Nováček

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Nováček

Příspěvekod zburget » ned črc 05, 2020 11:54

Nevadí, když odpovím já a ne Zora? :-)

první sloupeček je datum (27ten März)
Druhý sloupeče číslo domu (9)
Třetí sloupeček jméno dítěte (Franz de Paula Peschek heut geboren) - z toho je část "de Paula Peschek" napsáno humanitním písmem a nikoli kurentem. Důležité je si uvědomit, že je to křestní matrika, takže datum je datum křtu. Nikoli narození. Proto je tam poznámka, že byl narozen dnes.
pak jsou sloupečky s čárkama - katholisch; mänlich; ehelich (na pravé straně čitelnější)

Následuje otec, matka, kmotři, křtící kněz a poslední je porodní bába.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12586
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nováček

Příspěvekod zburget » ned črc 05, 2020 12:01

Zkuste si najít všechna písmena v tom, co jsem vám přečetl. Třeba vám to pomůže v luštění následujících kolonek.

Dejte si to jako dotaz do čtení (pozor na tamní pravidla), dejte, co vyluštíte a my vám to doopravíme. Jen se nelekněte, když vás s tím čtením ještě někdo trochu potrápí :-) Tohle se fakt musíte naučit číst, protože jinak se v tom opravdu nehnete. Dokud nenapíšete nějaký pokus o přepis, tak neuvidíme, co čtete špatně, která písmena vám dělají problémy a nemůžeme vám s tím nějak účinněj pomoct.
Když vám to přepíšu komplet, tak budete ztracen hned při dalším (pokud vůbec) nalezeném záznamu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12586
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nováček

Příspěvekod PetrP » ned črc 05, 2020 12:51

Já se tím bavím již delší dobu . Koupil jsem "Family Historian " a začal od nejmladších . Otec , děda , praděda . V rodokmenu je ca. 100 osob( včetně ve stejný den zemřelých) z otcovy strany Čtyři Dvory , Jaronice ,ale do Jaronic někdo přišel v roce 1750- 1780(asi Bartoloměj) z Hrbova . Tím jsem skončil protože to nepřečtu. :?
PetrP
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned črc 05, 2020 3:28
Oblast pátrání: Česke Budějovice , Ostrava , Třinec

Re: Nováček

Příspěvekod Zora » ned črc 05, 2020 13:49

Zkuste číst, na to, co jste v matrikách zjistil, příjde čas později.
Nejrozumnější by bylo, dát sem nejmladší nalezený odkaz ( tedy z blízké minulosti), přepsat, a my Vám ho opravíme...
Takhle budete mít jistotu, že děláte vlastní rodokmen a ne zcela cizí...

Nebojte se a pusťte se do čtení a přepisování.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 15 návštevníků