VYŘEŠENO záměna pojmu chalupník a domkář

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO záměna pojmu chalupník a domkář

Příspěvekod Jana28 » stř čer 17, 2020 10:56

Dobrý den,

pátrám momentálně na Berounsko a v 19. století se mi už několikrát stalo, že můj předek je například u prvního dítěte psán jako domkář, u druhého a třetího jako chalupník, pak je zase domkářem atd. Setkali jste se s tím? Já chápu chalupníka tak, že má narozdíl od domkáře alespoň nějaké polnosti. Nebo je možné, že by se tedy majetek v průběhu let měnil a z domkáře byl chalupník a pak zas naopak? Nebo je to jen nedůslednost zapisujícího?

Děkuji za Vaše názory

Jana
Naposledy upravil Jana28 dne pon čer 22, 2020 8:47, celkově upraveno 1
Jana28
 
Příspěvky: 27
Registrován: ned čer 14, 2020 13:15
Oblast pátrání: Berounsko

Re: záměna pojmu chalupník a domkář

Příspěvekod Zora » stř čer 17, 2020 11:24

chalupník i domkář většinou drží nějaké polnosti. Osobně se domnívám, že jde jen o záměnu pojmů, podle zapisujícího... Rozhodně jsem nikde dosud nenarazila na nějaké jasné vysvětlení. Se záměnami obou pojmů se také setkávám.Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29144
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: záměna pojmu chalupník a domkář

Příspěvekod salus » stř čer 17, 2020 13:47

Uživatelský avatar
salus
 
Příspěvky: 176
Registrován: sob bře 23, 2013 15:23
Bydliště: Chrudimsko
Oblast pátrání: Pardubicko (Choteč, Rokytno, Sezemice, Lány u Dašic, Chvojenec, Vysoké Chvojno...) Chrudimsko (Chrudim, Presy, Slatiňany, Trpišov...), Kolín a okolí, Benešovice u Přelouče, Havlíčkův (Německý) Brod a okolí, Benátky nad Jizerou.

Re: záměna pojmu chalupník a domkář

Příspěvekod Zora » stř čer 17, 2020 14:45

salus píše:http://genealogie.nka.cz/?page_id=464


jen drobnost...
jak by se pak lišil čtvrtláník od chalupníka, tedy "majitele" chalupy a čtvrtlánu.

Navíc, jsou oblasti, kde jsou jen domkaři a jiné, kde jsou jen chalupníci... Fakt si myslím, že je to spíše krajová zvyklost... U nás se třeba zapisovali domkaři a chalupníka vidět není, samozřejmě se vyskytují čtvrtláníci...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29144
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: záměna pojmu chalupník a domkář

Příspěvekod Jana28 » stř čer 17, 2020 20:00

Je pravda, že v "mých" matrikách se točí pojmy domkář, chalupník a sedlák. Zahradníka, ani láníka jsem tam neviděla. Mě právě zajímalo, zda je možné, že pojem nebyl úplně ustálený a nebo zda se opravdu výše majetku poměrně často měnila.
Jana28
 
Příspěvky: 27
Registrován: ned čer 14, 2020 13:15
Oblast pátrání: Berounsko

Re: záměna pojmu chalupník a domkář

Příspěvekod Zora » stř čer 17, 2020 20:32

Výši majetku poznáte z matrik jen v náznaku, pokud je otec např. zapsán jako sedlák, netušíte, jak velké polnosti měl v držení a v jakém stavu bylo hospodářství...a vlastně i stavení...
Do roku 1848 by se něco dalo vyčíst možná z urbářů, pokud jsou psány podle příjmení.
(především porovnat robotní povinnosti)

Dá se usoudit také podle toho, koho si braly děti, většinou se totiž ženily domy s domy a vdávaly pole za pole :-)
Velký sedlák by asi nesouhlasil se sňatek svého potomka z chalupy...
Na druhou stranu - majetkové poměry mezi domkaři a čtvrtláníky byly srovnatelné, šlo hlavně o to, že čtvrtláník názvem už patřil mezi X láníky, to bylo lepší postavení. Majetkové poměry domkařů a chalupářů byly velmi podobné, půda většinou nestačila k obživě, dost často se chodilo za prací k velkým sedlákům, nebo otec rodiny provozoval živnost, tedy řemeslo.
Dost často vídám v matrikách, že se mladí manželé, kde otec je u svatby, prvního dítěte psán jako inquilinus, Inwohner a pod, tedy podruh.,.následuje domkář, někdy i čtvrtláník, tedy posunuli se do kategorie držitelů pozemků. Zřejmě dobré hospodaření, někdy podíl na dědictví od rodičů, základem mohlo být také věno...

Samozřejmě to občas fungovalo i opačně, ale myslím, že těchto případů bylo méně...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29144
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: záměna pojmu chalupník a domkář

Příspěvekod filmovymaniak » sob čer 20, 2020 15:17

Dobrý den,
podle mne se to zaměňovalo a domkař = chalupník
příklad 1896 č.p. 278 Halenkov majitel domkař
1919 č.p. 278 Halenkov jeho dcera jako chalupnice
stejně tak se zaměňovalo pasekář = sedlák
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: VYŘEŠENO záměna pojmu chalupník a domkář

Příspěvekod Jana28 » úte čer 23, 2020 20:48

Všem Vám děkuji za názory, taky si myslím, že jde o záměnu pojmů
Jana28
 
Příspěvky: 27
Registrován: ned čer 14, 2020 13:15
Oblast pátrání: Berounsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků