Moravsky Brod

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Moravsky Brod

Příspěvekod 21milan » pon čer 01, 2020 20:22

Prosím dokáže někdo říct kde, nebo který, Brod byl Moravský, mám zmiň-ku v matrice oddaných ženich nar. v Moravském Brodě

https://ebadatelna.soapraha.cz/d/12257/27

levá strana pátý odkaz Leopold Smetana morava-Brodensis

Děkuji za odpovědi
Milan
Uživatelský avatar
21milan
 
Příspěvky: 412
Registrován: stř pro 28, 2016 0:53
Oblast pátrání: Kladno, Buštěhrad, Dobřichovice, Škvorec, Český Brod, Úvaly, Poděbrady, Slaný, Jílové u Prahy, Cerhovice, Hradec Králové, Zbiroh, Unhošť, Motyčín, Praha, Rovensko pod Troskami, Sobotka, Kost, Doubek, Hradešín, Přivětice u Rokycan, Karlík, Lety, Velíš, Podhradí, Zbiroh, Smečno, Makotřasy, Pletený Újezd, Valdek, Hnidousy, Dříň, Štěpánov, Beroun,

Re: Moravsky Brod

Příspěvekod Zora » úte čer 02, 2020 4:42

Zápis může znamenat, že ženich byl z Moravy, z Brodu, nemusí jít nutně o přídavné jméno moravský.
Na Moravě jsou, tuším, dvě obce s názvem Brod.
Uherský Brod a Brod nad Dyjí...

V úvahu by snad mohly přicházet ještě obce Brodce, Brodek.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Moravsky Brod

Příspěvekod zburget » úte čer 02, 2020 7:02

Tak nevím, co si mám o svojí práci myslet :-(

2× (slovy DVAKRÁT) v přepisu (http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=41&t=51098) napíšu moravO-Brodensis a tady v tom dotazu je opět morava :roll:

Čtete prosím vůbec to, co vám píšu?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Moravsky Brod

Příspěvekod Zora » úte čer 02, 2020 7:25

Vycházím z toho, že se na Moravě prostě Moravský Brod nevyskytoval. (Nenašla jsem ani v minulosti tuto obec, či variantu Uherský - Moravský) , našla jsem pouze, že (Uherský Brod) dostal tento název někdy ve 13. století? , před tím jen Brod... , ale místě se prostě užívá název Brod a to i dnes.

Takže přemýšlím nad možnostmi, co tím zápisem mohlo být řečeno.
A jak fakt nevidím, v zápise se mně zdá, že mezi slovy Morav? . a Brodensis je jednak pomlčka a jednak takové hovénko, těsně nad čarou od podtržení, které by mohlo klidně být čárka na konci písmene A. Naopak, nevidím tam nikde konec , kličku od písmene O, která by tam snad i měla být - u vrchní části psaného písmene O.
Vůbec netvrdím, že je tam A nebo O, jen se snažím najít obec, o kterou by se mohlo jednat.
Buď je to tedy Moravský Brod, nebo Brod na Moravě. jiná možnost mě nenapadá... Takže se, sorry, neorientuji podle jednoho písmena, ale spíš hledám, jak jsem uvedla, možnosti.

Zde rozcestník obcí Brod
https://cs.wikipedia.org/wiki/Brod_(rozcestn%C3%ADk)

Je samozřejmě možné, že se některému z Brodů, ležících na území Čech, dříve říkalo Moravský, ale tuhle zmínku jsem zatím nikde nenašla.
Z

edit,
- nikde v matrice v okolí zápisu ve slovech, která končí na písmeno O, jsem ale opravdu nenašla onen ocásek na konci, O je vždy psané jako "kroužek" stejně jako tady

- u slov, která jsou zakončena na písmeno A, se ovšem ta poslední nožička objevuje , takže to hovénko na čarou u podtržení by mohlo patřit k písmenu A

- je také třeba zvážit, zda v místě onoho hovénka není vlastně napojena podtrhovací čára.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Moravsky Brod

Příspěvekod zburget » úte čer 02, 2020 11:06

No - podle mě je tam přesně moravo=Brodensis. O sice nahoře není zakončeno ocáskem, ale nahoře je tah tak, že se uzavírá nahoře a nepokračuje směrem dolů. Tak to vidím já, ale můžu se samozřejmě plést. Nicméně o to tu nejde. Znamená to Moravský Brod. A protože nic takového není (já taky hledal a nenašel už u toho prvnotního čtecího dotazu), pak to bude prostě "nějaký" Brod/Bordek na Moravě.

Mně ale hlavně vadilo to že něco přečtu, pak ještě jednou upozorním na to, co jsem přečetl a v navazujícím dozatu má tazatel stejnou "chybu", jakou měl ve svém původním čtení. A to dokonce v místě, které bylo jedno z mála, které chtěl potvrdit/opravit.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků