Přeživší(?) z koncentráku

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Přeživší(?) z koncentráku

Příspěvekod iVkaK22 » pát bře 27, 2020 22:09

Jeden z mých pradědečků byl podle propojení MyHeritage na stránky Arolsen archives od podzimu 1944 v koncentráku ve Fossenbürgu v Bavorsku.
Zachoval se pouze přijímací protokol.
Jelikož je jeho syn (a můj dědeček) nemanželský a nikdy nebyli rodina, nemám o něm žádné další informace prostřednictvím rodiny.
Chtěla bych zjistit něco víc - předně, jestli přežil či ne. Existují nějaké poválečné seznamy těch, co se nevrátili domů?
Nebo naopak - jak se u těch, co se jim podařilo dojít domů prokazovala totožnost...?
Prostě - jak dál naložit s touhle informací, kde dál pátrat?
Moc děkuju za jakékoliv nápady a rady...
iVkaK22
 
Příspěvky: 35
Registrován: ned lis 23, 2014 15:42
Bydliště: Praha 8-Kobylisy
Oblast pátrání: Most, Kopidlno, Újezd nade Mží

Re: Přeživší(?) z koncentráku

Příspěvekod Zora » pát bře 27, 2020 23:24

Zkuste se s dotazem obrátit na
Český svaz bojovníků za svobodu
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk ... za_svobodu

V rámci svazu působí pět autonomních sdružení:

Sdružení domácího odboje a partyzánů (SDOP-ČSBS)
Sdružení Českého národního povstání (SČNP-ČSBS)
Sdružení politických vězňů a pozůstalých (SPVaP-ČSBS)
Sdružení zahraničních vojáků 2. světové války (SZV DSV-ČSBS)
Sdružení přátel interbrigadistů (SPI-ČSBS)
Členem ČSBS jsou i spolupracují spolky:

Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých
Sdružení čs. zahraničních letců – východ
Kruh občanů České republiky vyhnaných v roce 1938 z pohraničí
Společnost Ludvíka Svobody

Pokud znáte důvod uvěznění vašeho předka, zkuste vybrat konkretní autonomní sdružení nebo spolek. Pravděpodobně Vám neodpoví konkretně, ale mohli by podat informaci, kam se obrátit.
Ve svém okolí mám pozůstalé po politických vězních (otec a syn), kteří se pravidelně schází na pietních akcích v zahraničí a zúčastňují se i třeba společných akcí s jinými pozůstalými po vězních z jiného koncentračního tábora. Předpokládám, že tedy existují nějaké přesnější seznamy, kdo byl kde a kde působil po válce, pokud přežil. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přeživší(?) z koncentráku

Příspěvekod jakub_m » pát bře 27, 2020 23:26

Jen čistě technická: "Nevrátit se domů" a "nepřežít" nemusí nutně znamenat to samé. V literatuře jsem četl i o takových, které to domů z různých důvodů netáhlo a po odchodu z KT zůstali v Německu či šli někam jinam než do Československa.

Sám mám ve velmi vzdáleném příbuzenstvu takový případ u nuceně nasazeného, který se v Německu hned po konci války oženil a do ČSR se nevracel.
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Přeživší(?) z koncentráku

Příspěvekod iVkaK22 » pát bře 27, 2020 23:39

Zora píše:Pokud znáte důvod uvěznění vašeho předka, zkuste vybrat konkretní autonomní sdružení nebo spolek. Pravděpodobně Vám neodpoví konkretně, ale mohli by podat informaci, kam se obrátit.
Ve svém okolí mám pozůstalé po politických vězních (otec a syn), kteří se pravidelně schází na pietních akcích v zahraničí a zúčastňují se i třeba společných akcí s jinými pozůstalými po vězních z jiného koncentračního tábora. Předpokládám, že tedy existují nějaké přesnější seznamy, kdo byl kde a kde působil po válce, pokud přežil. Z



Děkuji za odpověď, bohužel důvod uvěznění neznám.
Zkusím zapátrat v uvedených spolcích.
iVkaK22
 
Příspěvky: 35
Registrován: ned lis 23, 2014 15:42
Bydliště: Praha 8-Kobylisy
Oblast pátrání: Most, Kopidlno, Újezd nade Mží

Re: Přeživší(?) z koncentráku

Příspěvekod iVkaK22 » pát bře 27, 2020 23:46

jakub_m píše:Jen čistě technická: "Nevrátit se domů" a "nepřežít" nemusí nutně znamenat to samé. V literatuře jsem četl i o takových, které to domů z různých důvodů netáhlo a po odchodu z KT zůstali v Německu či šli někam jinam než do Československa.

Sám mám ve velmi vzdáleném příbuzenstvu takový případ u nuceně nasazeného, který se v Německu hned po konci války oženil a do ČSR se nevracel.



Ano, to máte pravdu. Proto mě zajímalo, jestli existují nějaké seznamy lidí, kteří se za Protektorátu z různých důvodů vzdálili z domova a po válce se pohřešovali.
Jak se to vlastně administrativně řešilo – jestli byla nějaká kancelář, kam takové lidi po osvobození chodili příbuzní nahlašovat a postupně se dohledávaly jejich osudy...?
Ti, co se o nich nic nezjistilo, se po nějaké době prohlásili za oběti války a zapomnělo se na ně...? A nebude někde vedená matrika zemřelých s těmito lidmi...?
iVkaK22
 
Příspěvky: 35
Registrován: ned lis 23, 2014 15:42
Bydliště: Praha 8-Kobylisy
Oblast pátrání: Most, Kopidlno, Újezd nade Mží

Re: Přeživší(?) z koncentráku

Příspěvekod Zora » sob bře 28, 2020 0:45

Pokud znám z literatury, existovaly tzv. repatriční úřady. Tam chodily "obě strany", tedy ve vlasti žijící příbuzní a pak ti, co se vrátili a snažili se navzájem spojit. V novinách vycházelo spousta inzerátů, kde se vzájemně pokoušeli spojit příbuzní. Zcela jistě tehdy nějaké částečné seznamy existovaly. Ovšem dnes bych se spíš obracela na archivy, nenapadá mě, která instituce by mohla mít tuhle agendu, snad ministerstvo vnitra?
Bohžel ale pokud jsem na tohle téma narazila, vše záleželo na vůli zúčastněných. Myslím si, že neexistovala povinnost, se nějak nechat evidovat. Na druhou stranu - při přídělovém hospodářství, potřebě zajištění bydlení asi bylo nezbytné se přihlásit .
myslím si, že na tyhle všeobecné otázky by Vám archiv nejlépe odpověděl, případně by Vás mohl nasměrovat na nějaké archivní fondy.

nevraceli se jen vězni, ale spousta vojáků, a také reemigranti z Ukrajiny... to mě jen tak v rychlosti napadá... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přeživší(?) z koncentráku

Příspěvekod kimes » sob bře 28, 2020 11:56

iVkaK22 píše:Jeden z mých pradědečků byl podle propojení MyHeritage na stránky Arolsen archives od podzimu 1944 v koncentráku ve Fossenbürgu v Bavorsku.
Zachoval se pouze přijímací protokol.
Jelikož je jeho syn (a můj dědeček) nemanželský a nikdy nebyli rodina, nemám o něm žádné další informace prostřednictvím rodiny.
Chtěla bych zjistit něco víc - předně, jestli přežil či ne. Existují nějaké poválečné seznamy těch, co se nevrátili domů?
Nebo naopak - jak se u těch, co se jim podařilo dojít domů prokazovala totožnost...?
Prostě - jak dál naložit s touhle informací, kde dál pátrat?
Moc děkuju za jakékoliv nápady a rady...

Neuvádíte jméno ani další podrobnosti, tak tedy rady jen obecně - pátrání po vězních KL Flosenbürg je velice obtížné, protože měl několik desítek poboček a nakonci války z něj bylo vypraveno několik pochodů smrti - zkuste se obrátit na Památník Terezím, kde mají jmenný vyhledavač podle jednotlivých KL nebo přímo na Památník KL Flosenbürg - viz https://www.gedenkstaette-flossenbuerg.de/cs/. A jak vám radí Zora -repatriační úřady musí mít někde uloženy své archiválie - nejspíše by to měli vědět na MV ČR, nebo na VHÚ
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Přeživší(?) z koncentráku

Příspěvekod Zora » sob bře 28, 2020 12:35

Zeptám se i pro svou potřebu - památník terezin eviduje všechny vězně nebo pouze ty, kteří byli vězněni pro židovský původ?
Já to nevím a třeba na stránkách holocaust,cz se setkávám opravdu jen se zemřelými židovského původu.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přeživší(?) z koncentráku

Příspěvekod kimes » sob bře 28, 2020 22:56

Zora píše:Zeptám se i pro svou potřebu - památník terezin eviduje všechny vězně nebo pouze ty, kteří byli vězněni pro židovský původ?
Já to nevím a třeba na stránkách holocaust,cz se setkávám opravdu jen se zemřelými židovského původu.

Z

Zoro, nevím to určitě, ale myslím, že tam nerozlišují podle původu - ale chtělo by to přímý dotaz
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Přeživší(?) z koncentráku

Příspěvekod Zora » sob bře 28, 2020 22:59

Díky, jakmile bude čas, ověřím si to.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků