro možnost záměny jména Matěje na Václava bych musel najít seznam biřmovaných z r. cca 1779, na netu je ale jen zmíněný, protože je vepsán do klasické matriky.
Václav má u svateb věk jednou odpovídající přibližně Matejovi a jednou zas Františkovi, u úmrtí zas Matějovi. Oženil se a poté měl rodinu ve stejném čísle jako Jan, který je po jeho sňatku veden v jiném domě. A v indikační skice mají potomci Václava i dosud žijící Jan a zase jeho syn Jan pozemky vedle sebe a některé i společné. I z toho usuzuji na jednu rodinu, ale dokud nebude důkaz...
Možná by šlo dohledat víc i v pozemkových nebo jiných knihách z fondu Velhartice, ale do Klatov se jen tak nedostanu.
DušanCh
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv črc 09, 2020 20:21

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků