Zvyklosti a přesuny u ovčáckých rodů

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Zvyklosti a přesuny u ovčáckých rodů

Příspěvekod Zora » ned kvě 31, 2020 16:29

Zdravím ty, kteří mají znalosti kolem ovčáckých rodů. Právě se potýkám s tímto fenoménem a potřebuji poradit.

Na jak širokém území se rody zdržovaly? Bylo to dáno např. hranicemi farnosti, hranicemi panství, hranicemi jednotlivých statků panství?
Rodina měla bydliště v konkr. obci, zdržovala se tam stále a celá? - Jinak řečeno - starali se o místní ovčín nebo celá rodina, popř. někdo z nich ( např., otec) putoval s ovcemi po pastvištích?
Vraceli se pravidelně do místa pobytu ovcí ? :-) Mám na mysli třeba jasně daný termín stříhání ovcí, nevím, kdy a kde se zpracovávalo ovčí mléko, přímo na pastvě nebo se to organizovalo jinak?
Vídám v matrikách např. porodila v boudě u ovčína, stejně jako porod v místě bydliště.
nebo byli ovčíci, co se zdržovali v obci a ovčáci, co putovali se stádem?
Vůbec se nemohu ničeho dopátrat. Tedy, něco se podařilo, ale...
v průběhu 18. století, cca od r. 1750 se většina dětí narodila v jedné obci. Děti jsou někdy zapsány do matriky panství, jindy do matriky farnosti, ve dvou případech jsou přepsány i do matriky farnosti, kam obec spadala.
Jsou tam nějaké vazby směrem k přítomnosti na další obce panství - výskyt stejného příjmení, svatby některého z dětí. Samozřejmě vše zapsáno bez uvedení jakýchkoliv rodových vazeb. :-)
Směrem do minulosti jsem nenašla nic.
Jedná se o panství Lichtenštejnů, rod se usadil koncem 18. století v konkretní obci, ta spadala ale pod farnost mimo panství Lichtenštejnů . Zajímavé na tom je to, že úmrtí otce, (někdy mezi 1767 - svědek na svatbě a úmrtím jeho vdovy 1806) jsem vůbec nenašla. Vdova má v úmrtním záznamu zapsáno - 1/4 Lahnerin. Výpočtem tedy narození 1820... Předpokládám tedy, že rodina měla v držení hospodářství, ale manžel se doma nezdržoval, zřejmě se držel stále ovčáctví. Nebývá zvykem, aby vdova byla psaná jako x Lahnerin, skoro vždy po smrti manžela (většinou dříve) se stává Ausdingerin.

Na jakou vzdálenost je logické předpokládat přesun rodu nebo generací ... až na jednu vyjímku, která mně nic nenapověděla, jsem nenašla v okolí bydliště +- 25, 30 km (zatím jen v rámci panství nebo v rámci farnosti, která leží mimo panství) žádný výskyt tohoto příjmení před r. 1750.

U jedné svatby v druhé polovině 18. st. jsem se šílenou cestou dopátrala k tomu, že nevěsta byla ze zcela jiného panství, povolání otce nevím, neuvedeno. Zatím mám jen narození, r. 1753 svatbu nikoliv -
(příjmení tušené nevěsty bylo shodné s příjmením místního občana, který tragicky zahynul v době protektorátu. Riskla jsem to, vypracovala jsem si jeho rodokmen, vedoucí před Vídeň... a dostala jsem v X-te generaci až k té nevěstě... )

Docela by mně pomohlo a možná nebudu sama, pokud by se ke zvyklostem ovčáckých rodů vyjádřili i místní znalci.
Určitě bychom mohli vytvořit i sekci Ovčácké rody.


Moc děkuji za jakékoliv indicie, nápady, informace a asi nebudu sama, komu by to pomohlo.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zvyklosti a přesuny u ovčáckých rodů

Příspěvekod matju » ned kvě 31, 2020 17:57

Monika k tomu měla nějaké články na svých stránkách, ale úplně vše tam asi nezodpovídala.....
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Zvyklosti a přesuny u ovčáckých rodů

Příspěvekod Zora » ned kvě 31, 2020 18:04

Já si to uvědomuji, ale myslela jsem si, že je nás tady víc, kdo máme problémy, resp. zkušenosti a že bychom se mohli podělit...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zvyklosti a přesuny u ovčáckých rodů

Příspěvekod Makovička » ned kvě 31, 2020 18:26

Vyčerpávající informace o životě pastevců jsou k dispozici v knize "Valaši a Valašsko" od Jaroslava Štiky. Ráda bych to shrnula, ale nelze :) . Je to tedy především o valašské kolonizaci, ale informací opravdu přehršle.
Makovička
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob kvě 30, 2020 18:14
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko

Re: Zvyklosti a přesuny u ovčáckých rodů

Příspěvekod Zora » ned kvě 31, 2020 19:00

určitě ale existují nějaké všeobecně platné věci, třeba jak se pečovalo o ovce, byly stále v ovčíně, na pastvu se vyhánělo každý den, nebo se stádo potulovalo po kraji... případně to bylo nějak kombinované... Ovce se dojily v ovčíně, kam byly pravidelně dovedeny, nebo se mléko zpracovávalo někde na pastvě...
je jasné, že se zvyklosti mohly měnit podle oblasti... ale když se třeba dočtu že v ovčíně Nový Dvůr měli v určité době 5000 ovcí, tak to museli mít pořádně zorganizované...

Třeba v seriálu Ptáci v trní (stejně jako i v knize) byly ovce na pastvě mimo farmu a byly shromážděné pouze ke stříhání a asi i k zabřeznutí...
Stáda se jezdila kontrolovat... ale to bylo už 20. století...

Já třeba hledám Jižní Moravu, pravděpodobně+ panství Lichtenštejnů, ale možná i někde jinde... třeba se tady sejdeme a podělíme se o znalosti. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zvyklosti a přesuny u ovčáckých rodů

Příspěvekod Makovička » ned kvě 31, 2020 20:07

Je to přímo věda: způsob pastevectví se lišil místně, záleželo na tom zda šlo o panský dvůr nebo obec. Na tom, zda tam fungoval způsob chovu karpatský nebo domácí. Někde měli najatého pasáka, který pásl na okrajových částech obce nebo obecní pastvině a vyháněl veškerý dobytek denně. Někde byly ovce chovány dle karpatského způsobu na salaších (letních i zimních), tyto salaše byly panské a měly svého správce. Tam se samozřejmě odehrávalo dojení i stříhání, ovcí a koz tam mohlo být i 800. Pracovalo tam několik pastevců, ten nejschopnější byl bača. Páslo se do svatého Martina, zazimované byly ovce v ohradě, případně se odváděly domů. Pokud jde o letní pastvu, bylo zavedenou praxí pastviny pronajímat, případně tajně pást na cizích pozemcích, což se samozřejmě trestalo. O tom je celá ta kniha … tohle je opravdu hodně zkratkovité.
Makovička
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob kvě 30, 2020 18:14
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko

Re: Zvyklosti a přesuny u ovčáckých rodů

Příspěvekod Zora » ned kvě 31, 2020 20:14

Nevadí, hodně mně to pomohlo... dá se tedy říct, že podstatný rozdíl byl v tom, zda se jednalo o panské ovčáky, nebo obecní.
Paradoxně jsem našla území, které bylo určeno pro ovce z panského ovčína, zatím ale nevím, kde byl ovčín (salaš), případně zda jich bylo více...
Pokusím se podívat se po nějaké litarutuře, která by se vztahovala k J. Moravě, Děkuji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zvyklosti a přesuny u ovčáckých rodů

Příspěvekod Makovička » ned kvě 31, 2020 20:56

Ráda jsem byla užitečná :).
Makovička
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob kvě 30, 2020 18:14
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko

Re: Zvyklosti a přesuny u ovčáckých rodů

Příspěvekod Zora » ned kvě 31, 2020 23:00

Já jsem to samozřejmě četla, ale pořád si myslím, že by bylo fajn, kdyby se sem do vlákna přispívalo osobními poznatky .
(To své bádání jsem ale vzdala, těch variant, kde hledat je příliš a nením naprosto žádnou nitku, která by mě vedla správným směrem.)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zvyklosti a přesuny u ovčáckých rodů

Příspěvekod kolsi » pon čer 01, 2020 11:56

Zora píše:Na jakou vzdálenost je logické předpokládat přesun rodu nebo generací ... až na jednu vyjímku, která mně nic nenapověděla, jsem nenašla v okolí bydliště +- 25, 30 km (zatím jen v rámci panství nebo v rámci farnosti, která leží mimo panství) žádný výskyt tohoto příjmení před r. 1750.


Myslím, že asi žádná jednoduchá rada nebude. Mám v 18. stol. spoustu ovčáckých/pasteveckých rodů v Čechách a je to všelijaké. Některé osoby pohybující se pouze na stejném panství v různých farnostech; některé, které zavítaly i do sousedních panství; jinde zase na hodně vzdálená panství stejných majitelů. Na roudnicku mám domkáře, původně pastýře ze Středokluk, narození dětí lze nalézt po cestě, jeho sourozence po původních pražských vesnicích, kde je párkrát zapsáno "poddaní na Strakonice", což je 100 km daleko. Občas mám rody, které ze zjeví na nějakém panství, mají pár dětí a pak zase zmizí a nepovedlo se mi je dohledat před ani po.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Zvyklosti a přesuny u ovčáckých rodů

Příspěvekod Zora » pon čer 01, 2020 14:12

Děkuji....
snad by tedy pomohlo, když při svém lovení v matrikách narazím na ovčáky, hned sem vložit příjmení a odkaz...

Svůj zápis třeba najdu časem, ale vkládáním odkazů bych ,ohla pomoci někomu dalšímu a třeba se někdo i přidá...
Například vím s jistotouo, že ve Vémyslicích byl panský ovčín - Lichtenštejnové a že se ovce z něj měly přesunovat do okolí Budokovic kvůli problémům s pastvou. (nevím, zda se tak stalo), v okolí Budkovic a dalších okolních obcích nacházím ovčáky... cca 1750. Podle výskytu příjmení pak možná příšli z Rosicka - Tetčice, Babice snad Neslovice, určitě Hlína, z Ořechova... nebo z Hodonínska...
Problém je v tom, že u mnoha zápisů není povolání otce uvedeno v knihách se v dané době nepíše). Občas je uvedeno něco u kmotrů (svědků) , ale velice nesourodě a řekla bych i s chybami. (porovnání zápisů).
Moc děkuji, otvírá se mně okénko do světa, který vůbec neznám, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zvyklosti a přesuny u ovčáckých rodů

Příspěvekod Zora » pon čer 01, 2020 16:11

Argument je to logický, na druhou stranu, hledat kapku v moři... třeba zrovna někomu pomůže kapka ulovená na fóru :-)

No, já zatím jen zírám a rozkoukávám se, čtu, co se dá najít... a nedovedu si v realu představit ovčín s 5000 ks ovcí. V podstatě si nedovedu představit ani stohlavé stádo ...

Ono by také možná mohlo pomoci nějak to rozdělit - nevím jak, ovčáci na Moravě, ve Slezsku, v Čechách... nebo podle panství... nebo podle oblastí, kde bylo ovčáctví rozšířené...
Na druhou stranu bych ale i chápala, že ti, kteří své ovčáky nalezli, a vynaložili úžasnou námahu, čas a trpělivost.... mají důvod se zas tak moc nedělit...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zvyklosti a přesuny u ovčáckých rodů

Příspěvekod Zora » pon čer 01, 2020 17:48

rody stěhovavých povolání znám, ale aktuálnost netuším, dříve už to bylo dost zastaralé, teď nevím...
genealogické bádání po ovčácích se asi liší i v tom, že někomu se do rodokmenu připletla jedna osoba, někdo má předky je s tímto povoláním...

Mě se třeba nechce prohledávat asi 6-7 obsažných matrik - třeba 700 listů... abych našla jednu osobu... (nejde o mého předka) Vědět , kde se tento ovčácký rod vyskytuje, neváhala bych... Včera jsem "našla" méně obvyklé křestní jméno, shledané příjmení... ovšem bez uvedení povolání a hlavně, oženil se ve stejné době s někým jiným... To mě tak odradilo... :-(
Přemýšlím nad tím, mám to v hlavě... Třeba postupně něco nejen vymyslíme, ale i vybudujeme...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zvyklosti a přesuny u ovčáckých rodů

Příspěvekod m.k.85 » úte čer 02, 2020 15:35

Dobrý den,
ovčáci v mé rodině se pohybovali kolem pol. 19. st. v rámci třech navzájem sousedících panství na Jižní Moravě, které taky byly majetkem Lichtenštejnů.
Putovali z Bučovického panství na Ždánické panství, až na Břeclavské panství. Tady jsem se ztratil. Vzhledem k tomu, že se také nejedná o mého přímého předka, nýbrž o bratry přímého předka, tak tomu nepřikládám 100% váhu a občas se k tomu vrátím, tak jako v nedávné době, kdy jsem se, kvůli zveřejněným sčít. operatům nepatrně posunul. Ale jen nepatrně a všechny matriky zmíněných třech panství se mně prověřovat nechce. Kdyby šlo o přímého předka, tak možná.
Takže si to nechávám dál otevřené. Takových nás je tu víc.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: Zvyklosti a přesuny u ovčáckých rodů

Příspěvekod Zora » úte čer 02, 2020 16:03

Snažím se vypisovat si obce, kde stály ovčíny... ale zdroje na netu nejsou vůbec ucelené, spíš hup sem, hup tam a obávám se, že v polovině 18.st. století stál ovčín v každé obci i městečku... Bohužel na druhou stranu málokdy u zápisu je uvedeno - ovčák... povolání nepíšou...
Inu, aspoň se něco naučím... Na Vaše příjmení dávám samozřejmě pozor... K, vlnovky a S :-)
Díky ještě jednou za přečtení těch Vémyslic - největší ovčín na moravskokrumlovském panství...

Bohužel, stejně tak se vyskytují ovčíny i kolem Moravských Budějovic, Rosic, Hlíny... a protože hledám svatbu - možné je úplně všechno...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků