Rodný list mého otce

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Rodný list mého otce

Příspěvekod PetraSt » ned kvě 17, 2020 13:02

Dobrý den, prosím o radu.
V mém rodném listě mám uvedeno, že se můj otec narodil 16.3.1945 ve Stonařově okres Jihlava.
Když jsem se ale ptala na matrikách obou měst,tak tam jeho záznam o narození není.
Tak tedy potřebuji jeho rodný list ale kde o něj požádat? Otec už nežije.
Děkuji za případnou odpověď.
PetraSt
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned kvě 17, 2020 12:51
Oblast pátrání: Abertamy, Krásný les,Stonařov

Re: Rodný list mého otce

Příspěvekod zburget » ned kvě 17, 2020 14:15

Máte jeho úmrtní list? Oddací list? Někdo někde někdy zřejmě udělal chybu. Nejsem si jist, jestli je možné vystavit rodný list zemřelého.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Rodný list mého otce

Příspěvekod Zora » ned kvě 17, 2020 14:42

zburget píše:Máte jeho úmrtní list? Oddací list? Někdo někde někdy zřejmě udělal chybu. Nejsem si jist, jestli je možné vystavit rodný list zemřelého.

Rodný (křestní) list lze vystavit třeba 200 let zpětně - viz tzv. protektorátní doklady. . zpětné vystavování dokladů u svatbě a narození pro účely doložení původu.

Znáte vyznání otce? byl pokřtěn, nebo jen zapsán do do civilní matriky narozených?
Narodil se ke konci války, v Jihlavě zcela jistě obhospodařoval agentu narozených dětí tzv. stavovský úředník.
Zeptejte se matrikářek, ve kterých matrikách hledaly.
Farnost Stonařov se mohla i v roce 1945 skládat z více obcí, je třeba, aby nahlížely do každé z nich. (přesně tento případ jsme tu už měly, šlo tuším o svatbu, v obci se stejným názvem jako farnost nebyla, a matrikářka napsala, že se svatba nekonala. Byl to kolega ze Slovenska, takže jsem to za něj u této matrikářky vyřizovala, svatba se našla v jedné z obcí farnosti) Někdy se stávalo, že jako místo narození byla vlastně zapsána farnost.
Znáte jeho rodiče, místo jejich narození, pohřbení? To místo jejich původu byste měla mít také ve svém rodném listě.

Mohl by pomoci i oddací list rodičů, tam bych očekávala přesnější informaci. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodný list mého otce

Příspěvekod PetraSt » ned kvě 17, 2020 19:50

Děkuji za reakce.
Nemám oddací list,jen jsem viděla oddací zápis a tam je taky napsáno narození ve Stonařově.
V úmrtním listu je napsáno to samé.
Měl by být v katolické matrice.
A to se mě právě paní matrikářka také ptala a hledala tam.
PetraSt
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned kvě 17, 2020 12:51
Oblast pátrání: Abertamy, Krásný les,Stonařov

Re: Rodný list mého otce

Příspěvekod Zora » ned kvě 17, 2020 20:00

měl by být katolík, to neznamená, že je zapsán v katolické matrice.
Rodiče mohli přestoupit třeba k Československé církvi (dnes československá husitská)
především po roce 1919 přestupovalo velké množství osob, je možné že otcovi rodiče u této víry zůstali.
Mohl být zapsán v civilní matrice (bez křtu), a jak jsem psala mohl být zapsán u stavovského úředníka , který asi nebyl ve Stonařově - nevím, ale zcela jistě byl v Jihlavě. Rodina byla spíš česká nebo inklinovali k německé řeči?
Nedávno jsem právě kolem Jihlavy dokonce řešila svatbu osoby pravoslavného vyznání...
Máte třeba stopu po jeho rodičích?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodný list mého otce

Příspěvekod zburget » ned kvě 17, 2020 20:11

Já bych ještě dodal, že po roce 1918 spousta katolíků přestoupila k Československé církvi, ale dost lidí se po čase zase vrátilo zpět. Takže pokud byla rodina později katolická, neznamená to, že byla katolická celou dobu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Rodný list mého otce

Příspěvekod Zora » ned kvě 17, 2020 20:16

Katolíci byli stále, jen patřili do jiné církve, jak dlouho, to bych tady neřešila. Jde o to, že matrikářka by měla hledat i jinde, než v katolických matričních knihách - když tam nic nenašla. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodný list mého otce

Příspěvekod zburget » ned kvě 17, 2020 20:22

Zora píše:Jde o to, že matrikářka by měla hledat i jinde, než v katolických matričních knihách - když tam nic nenašla.
No jo, měla by…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Rodný list mého otce

Příspěvekod Zora » ned kvě 17, 2020 20:49

ano, tuhle zkušenost jsem už prožila, když jsem postrkovala matrikářku, jak hledat, kde hledat a proč hledat jinde než pod obcí se shodným názvem jako je farnost.
jenže v roce 1945 mohly být se zapsáním do matriky i problémy...
nedávno někde proběhlo, že dítě vlastně vůbec nebylo zapsané, protože se sice narodilo, pak bylo s matkou někde ve sklepě a otec neznámo kde ... bohužel mně vypadlo, jak se to tehdy vyřešilo... snad dodatečným zápisem.
Pokud kolegyně viděla svatbu, tak snad by se dal svatební zápis dohledat a něco z něj dalšího poznat.
I když v roce cca 1965 se zase vyznání do matriky nepsalo...

Nedalo mně to a dohledala jsem tyto matriky - ještě jsou k dospozici evangelické a pak pravoslavné.
klasické katolické
6928 Stonařov (Úřad městyse Stonařov)
6 Narození 1933–1949

možná i tato:
6931 Farnost Stonařov – přifařené
obce (Úřad městyse Stonařov)
5 Narození 1903–1949

Stavovský úředník nepřichází v úvahu, nedochovalo se
Od. 1. 9. 1943 byl ustanoven bezplatný (ehrenamtlich) německý matriční úředník ve
Stonařově. Jeho obvod zahrnoval vsi: Stonařov, Brodce, Brtnice, Hrotov, Jestřebí,
Kněžice (s osadami Rychlov a Víska), Otín, Panská Lhota (s osadami Malé a Dolní
Smrčné), Prostředkovice (s osadou Falknov), Suchá, Uhřínovice. Při stanovení
obvodu odhadovali němečtí úředníci počet Němců v obvodě na 1500 lidí, později
1648 německých státních příslušníků.
Matriky se nedochovaly. Viz Kamenná. str. cca 114 je to pořád stejný odkaz viz níže
http://actapublica.eu/userdata/okres-Jihlava.pdf

civilní matriky strr. cca 109
http://actapublica.eu/userdata/okres-Jihlava.pdf



7315 Matriční obvod Jihlava (Magistrát města Jihlavy)
3 Narození 1935–1949

církev československá str cca 111
7331 Farnost Jihlava (Magistrát města Jihlava) pozn. zahrnuje i Stonařov
– Rejstřík narozených 1920–1949

Tohle by měla úřednice znát a podle toho hledat , nezapomenout na fakt, že katolické matriky jsou velmi pravděpodobně řazeny po částech - podle jednotlivých obcí farnosti
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodný list mého otce

Příspěvekod PetraSt » pon kvě 18, 2020 7:30

Zora píše:ano, tuhle zkušenost jsem už prožila, když jsem postrkovala matrikářku, jak hledat, kde hledat a proč hledat jinde než pod obcí se shodným názvem jako je farnost.
jenže v roce 1945 mohly být se zapsáním do matriky i problémy...
nedávno někde proběhlo, že dítě vlastně vůbec nebylo zapsané, protože se sice narodilo, pak bylo s matkou někde ve sklepě a otec neznámo kde ... bohužel mně vypadlo, jak se to tehdy vyřešilo... snad dodatečným zápisem.
Pokud kolegyně viděla svatbu, tak snad by se dal svatební zápis dohledat a něco z něj dalšího poznat.
I když v roce cca 1965 se zase vyznání do matriky nepsalo...

Nedalo mně to a dohledala jsem tyto matriky - ještě jsou k dospozici evangelické a pak pravoslavné.
klasické katolické
6928 Stonařov (Úřad městyse Stonařov)
6 Narození 1933–1949

možná i tato:
6931 Farnost Stonařov – přifařené
obce (Úřad městyse Stonařov)
5 Narození 1903–1949

Stavovský úředník nepřichází v úvahu, nedochovalo se
Od. 1. 9. 1943 byl ustanoven bezplatný (ehrenamtlich) německý matriční úředník ve
Stonařově. Jeho obvod zahrnoval vsi: Stonařov, Brodce, Brtnice, Hrotov, Jestřebí,
Kněžice (s osadami Rychlov a Víska), Otín, Panská Lhota (s osadami Malé a Dolní
Smrčné), Prostředkovice (s osadou Falknov), Suchá, Uhřínovice. Při stanovení
obvodu odhadovali němečtí úředníci počet Němců v obvodě na 1500 lidí, později
1648 německých státních příslušníků.
Matriky se nedochovaly. Viz Kamenná. str. cca 114 je to pořád stejný odkaz viz níže
http://actapublica.eu/userdata/okres-Jihlava.pdf

civilní matriky strr. cca 109
http://actapublica.eu/userdata/okres-Jihlava.pdf



7315 Matriční obvod Jihlava (Magistrát města Jihlavy)
3 Narození 1935–1949

církev československá str cca 111
7331 Farnost Jihlava (Magistrát města Jihlava) pozn. zahrnuje i Stonařov
– Rejstřík narozených 1920–1949

Tohle by měla úřednice znát a podle toho hledat , nezapomenout na fakt, že katolické matriky jsou velmi pravděpodobně řazeny po částech - podle jednotlivých obcí farnosti
Z


Děkuji mnohokrát za velkou pomoc.
Oslovím tedy znovu obě matrikářky.
Jinak jeho matka se narodila v Třešti a otec v Abertamech - jeho zápis o narození mám a je tam právě uvedeno vyznání katolické.
PetraSt
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned kvě 17, 2020 12:51
Oblast pátrání: Abertamy, Krásný les,Stonařov

Re: Rodný list mého otce

Příspěvekod Zora » pon kvě 18, 2020 8:12

To je právě ono, katolické vyznání se po roce 1919 měnilo - často na příslušnost k Československé církvi. Netvrdím, že to tak u Vás bylo, spíš to zvažujte jako jednu z možností. sl. církev byla také katolická, ale ryze česká. (souvislost se vznikem československé republiky. )ˇ
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodný list mého otce

Příspěvekod zburget » pon kvě 18, 2020 8:50

Ještě jedna otázka k tomu - máte narození jaho matky v Třešti? Pokud ano, jakého je vyznání? Taky katolička?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Rodný list mého otce

Příspěvekod PetraSt » pon kvě 18, 2020 9:01

zburget píše:Ještě jedna otázka k tomu - máte narození jaho matky v Třešti? Pokud ano, jakého je vyznání? Taky katolička?


Její zápis jsem ještě neviděla,tak nevím jakého byla vyznání.
PetraSt
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned kvě 17, 2020 12:51
Oblast pátrání: Abertamy, Krásný les,Stonařov


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků