učitelé 1.polovina 19. století

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

učitelé 1.polovina 19. století

Příspěvekod Eliška » ned kvě 10, 2020 18:41

Mám ve svém rodokmenu učitele - tři generace mám zmapované, ale u nejstaršího z nich - Josefa Šťastného - mám zápis až jeho svatby 1822 v Uherském Ostrohu, kdy si bral ženu s dítětem - svým nejstarším synem Františkem (http://www.actapublica.eu/matriky/brno/ ... ?strana=23). V té době působil jako učitel v Boršicích, dál mám o jeho synu hodně informací. Nemůžu ale přijít na to, kde se vzal Josef Šťastný. V době svatby mu bylo 29 let, narozený tedy cca 1793
U svatby se píše Šstiastny. Zkoušela jsem hledat v matrikách v okolí, zatím jsem na něho nenarazila. Nemáte někdo informace, jak učitelé v té době cestovali, z jaké dálky se mohli ze školy na školu stěhovat... Jestli v tom byl nějaký systém... Děkuji.
Eliška
 
Příspěvky: 66
Registrován: pon kvě 17, 2010 21:29

Re: učitelé 1.polovina 19. století

Příspěvekod Zora » ned kvě 10, 2020 18:59

Zkusím se zeptat, ale musíte mít trpělivost.
Existuje databáze kantorů, je někde na netu, zaboha nemohu najít odkaz (ono se to měnilo).
Z
edit dotaz odeslán. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: učitelé 1.polovina 19. století

Příspěvekod Eliška » ned kvě 10, 2020 19:23

Zora píše:Zkusím se zeptat, ale musíte mít trpělivost.
Existuje databáze kantorů, je někde na netu, zaboha nemohu najít odkaz (ono se to měnilo).
Z
edit dotaz odeslán. Z


Mám tento odkaz http://petr-hlavacek.cz/cantores/jmen/s.html - už před delší dobou jsem ho našla zde na webu a myslím, že byl od vás. Jméno Šťastný tam je uvedené, ale nemá žádný odkaz. Ještě existovaly nějaké stránky stěhovavých povolání, kam jsem sama doplňovala informace, které jsem o všech učitelích Šťastných měla. Odkaz už ale nevím.
Eliška
 
Příspěvky: 66
Registrován: pon kvě 17, 2010 21:29

Re: učitelé 1.polovina 19. století

Příspěvekod Zora » ned kvě 10, 2020 19:33

Autor změnil stránky. Já jsem sem na fórum ten nový odkaz dávala, ale nemůžu ho najít.:-(
Poslala jsem dotaz, tak vyčkám na odpověď. (Posílám mu nalezené kantory v matrikách, kde hledám, takže zcela jistě odpoví, jen to chce čas) Překopírovala jsem Váš příspěvek, vložila Vámi uváděný odkaz.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: učitelé 1.polovina 19. století

Příspěvekod Zora » pon kvě 11, 2020 5:27

Odpovědˇ

Nevím, jestli pomůžu, asi to všechno máte.
Josef Šťastný *1794? †21.2.1858 Boršice, jeho dodatečně legitimovaný syn František *25.3.1821 Uherský Ostroh †po 1875 Derfle?
V hradišťském kraji ještě mám Františka *1774? †7.1.1839 Starý Hrozenkov a jeho syna Ignáce *2.8.1807 Starý Hrozenkov †8.4.1859 Dolní Němčí.

Odkaz na nové stránky:
http://petr-hlavacek.cz/cantores/obsah.html

Takže bohužel, zbývá jen hledat. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků