[VYŘEŠENO] Význam slova Junian, věk ženicha a jména rodičů

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

[VYŘEŠENO] Význam slova Junian, věk ženicha a jména rodičů

Příspěvekod Tina » sob kvě 02, 2020 14:16

Dobrý den, ráda bych poprosila o radu se zápisem ze svatby:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=6 (vpravo, 3. shora)
Zápis je z 18.10.1803 a ženich Jakob Jellinek má za jménem uvedeno (jestli dobře čtu) Junian. Obvykle tam vidím 1/4 lán, halblan apod... Nevíte prosím někdo, co Junian znamená?

Další věc, s kterou bych prosila o radu, je věk ženicha, uvedený jako 23 let, tedy by měl být narozen kolem roku 1780, počítám s tím, že plus mínus pár let, ale jediný narozený téhož jména je z vedlejší vesnice, ale z 15.7.1767. Je možné, že se při zápisu svatby "sekli" o 13 let?
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=268 (vpravo, za polovinou stránky)

Poslední nesrovnalost je pak u jejich syna, Wenzl narozený 16.9.1810, tedy 7 let po svatbě, ale jeho rodiče jsou Jakob a Anna? Mezi lety 1803 a 1810 jsem nenašla žádnou další svatbu Jakoba. Napadá vás nějaké vysvětlení?
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=26 (vlevo, 5. shora)


Předem moc děkuji za odpovědi.
Martina
Naposledy upravil Tina dne sob kvě 02, 2020 22:56, celkově upraveno 2
Tina
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte říj 29, 2019 13:36

Re: Význam slova Junian, věk ženicha a jména rodičů

Příspěvekod Radix » sob kvě 02, 2020 14:18

Inman
Radix
 
Příspěvky: 3190
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Význam slova Junian, věk ženicha a jména rodičů

Příspěvekod Tina » sob kvě 02, 2020 14:40

Děkuji za odpověď, považovala jsem první písmeno za J, protože vypadá stejně jako první písmeno jména i příjmení, a nad tou změtí vlnek jsem (zřejmě mylně) viděla tečku, tak jsem ve slově očekávala "i".
Víte, co by slovo Inman znamenalo? Nikde jsem na ně nenarazila, ani na žádnou obdobu, ani v žádném z latinských slovníků.
Během hledání slova Junian jsem teď ještě narazila na informaci, že Latini Juniani byli osvobození nevolníci, což by mi i dávalo smysl i tady, vzhledem k období, ale samozřejmě se můžu plést...
Tina
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte říj 29, 2019 13:36

Re: Význam slova Junian, věk ženicha a jména rodičů

Příspěvekod filmovymaniak » sob kvě 02, 2020 15:20

Dobrý den,
k tomu 1. , prostě bydlel u někoho, nebyl majitelem, jestli to chápu správně jedná se o č.p. 1, víte kdo ho vlastnil a jaký byl majitelův příbuzenský vztah s Jakubem?

k poslednímu, asi je to jiný pár,
Je možné, že by se Jakub jako vdovec znovu oženil s Annou, zkuste najít úmrtí Alžběty Jelínkové
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Význam slova Junian, věk ženicha a jména rodičů

Příspěvekod filmovymaniak » sob kvě 02, 2020 15:46

aktualizace zde
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=24
vlevo 2. od vrchu se na č.p. 18 narodilo dítě Anna Marie otec Jakub Jelínek domkař a matka Alžběta Gebelová - to odpovídá svatbě - Váš 1. odkaz

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=28
vpravo dole je další dítě - matka Gabl Elizabeth
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Význam slova Junian, věk ženicha a jména rodičů

Příspěvekod Tina » sob kvě 02, 2020 19:42

Moc děkuji!
To, že u někoho bydlel, by se vyjádřilo tím Junian? V obci, kde proběhla svatba, je č.p. 1 místní zámek, nepředpokládám, že by se to měnilo, a nepředpokládám ani žádný příbuzenský vztah s Jakubem, jedině že by u místního panstva sloužil? Původně jsem myslela, že tak zapsali to, že pochází z jiné vesnice, ale to je nejspíš nesmysl...

Alžběta Jelínková zemřela 9.9.1855
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=67 (vlevo, 6. odspodu)
a je uvedena jako vdova po Jakobovi, který zemřel 27.10. 1846
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=57 (vlevo uprostřed)

Ovšem z těch dětí mám zmatek. Ty, které uvádíte Vy, jsou narozené 1809 a 1813, "můj" Václav je 1810, tedy mezi nimi, ze stejného popisného čísla, ale matka si opravdu myslím, že není Elisabeth, ale Anna. Zkusím ještě popátrat po narození Gebelových děvčat, prozatím mě napadá jako vysvětlení, že s nimi žila manželčina sestra.......

Ještě jednou díky, každopádně mám další námět na hledání :-)
Tina
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte říj 29, 2019 13:36

Re: Význam slova Junian, věk ženicha a jména rodičů

Příspěvekod Viola » sob kvě 02, 2020 20:07

Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Význam slova Junian, věk ženicha a jména rodičů

Příspěvekod Kika » sob kvě 02, 2020 20:17

Dobrý den,
myslím, že u narození Václava se jedná o chybně zapsané jméno matky, stává se to. S dalšími dětmi souhlasí jak čp., tak kmotr u druhého syna (nar. 1813), což je docela důležité. Anna Maria nar. 9.9.1809 pravděpodobně zemřela krátce po narození, když měli rok nato Václava. Pokud je tomu tak a u všech ostatních dětí je matkou Alžběta a v obci se v dané době nevyskytuje jiný Jakub Jelínek, brala bych to jako chybu zapisovatele. Ale samozřejmě je to potřeba pořádně ověřit.
Kika
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned zář 03, 2017 19:02
Oblast pátrání: Klatovsko, Nová Včelnice

Re: Význam slova Junian, věk ženicha a jména rodičů

Příspěvekod Tina » sob kvě 02, 2020 22:55

Moc vám všem děkuji za odpovědi a cenné rady, a taky za zkrocení mé trošku bujné fantazie :-)
O "podruhovi" jsem už slyšela, ale latinská verze mě minula...
A uvažovat o chybě v zápisu asi nebude úplně od věci, dalšího Jakuba Jelínka jsem v obci ani v několika okolních nenašla v rozmezí pár desítek let, Alžběta Gebl jediná, Anna Gebl žádná. Věk snoubenců uvedený 23 a 21 neodpovídá u obou (jemu bylo podle záznamu o narození 36, jí 39). Ale ještě všechno znovu důkladně projdu, jestli jsem něco nepřehlédla, aby se zapisovatel spletl u ženy o 20 let, je až neuvěřitelné.
Díky všem a jdu označit téma za vyřešené.
Tina
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte říj 29, 2019 13:36

Re: Význam slova Junian, věk ženicha a jména rodičů

Příspěvekod zburget » ned kvě 03, 2020 1:01

Tina píše:O "podruhovi" jsem už slyšela, ale latinská verze mě minula...
Je to německy, ne latinsky.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12611
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Význam slova Junian, věk ženicha a jména rodičů

Příspěvekod Tina » ned kvě 03, 2020 8:17

zburget píše:
Tina píše:O "podruhovi" jsem už slyšela, ale latinská verze mě minula...
Je to německy, ne latinsky.


:oops: Tak to je ostuda... :oops:
Mám toho rozhledaného víc a v různých časových obdobích, tak už z toho trochu blbnu, asi by to chtělo pauzu, ale když ono je to tak návykové... :-)
Každopádně tohle vysvětluje to, proč jsem to nenašla v latinských slovnících :-) takže díky za vysvětlení.
Tina
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte říj 29, 2019 13:36

Re: [VYŘEŠENO] Význam slova Junian, věk ženicha a jména rodi

Příspěvekod Zora » ned kvě 03, 2020 10:06

inquilinus - latinsky.
Inwohner, někdy Einwohner, Ihneman německy

česky opis jako - podruh, v "nejmladších matrikách jako nájemník, obyvatel-.
Kolegové si určitě vzpomenou na další možnosti.

V podstatě jde o to, že v matrikách 19. - 17. st se uvádí muž buď jako držitel stavení, polností - to jsou kategorie celoláník, půlláník, čtvrtláník, chalupník, domkař zahradník (ve smyslu vlastněné půdy), podseker ...
a pak jako ten, kdo nemá v družení ani pole, ani stavení - tedy není vázán na obdělávání své půdy a bydlí "u někoho", v nájmu (ve stavení, které je v držení někoho jiného)
(například bydlení na zámku - dům č. 1 jasně evokuje, že Jakub pracoval jako pro vrchnost a bydlel v prostorách určených právě pro tyto "zaměstnance"

zde letecký pohled na zámek, zcela jistě v některém ze zadních traktů byly "byty" pro "zaměstnance"
https://mapy.cz/zakladni?x=16.3194100&y ... d=10112634

U této kategorie Ineman se pak setkáte s tím, že se mnohdy tyto rodiny, i samotní muži častěji stěhují - podle velikosti rodiny nebo podle pracovních možností.

Klidně ale může být muž povoláním švec Inwohner, tedy inquilinus, tedy podruh, Bydlel u někoho a zde provozoval svou profesi.

Viz třeba F.L. Věk - scénka, kdy František jde nakupovat plátno k faktorovi a ve stejném stavení bydlí i jeho bratr, výrobce truhel pro poslední cestu zemřelých.
Jeden z nich měl stavení v držení, druhý byl veden jako Ineman - bydlel u bratra (nebo oba byli v kategorii Ihneman a bydleli u otce )
Pozor na syny velkých sedláků, ti prostě bydleli i otce, takže nic neměli v držení, občas se i u nich objevuje označení inquilinus, Ineman. Občas bývá připsáno - např. čekatel na půl lán , čekatel Halblahner..

U těch, kteří nebyli vázáni na půdu ve vlastním držení, pak je hledání trošku obtížnější... Pohybovali se, hlavně svobodní muži i dál od bydliště rodičů, takže je dobré sledovat, ve kterém panství se ženili , protože se dá předpokládat, že vzhledem k ekonomickému postavení asi nežádali vrchnost o výhosť na jiné panství.
Třeba Miroslavské Knínice patřily v dané době zřejmě do majetku Haugwitzů..., po smrti majitele ale přešly do jiných rukou... Ověřte si, jak to bylo s opkolními obcemi.... Rozsah jednotlivých farností rozhodně nekopíruje rozsah panství.
Důležitý je rok 1781 - od této doby se mohli poddaní přesunovat z panství na panství bez souhlasu.

Pokud budete vyhledávat v dalších matrikách možné narození Jakuba, můžete použít tento vyhledavač
(zaškrtnout políčko HLEDAT POUZE FARY)
Pak budete mít jistotu, že jste žádnou "matriku" v okolí nevynechala.

Pokud budu mít čas (to je teď u mě obtížnější), pokusím se podívat také... Možná by pomohlo, vypsat farnosti, ve kterých jste již narození Jakuba hledala.
Zora
edit
Pozor, nikdy nevěřte indexům, prohledat ano, usnaní to práci, ale pokud nenaleznete, vždycky matriku prolistuje
Nemanželské dětí, - bývají napsané v jiné části - dost často na konci, ale není to pravidlo, někdy v běžné matrice na konci daného roku, někdy na konci, ale před indexem.
Někdy nejsou zahrnuty do indexu...
Pozor na dvojčata - v indexu může být zapsané jen to první
Jelínek - v indexu vždy hledejte pod písmenem G i pod písmenem J - zvyklosti zapisujících se měnily.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: [VYŘEŠENO] Význam slova Junian, věk ženicha a jména rodi

Příspěvekod filmovymaniak » ned kvě 03, 2020 10:58

Dobrý den,
narození Alžběty Gebelové , dcery Jana Gebla z Kninic č.p. 35 jste našla? V kterém roce?
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: [VYŘEŠENO] Význam slova Junian, věk ženicha a jména rodi

Příspěvekod jakub_m » ned kvě 10, 2020 22:05

Šlo o patent o zrušení nevolnictví z roku 1781, toleranční patent řešil postavení evangelíků augšpurského a helvetské vyznání a pravoslavných.
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: [VYŘEŠENO] Význam slova Junian, věk ženicha a jména rodi

Příspěvekod Zora » pon kvě 11, 2020 5:34

Text opraven. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků