Odpadnutí od cirkve / prestoupeni k jine

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Odpadnutí od cirkve / prestoupeni k jine

Příspěvekod lulecek » čtv čer 11, 2020 17:45

Dobre odpoledne,
mozna zacatecnicky dotaz - lze nejak dohledat na zaklade pripisu v matrice o prestoupeni k jine cirkvi, pripadne uplnem odpadnuti od cirkve, kde v tu dobu dana osoba zila? Na konci 19. stoleti se mi vscihni 'ztraceji' - pravdepodobne do Prahy (jedna se o stredocesky kraj) ale prohledavat vsechny prazske moznosti naslepo neni v lidskych silach. jedna se o nasledijici formulace (pripsane v matrice narozeni v puvodni obci):

'okr . spr. pol. v Horovicich 10.X.1924 c. 53802 hlasi pristoupeni k cirkvi ceskoslovenske' pripadne alternativa 'hlasi odpadnuti od viry a zustal bez vyznani'.

O jaky pramen se v tomto pripade jedna a kde ho pripadne hledat? jsou nejake seznamy hlasenych prestoupivsich a odpadliku, pripadne jak se nazyvaji?

Moc dekuji za pripadne navedeni!
lulecek
 
Příspěvky: 55
Registrován: stř čer 03, 2020 20:37

Re: Odpadnutí od cirkve / prestoupeni k jine

Příspěvekod Zora » čtv čer 11, 2020 17:52

osoba, která se rozhodla z církve vystoupit, musela podat sdělení okr. správě politické, kam byla příslušná.
Okr. opli. správa zaslala příslušné farnosti narození sdělení v tomto smyslu, farnost poznamenala k zápisu o narození.
Pokud se dotyčný později chtěl svoje rozhodnutí změnit, pak se přihlásil k jakékoliv státem uznané církvi ve farnosti příslušném svému bydlišti.... farnost poslala sdělní okr. správě politické a ta informovala farnost narození dotyčné osoby.

Kde se nachází pro Prahu - zda se nachází nějaký fond, netuším...
Ve starých příspěvcích sem dával někdo odkaz na příslušný fond církevních přestupů , ale podrobnosti si nepamatuji
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Odpadnutí od cirkve / prestoupeni k jine

Příspěvekod lulecek » čtv čer 11, 2020 18:39

Diky moc za odpoved. ten postup kdo komu co ohlasil a jak se to dostalo do matriky je mi jasny, slo mi spise o to, zda lze zpetne dohledat odkud byla notifikace odeslana (a tam dale pripadne patrat po snatcich a potomcich) - neboli jde mi prave o to dohledani bydliste.

Pockam, zda nekdo tusi neco blizsiho, prozatim moc diky!
lulecek
 
Příspěvky: 55
Registrován: stř čer 03, 2020 20:37

Re: Odpadnutí od cirkve / prestoupeni k jine

Příspěvekod Zora » čtv čer 11, 2020 19:38

Zkoušel jste pražské policejní přihlášky? pokud se přestěhovali snad do Prahy, měl byste je tam najít.
http://digi.nacr.cz/prihlasky2/
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Odpadnutí od cirkve / prestoupeni k jine

Příspěvekod lulecek » čtv čer 11, 2020 20:06

Ano, tam odsud jsem vytahala vsechny verze prijmeni (prekvapive existuje asi 16 zpusobu jak zapsat) nicemene ty jsou jen do valky, coz uz mi nepokryva ani generaci babicek (pra-babicek jeste castecne ano).

Existovalo neco podobneho pro jina hejtmanstvi / okresy?
lulecek
 
Příspěvky: 55
Registrován: stř čer 03, 2020 20:37

Re: Odpadnutí od cirkve / prestoupeni k jine

Příspěvekod Zora » čtv čer 11, 2020 20:14

Vaše otázka je pro mě "neuchopitelná", nějak vlastně netuším, co byste potřebovala.
Zkuste sčítání, ale píšete, že nevíte, o jakou obec by se mohlo jednat...
Takže - neumím odpovědět. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Odpadnutí od cirkve / prestoupeni k jine

Příspěvekod lulecek » čtv čer 11, 2020 20:49

Zda se ze touzim po necem co neexistuje! :)
diky za snahu a za vas cas - hezky vecer
lulecek
 
Příspěvky: 55
Registrován: stř čer 03, 2020 20:37

Re: Odpadnutí od cirkve / prestoupeni k jine

Příspěvekod lulecek » pát čer 19, 2020 12:54

Vy mi Moniko rozumite skoro jak Prazane Mozartovi!
Ano, v puvodnim dotazu mi slo presne o toto - jestli lze podle toho "cisla odpadnuti" urcite blize, kde v tom kuprikladu okrese Horovice KONKRETNE se ten clovek zdrzoval, abych nemusela prochazet naslepo uplne vse co patri pod Horovice. Ale uz jsme se dobrali toho, ze to tedy je naivni predstava. Pockam na ta scitani, uvidime, kam mne posunou informace z nich.
Diky!
lulecek
 
Příspěvky: 55
Registrován: stř čer 03, 2020 20:37


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 31 návštevníků