Nováček

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Nováček

Příspěvekod PetrP » ned črc 05, 2020 4:57

Jako nováček mám několik všeobecných dotazů .
Mám asi štěstí , jelikož vlastním opis křestního listu z roku 1828 z Jaronic s odkazem
na původ z Hrbova (část obce Lhenice ) .Jelikož neznám datum narození tohoto předka
a jen jméno tak hledám v matrice ROZ a v této jsou kolonky s odkazy na druh a číslo matriky a listu.
Jelikož ale číslování digitalizovaných matrik není shodné s odkazy ,tak se nemohu dohledat .
Jak najít příslušnou matriku ? Jen z původního čísla na přední straně vazby matriky?
Jako další citace z kroniky Hrbova z roku 1921 se 141 osobami obyvatelstva :
" Pozoruhodným zjevem v Hrbově je šest rodin jménem Pešek " Je možný původ v jedné osobě ?
A konečně , jak mám něco hledat když před rokem ca. 1850 už nerozeznám ani jméno .
Jak vypadá jméno Pešek v kurentu . Mluvím sice velice dobře Německy , ale není mi to nic platné .
Mohl by mi někdo prozradit na kterém místě v textu se toto jméno nachází například zde :
https://digi.ceskearchivy.cz/720656/27/1899/3387/37/0
Předem děkuji
PetrP
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned črc 05, 2020 3:28
Oblast pátrání: Česke Budějovice , Ostrava , Třinec

Re: Nováček

Příspěvekod zburget » ned črc 05, 2020 7:38

Zdravím,
předně vítám na fóru!

Jestli jsem pochopil správně, tak primárně nehledáte v matrice, ale v indexu. To je v podstatě ten nejrozumnější postup. V indexu jsou odkazy do matrik, bude tam někde napsaný buď rok nebo Tomus (číslo knihy) a folium (číslo strany). Poradili bychom víc, kdybychom viděli ten index. Pošlete na něj odkaz a popište, ve které části se váš člověk nachází.

To, že je ve vesnici 6 rodin stejného příjmení bych rozhodně nepovažoval za pozoruhodný jev. Je to celkem běžné. A ano, je vysoce pravděpodobné, že všichni mají jednoho předka. To nakonec můžete při troše štěstí z matrik zjistit.

Kurent - to je kapitola sama pro sebe. Pokud chcete hledat ve starých textech, budete se ho muset naučit. Bez kuretu to opravdu nepůjde. Na internetu je hromada převodních tabulek, dobrá je třeba tady tahle: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177 Zkustze záznamy luštit s její pomocí. A nebojte se toho, my vás v tom nenecháme a pomůžeme vám jak se čtením, tak s tím, abyste se kurent naučil číst.

A rada na závěr. Vybodněte se prozatím na gruntovnici. To je "vyšší level". Vřele doporučuju se nejdřív naučit pohybovat v matričních záznamech. V gruntovnicích se občas dá najít vysvětlení rodinných vazeb, jsou tam velice zajímavé informace o ekonomickém postavení rodiny, ale jedna věc je umět to vůbec přečíst a druhá to taky správně interpretovat! To opravdu není vůbec nic pro začátečníka.

Takže shrnuto - dejte sem index, ve kterém hledáte s informací, kde na stránce se nachází váš záznam, my vám poradíme, kde a jak hledat dál a podle toho co (ne)najdete a jak to (ne)budete umět přečíst, budeme to řešit dál.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nováček

Příspěvekod Zora » ned črc 05, 2020 8:08

Mám asi štěstí , jelikož vlastním opis křestního listu z roku 1828 z Jaronic s odkazem
na původ z Hrbova (část obce Lhenice )
.----------
Prozkoumejte důkladně tento doklad, dost často tam bývá uvedena stránka matriky v příslušné farnosti
předpokládám, že se jedná o tzv. protektorátní křestní list, vydávaný za účelem doložení nežidovského původu.
Z
Jaronice, s odkazem na původ z Hrbova, ale gruntovnici máte z Třešňového Ujezdce... Možná jsou to Vaši předci, ale někdy je rozumnější pátrat racionálně, od nejmladších k nejstarším předkům.

zde pro názornost mapka:
https://mapy.cz/turisticka?planovani-tr ... B%5D&rut=1
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29141
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nováček

Příspěvekod PetrP » ned črc 05, 2020 8:18

Velice děkuji za tak rychlou odpověď.
Jedna se o matriku :https://digi.ceskearchivy.cz/5857/141/1493/1769/65/0
Na levé straně jsou tři Peškové . Je jich v matrice mnoho .
Jedná se mi o princip .
Na kopii křestního listu : Otec: Vit (veit) Pešek , rolník v Jaronicích č.9 manželský syn Bartoloměje Peška ,
rolníka v Hrbově a Johany , rodem Němcové z Hoříkova .
Bartoloměje se potřebuji dohledat . Vit se narodil 1789 , kdy asi Bartoloměj ? 1750-1770?
U mého předešlého odkazu se mi jednalo o to , že v poznámce uživatelů je uvedeno Jakub Pešek
a ja při nejlepší vůli ani náznak tohoto jména nemohu nikde v textu najít .
PetrP
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned črc 05, 2020 3:28
Oblast pátrání: Česke Budějovice , Ostrava , Třinec

Re: Nováček

Příspěvekod Polexina » ned črc 05, 2020 8:21

Pravá strana - první řádek - poslední dvě slova = Jacob Peschek
P
Polexina
 
Příspěvky: 281
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: Nováček

Příspěvekod PetrP » ned črc 05, 2020 8:39

Děkuji opět za odpověd .
Zatím co jsem psal jednu odpověd , přišla další reakce od Zory .
Přesně tak . Je to opis z roku 1940 , Ale ani tento jsem v originálu nenašel .
Č. exh.1037 , Kniha IV, list 12 , číslo řadové --- , Fara Dubné , vydáno na faře v Dubné .
Snažím se samozřejmě hledat od nejmladšího , ale jména se stále v kmenu opakují
Bartoloměj , Jakub , Matias , František , pořád dokola .
Napíši do "Hledání " místo a dostanu Matriky . Vyberu zhruba rok a hledám v indexu
pokud je. S oddáním v místě nevěsty to zatím nefungovalo .
PetrP
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned črc 05, 2020 3:28
Oblast pátrání: Česke Budějovice , Ostrava , Třinec

Re: Nováček

Příspěvekod PetrP » ned črc 05, 2020 8:59

nevím jak "Polexinu" oslovit ale mockrát děkuji . Toho Jakoba bych ještě nějak vyhádal ,¨
ale Peschka vůbec . Ja při hledání počítám s touto německou alternativou , ale ani tak bych to nepřečetl .
Jak dlouho trvá průměrně inteligentnímu člověku se to naučit číst ?
Jako pomůcku k učení jsem si našel :https://www.gda.bayern.de/DigitaleSchriftkunde/
PetrP
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned črc 05, 2020 3:28
Oblast pátrání: Česke Budějovice , Ostrava , Třinec

Re: Nováček

Příspěvekod Zora » ned črc 05, 2020 9:20

Začněte konkretním zápisem
Podívejkte se na známá křestní jména, snažte se rozlišit písmena tato písmena pak hledejte v dalších slovech. Možná pomůže naučit se samohlásky - jednak pomoci tabulky, co Vám poslal kolega , jednak porovnáváním v těch již známých slovech (jménech)

Máme tady kolegu, který se naučil číst slušně zhruba za 14 dnů, Máme tady kolegy, kteří se to sice opravdu nenaučili dodnes, ale snaží se, přepisují a event. chyby jim rádi opravíme, nebo pomůžeme třeba s významem.
Naučili se to kluci ze základky, naučily se to ženy z domácnosti, ... vždy je to jen a jen o snaze, trpělivosti a taky potřebujete "sicflajš"

Zápisy jsou psané většinou stále stejně , stejná struktura opakující se slova... vělice rychle na to přijdete.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29141
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nováček

Příspěvekod Zora » ned črc 05, 2020 9:35

https://digi.ceskearchivy.cz/3405/7y jste asi nenapsal křestí jméno z vydaného opisu křestního listu

Našla jsem toto:
https://digi.ceskearchivy.cz/3405/7

první vlevo
dítě Franz, otec Pešek Weit, zápis je z roku 1829
Netuším, zda je to Vámi hledaný předek.

Pozor, pokud chcete uložit zápis matriky pod archivem Třeboň, je třeba ukládat tzv. permanentní odkaz.
Postup najdete pod tlačítkem s piktogramem dvou řetízkových ok, je to vedle otazníku vpravo dole na liště.
Po kliknutí se Vám otevře postup spolu s nápovědou.

Je dobré ale postupovat opravdu od jistých předků, v protektorátních kř. listech bývají často nepřesnosti nebo chyby.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29141
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nováček

Příspěvekod PetrP » ned črc 05, 2020 10:09

Děkuji "ZORO"
potvrďte mi prosím , že se jedná o první zápis nahoře na straně 18 . Pokud tomu tak je,
tak nemá cenu abych dále prohledával matriky . Mimo Eltern und Mutter nevyhádám ani slovo .
Takže se musím naučit číst . Myslel jsem si že umím . :)
Ještě že mám "Sitzfleisch "
PetrP
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned črc 05, 2020 3:28
Oblast pátrání: Česke Budějovice , Ostrava , Třinec

Re: Nováček

Příspěvekod Zora » ned črc 05, 2020 10:28

ano, první zápis... ale je to strana 12 . pokud nemůžete rozlišit číslici, je dobré se vždy podívat na vedlejší či předchozí stranu..l.

Znáte jednotlivá jména, zkuste si tento zápis vložit do sekce Čtení.
Přepište vše, co přečtete, místo nejasných písmen nebo slov, vložte otazníky.

POmůžeme Vám přečíst, tedy kolegové se zrakem ostřížím.... případně opravíme a Vy budete mít vodítko, jak porovnávat písmena v dalších zápisech.

Jedině porovnáváním písmen si navyknete na kurent, vyhledáte v tabulce... nemusíte čtení matrik vzdávat. Chce to kombinovat, bez čtení matrik nebo všeobecně textu) nemá smysli nějak dopodrobna studovat tabulku kurentu. :-)
A hlavně, nebojte se toho....
Jestli třeba nevíte přesně, jak se orientovat v matrikách, jak co vyhledávat, kde se co najde, napište,. poradíme. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29141
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nováček

Příspěvekod zburget » ned črc 05, 2020 10:42

Já už se v tom beznadějně ztratil :-?

Bylo by možné oskenovat (vyfotit) onen opis křestního listu a dát to na některý z imagehostingových serverů (https://megaupload.cz/, https://cs.imgbb.com/, https://2i.cz/, http://bigimage.cz/)

Každopádně já bych pátrání nezačínal v roce 1830, ale rozhodně pozděj. V Archivech jsou naskenované matriky už i někde ze začátku 20. stol. Je možné, že tam najdete narození vašich prarodičů, v nejhorším jejich prarodičů (podle toho, kolik je vám let), jejichž data narození už budete znát. A od toho se odpíchněte. V těchhle rewlativně nových záznamech bude dost informací o předešlých generacích. A budete tak mít daleko větší jistotu, že máte správnou rodinu, než když najdete "nejakého" Františka. Oni se opravdu v tom roce 1940 mohli snadno splést. Žádostí bylo hodně, nikdo si s tím nedělal zbytečnou práci, občas napsali první, co našli, co na tom, že to bylo blbě. A někdy se psaly chyby i úmyslně, když bylo z nějakého dobrého důvodu původ potřeba trochu "přiohnout".

Nejrozumnější postup pátrání je pak tenhle:
  1. Máte narození nějakého vašeho předka
  2. najdete všechny jeho sourozence
  3. rok, dva před narozením nejstaršího sourozence hledáte svatbu rodičů
  4. podle věku rodičů u svatby hledáte jejich narození
  5. naleznete narození dalšího předka
  6. pokračujete podle bodu 2.

Jo, hlouběj do minulosti u svateb zmizí věk snoubenců, u narození zmizí rodná příjmení matek, zmizí starší rodinné vazby, zmizí čísla popisná, záznamy budou strohé, někdy až moc.
A taky můžete narazit na nemanželské dítě. V horším i na nějaké stěhovavé povolání a to je pak teprve radost.
Pak přijdete na to, že je dobré se naučit číst i úmrtní matriky, že je dobré si všímat všech detailů u záznamu (kmotři, svědci), ale to už budete mít dost zkušeností. Když začnete v roce 1830 dostanete se "do problémů" daleko dřív a s menším počtem přečtených záznamů. Takže to je jen taková dobrá rada, abyste si stihl osahat, jak se nejlíp hledá.

Kažopádně držím palce při pátrání po předcích!
Jen počítejte s tím, že je to silně návykové :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nováček

Příspěvekod Zora » ned črc 05, 2020 10:55

Pokud se rozhodnete pátrat od nejmladších matrik (kolega měl napsat dříve než v roce 1830, tedy blíže k současností )
pak nepotřebujete hledat všechny sourozence, protože v těch nejmladších zápisech je struktura asi taková
narodilo se dítě, u rodičů jsou napsána jak jejich jména, tak jména prarodičů... dost často (jak která matrika) je uvedeno narození rodičů, někdy i datum jejich svatby.
Pak hledáte svatbu otce - znáte jeho jméno a příjmení z nalezeného zápisu. Hledáte pomocí indexu. Když naleznete, kontrolujete zda souhlasí rodiče ženicha a jméno a info u manželky.

Vše skoro vždy se dohledává podle indexu.
KOntrolujete si vše pomocí matriky zemřelých.

Vyhledávat všechny děti je rozumné tam, kde nejsou indexy, není udaný věk rodičů... nebo chybí údaje o prarodičích... Na to narazíte spíš ve starších matrikách. (tedy směrem do minulosti)
Používejte co nejvíce indexy, zkracují dobu hledání, ale nespoléhejte se na ně stoprocentně, pokud nenajdete, je třeba pro jistotu prolistovat matriku, indexy psali lidé a ti jsou omylní...
Hlavně se toho nebojte, máte ohromnou výhodu, že umíte německy, čili spoustu slov si můžete domyslet bez přesného čtení a následně identifikovat jednotlivá písmena.


podle zavedené struktury už budete vědět, že na tohle místě je slovo Sohn, za jménem ženy bývá geborene... a odhadnete mnoho dalších slov , třeba povolání...
Držím palce. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29141
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nováček

Příspěvekod zburget » ned črc 05, 2020 11:19

Zora píše:…narodilo se dítě, u rodičů jsou napsána jak jejich jména, tak jména prarodičů... dost často (jak která matrika) je uvedeno narození rodičů, někdy i datum jejich svatby.
I tak je dobré dohledat si sourozence. minimálně pro kontrolu. Občas je v nějaké pra/rodiči nějaká chyba a pak se člověk zbytečně vytrápí na nějakém špatném předpokladu. A to dohledání sourozenců zase není tak extrémně moc zbytečné práce navíc. Nehledě na to, že se tím člověk naučí hledat a číst :-) A to právě v matrikách, kde se ještě hledá a čte poměrně dobře.
Ve starších, kde to bude komplikovanější třeba kvůli neexistenci indexů nebo kvůli většímu počtu chyb v indexech už to dohledávání sourozenců může být nutnost. A pak je dobré, aby člověk měl co nejvíc zkušeností.
Když se období, kde se hledá dobře jen tak rychle prolítne, člověk tvrdě narazí na josefínské zkrácené zápisy…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nováček

Příspěvekod PetrP » ned črc 05, 2020 11:44

Já nutně potřebuji skleněnou kouli . Čučím na záznam již půl hodiny a mimo druhého slovíčka (možná Víta ) v kolonce Otce
nevyhádám absolutně nic . Kde je Franz a kde je Pešek . Dobře čitelné jsou podpisy Kmotrů . A mé psaní příspěvků je horror.
Píší z 99,9 procent AJ nebo NJ a jakmile si přečtu co jsem napsal , tak strávím další půl hodiny yaměnou z za y a naopak .
Jěště že mám ten Sitzfleisch . "ZORO" prosím , prosím kde je Franz a Pešek :?
PetrP
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned črc 05, 2020 3:28
Oblast pátrání: Česke Budějovice , Ostrava , Třinec

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků