Stránka 1 z 1

Scitani lidu 1754

PříspěvekNapsal: ned kvě 17, 2020 9:52
od TomasV
Zacal jsem hledat na Netu to prvni scitani lidu narizene Marii Terezii z 1754 . Sice jsem se docetl ze to prvni (z 1754) bylo mnohem lepsi nez ty nasledujici ale zadny odkaz jsem nikde nenasel .
Je to nekde pristupne elektronicky ?
Co me zajima je okres Trebic.

Re: Scitani lidu 1754

PříspěvekNapsal: ned kvě 17, 2020 10:09
od zburget
Já tu otázku rozšířím: Je to nekde přístupné NEJEN elektronicky?

Re: Scitani lidu 1754

PříspěvekNapsal: ned kvě 17, 2020 10:21
od Zora
na netu jsou pouze vyhýbavé informace, snad možná v okresních (oblastních archivech) ve fondech vrchnostenské správy, případně odkazy na církevní archivy a archivy farností...
Konkretně jsem nenašla zatím nic. Z

Re: Scitani lidu 1754

PříspěvekNapsal: úte kvě 19, 2020 17:02
od TomasV
zburget píše:Já tu otázku rozšířím: Je to nekde přístupné NEJEN elektronicky?


Take dobra otazka.
Je to k zblazneni .
Kdyz clovek hleda "scitani lidu 1754" nebo "Seelenbeschreibung 1754" tak se najde megatuna odkazu, disertaci, knih, clanku a kdejakych volovin.
Jenze v kazdem papiru lidi jenom blaboli v ohromnych ultradetailech kdy kdo co presne udelal, jake byly problemy a jak se resily. A jak se to Marri Terezii libilo, co o tom rekla u kafe, ze pan farar z nejake diry si na uredniky stezoval atd atd.
Ale nikoho nenapadlo jednoduse napsat to nejdulezitejsi - kde byly/jsou ty dokumenty ulozene a zdalipak jeste nekde existuji alespon castecne.

Predpokladam ze ano protoze kdekdo pise statistiky a knihy jako "Zmeny zeme ve Steiermarku v 18tem stoleti" kde se autor zminuje ze to scitani z 1754 ve Steiermarku je v Landesarchivu Graz ale kde jsou Böhmen nebo Mähren jsem doposud nikde nenasel.

Re: Scitani lidu 1754

PříspěvekNapsal: úte kvě 19, 2020 17:19
od Zora
Inu, co se zeptat u pramene nepovolanějšího, tedy MZA Brno... Třeba

Z

Re: Scitani lidu 1754

PříspěvekNapsal: úte kvě 19, 2020 21:56
od janpechacek
Velmi dobrá otázka. Máte pravdu, že sčítání roku 1754 bylo velmi kvalitní a nejen to, bylo to první moderní sčítání v Evropě.

Nejlepší úvod do této otázky jsem našel v Dějinách obyvatelstva českých zemí (1996) a z této publikace vycházím.

Zdá se, že se zachovalo kupodivu kvantum pramenů, jen se k tomu dlouho nikdo nedostal. Obsah sčítání byl totiž přísně utajen a jaksi to zapadlo v archivu. Ale tabely (výsledky) byly vydány v roce 1909 G. Gürtlerem (Die Volkszählungen Maria Theresias und Josef II, 1753-1790) a 1916 H. Grossmanem ("Die Anfänge und geschichtliche Entwicklung der amtlichen Statistik in Österreich", in: Statistische Monatsschrift NF 21), z nich potom vychází většina historiků. Dokumenty jsou v ve vídeňských archivech. Z českých historiků se k pramenům jako první dostala Kárníková, která údaje převzala do své monografie Vývoj obyvatelstva v českých zemích 1754-1914 (1965).

Grossmann je online tady: http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno-plus?aid=stm&datum=1916&page=335&size=45
tabela moravských krajů od str. 358, přesnější údaje snad v Gürlterovi (částečně přístupné na google books, zkuste meziknihovní výpůjčku)

Určitě si zkuste sehnat tu Kárníkovou.

Na digitalizaci zatím můžete zapomenout, na offline prohlížení asi také, ale časem se na to určitě dostane.

Re: Scitani lidu 1754

PříspěvekNapsal: pát kvě 22, 2020 9:24
od TomasV
Dekuji pane Pechacku.
Vetsinu techto zdroju jsem uz drive nasel (jenom ne tu Karnikovou).
Jeden z prvnich na ktereho jsem padl byl ten Grossman ale problem takove literatury je ze se tam zabyvaji s vysledky - sice tam je spousta tabulek a statistik ale to v genealogii moc nepomuze.
O Goehlertovi ktery vydal knihu k 100 jubilei scitani 1754 ( https://www.amazon.com/Bevolkerungsverh ... B000ITXQKY ) se pise ze si prameny vypujcil ale cast jich nikdy nevratil a (zatim) nikdo nehledal jestli jeste nekde jsou .
Kazdopadne to dokazuje ze vsechny originaly a kopie nekde (pravdepodobne v Rakousku) existovaly (existuji ?)

A jelikoz jsem se prave docetl ze tohle prvni scitani bylo kvalitni, tak to je prakticky nejdulezitejsi a nejstarsi kompletni popis celeho obyvatelstva v Rakousku Uhersku.
Jsou tam popisni cisla, cele rodiny a dalsi charakteristicke informace jako vek a jmeno deti atd.
Takze co hledam nejsou tabulky a statistiky ale informace o rodinach protoze jenom tohle pomuze v genealogickem badani.
V statnich rakouskych archivech jsem uz take hledal ale je to strasna dzungle a zatim se mi nepodarilo najit stopu o te "Seelenbeschreibung 1754"

Mate tu knihu Karnikove ? A jestli jo, pise tam jak a kde se k tem originalnim dokumentum scitani z 1754 dostala a kde byly udaje o Cechach a Morave v 1965 ulozene ?

Ale jinak mate jiste pravdu - digitalizovane to asi nikde nebude coz odpovida na mou uplne prvni otazku.

Re: Scitani lidu 1754

PříspěvekNapsal: sob kvě 23, 2020 19:18
od janpechacek
TomasV píše:A jelikoz jsem se prave docetl ze tohle prvni scitani bylo kvalitni, tak to je prakticky nejdulezitejsi a nejstarsi kompletni popis celeho obyvatelstva v Rakousku Uhersku.
Pozor, Rakousko-Uhersko jednak tehdy neexistovalo (ale to nejspíš víte), za druhé bylo sčítání provedeno jen v alpských zemích a v zemích Koruny české.

V statnich rakouskych archivech jsem uz take hledal ale je to strasna dzungle a zatim se mi nepodarilo najit stopu o te "Seelenbeschreibung 1754"
A zkoušel jste přímo dotaz třeba na Österreichischen Staatsarchiv?

Mate tu knihu Karnikove ?
Nemám, ale určitě se to dá půjčit ve vědeckých knihovnách (nebo MVS)


Samotného by mě to zajímalo, je to bezpochyby unikátní pramen. Vím, že Tomáš Cvrček (University College London) dostal vloni grant na zpracování statistických údajů z přelomu 18. a 19. století a mělo by to mít digitalizovaný výstup. Ta připravovaná databáze se jmenuje Central European Historical Microdata Center. Zkuste oslovit přímo jeho nebo někoho kolem toho projektu.

Re: Scitani lidu 1754

PříspěvekNapsal: stř kvě 27, 2020 10:29
od TomasV
Nezkousel.
Osobne jsem mel spise spatnou zkusenost se statnimi archivy tak spis zkousim se zeptat na genealogickych forech kde se casto nekdo najde kdo s tim ma zkusenost.
Vyjimka je Svycarsko kde mi odpovedeli rychle, vlidne a kvalitne (zcela doporucuji pokud nekoho badani vede do Svycarska).
Navic tam maji az dodnes system podle ktereho je kazdy Svycar "privazany" k jeho puvodni rodine coz velmi usnadnuje hledani .

Ale asi to ve Vidni zkusim a budu zde informovat jestli to neco da. Mimochodem me take zajima to scitani z 1770 i kdyz ma reputaci horsi kvality nez 1754 ale bylo by to lepsi nez vubec nic.

Re: Scitani lidu 1754

PříspěvekNapsal: úte čer 30, 2020 12:53
od mechyn
Zde ve slovinštine zajímavý článek o témž:
http://csd.ijs.si/silc/Hobby/D84a.pdf

Včetně kompletního přepisu jednoho takového soupisu.
(Beschreibung derren der Pfarr S: Märtin unter Großkallenberg in Hörzogthumb Krain Laybacherischer Diacese eingepfarrten Seelen eines jeden individual Orths nach denen darin befindlichen Dominijs mit Nambe, Geschlecht und Alter.)

(google překlad:
V polovině 18. století. státní orgány začaly s větším či menším úspěchem určovat počet obyvatel, jeho strukturu a pohyb. Správné podmínky pro pokus o obecné sčítání lidu byly dány teprve s Haugwitzovou správní reformou po roce 1747. Sčítání lidu nastalo proto, že státní správa chtěla získat obecný přehled o obyvatelstvu, jakož i potřebné údaje pro reformy císařovny Marie Terezie - včetně reforem v oblasti vojenského branného systému. Již v roce 1753 přišel plán na rovnoměrné rozdělení břemene náboru mezi všechny země. 13. října 1753 nejvyšší řád nařídil rakouským provinciím, aby okamžitě a na konci každého vojenského roku zaslaly seznamy všech svých farníků svým ordinářům a aby je vysílaly ordinářům zemským vládám a posílaly je soudu. Je třeba rozlišovat mezi komunitami (věřící přijímající přijímání, věk nad 12 let), mladými lidmi, kteří jsou schopni náboženské výuky (ve věku 7-12 let) a mladistvými; pro každou osobu by však mělo být uvedeno pohlaví, věk a také sociální postavení, aniž by byl pojem sociální status přesně definován. Bylo tedy povoláno první všeobecné sčítání lidu - s výjimkou maďarských zemí. Někteří pastoři a správci sestavili své seznamy již v roce 1753 a plný počet mnoha mimořádných událostí nebyl proveden teprve v roce 1755. Při sčítání lidu pastoři, kteří také zaznamenávali sociální postavení obyvatelstva, tuto otázku vyřešili svým vlastním způsobem. na základě údajů seskupte obyvatelstvo do zemědělců, kajžarů, gostaků, podniků a členů nezemědělských profesí. Farnost Šmartna pod Šmarno gora byla zcela uvedena místním vikářem Simonem Cigolem (* 1696, † 1773). V té době do farnosti patřily vesnice Šmartno pod Šmarno gora, Zgornje Gameljne, Srednje Gameljne a Spodnje Gameljne. Cigolletovo sčítání lidu je uvedeno v originálu (s rozlišenými příjmeními v hranatých závorkách) hlavně kvůli záznamu příjmení, což může být velkou pomocí při čtení farních rejstříků.)

Sčítání pro 1754 je ve Slovinsku uloženo zde: "KAL, Šmartno pod Šmarno goro: Popis prebivalstva /1754/, fasc. 117/4 (v NŠAL)." přičměž "NŠAL" = Nadškofijski arhiv Ljubljana = Arcidiecezní archiv Lublaň.



----
Dále str. 9 a násl.
http://www.eu.avcr.cz/opencms/export/si ... 8s_3ko.pdf
včetně odkazů na další díla, která mohla čerpat z přímých pramenů

Na Genea.cz se mj. uvádí "z tohoto sčítání lidu byly v polovině minulého století objeveny sumarizační přehledy ve vídeňských archivech.".

Jak jsem pochopil možné soupisy by se mohly zachovat jak v církevních fondech tak vrchnostenských, neboť v 1754 je zpracovávali po své linii obě "mašinerie". Oba soupisy se lišily, církevní uváděli více osob (nejen např. poddané).