VYŘEŠENO Příjmení novomanželky po svatbě

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Příjmení novomanželky po svatbě

Příspěvekod zkudlacek » pát čer 12, 2020 15:11

Byl mi položen dotaz, na který jsem neuměl odpovědět.
Prý jak to bylo dřív s příjmením novomanželky po svatbě. Přejímala manželovo příjmení automaticky? Uměl by mi někdo fundovaně poradit? Případně, upravoval to nějaký zákon? Jde mi o dobu zhruba od první třetiny 19. století po polovinu 20. století. Bráno do detailů, tak to z matrik nevyplývá, protože velmi často i v matr. narození se u matky uvádí např. Marie, katolička, manž. dcera Václava Pokorného, atd. Z toho nevyplývá, že má manželovo příjmení, ale asi to všichni automaticky předpokládáme. Jediný důkaz je zápis v matrice zemřelých.
Děkuji.
Naposledy upravil zkudlacek dne pát čer 12, 2020 16:52, celkově upraveno 1
zkudlacek
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř čer 15, 2016 22:52
Oblast pátrání: Břeclavsko, okolí Mor. Krumlova, Nový Jičín, Hlučínsko, Konice, vých. Čechy

Re: Příjmení novomanželky po svatbě

Příspěvekod Zora » pát čer 12, 2020 16:18

Zatím jsem se setkala pouze s tím, že

po svatbě jedině manželovo příjmení.

Ovšem v době kolem cca 1920 už vídám následné změny v matrice, kde jsou zápisy typu - z nařízení (uvedena nějaká civilní a následně církevní instituce) se mění zde uvedené nevěstě příjmení na:

Někdy je to pouze změna ve smyslu český pravopis, méně často zcela jiné příjmení.
Bohužel ne vždy matriky zachycují např. předcházející úmrtí manžela, nebo rozvod (rozluku). V jednom případě měla manželka změněné příjmení a to tak, že i když byla stále vdaná s žijícím manželem jmenovala se po své (asi) tetě. Snad v tom bylo dědictví...

Znění příjmení nevěsty po svatbě do r. 1918 by měl obsahovat všeobecný rakouský zákoník, BGB
https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C5%A1eo ... ansk%C3%BD

Po r. 1918 pak nově vzniklá ČSR převzala celé znění ABGB a postupně docházelo k úpravám.
Kdy například došlo k tomu, že nevěsta dostávala úředně příjmení po manželovi
s koncovkou -ová, a pod., (např,. Bílý - Bílá) to bohužel netuším. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příjmení novomanželky po svatbě

Příspěvekod zkudlacek » pát čer 12, 2020 16:39

Dobrý den, Zoro,
já jsem se zatím taky s jinou variantou, než příjmení po manželovi, nesetkal. Snad jedině to, že pokud žena ovdověla a vdávala se podruhé, tak dost často v matrice oddaných bývá uváděna pod svým dívčím příjmením s dodatkem, že je vdova po zesnulém tom a tom...…
A pokud jde o příponu -ová, tak ta se začíná objevovat zhruba na začátku 19. stol. Předtím se používala přípona -in, např. Barbora Polák-in, atd.
A moc děkuju za ten odkaz, přesně to jsem potřeboval. ZK
zkudlacek
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř čer 15, 2016 22:52
Oblast pátrání: Břeclavsko, okolí Mor. Krumlova, Nový Jičín, Hlučínsko, Konice, vých. Čechy


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků