Věk přijetí za tovaryše.

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Věk přijetí za tovaryše.

Příspěvekod Pavel Janda » stř led 29, 2020 19:13

Můj předek mlynář požádal mlynářský cech ve Vysokém nad Jizerou o přijetí synka za tovaryše (bez udání jména). Měl dva syny Františka narozeného 1769
a Václava nar. 1773 oba v Mříčné. Je tu ještě možnost, že měl staršího syna, ale matriky narození před rokem 1769 v Mříčné shořeli. Františka jsem kromě zápisu v matrice narození již nikde nenašel, domnívám se, že zemřel jako dítě v Mříčné. Je možné, aby se zápis týkal Václava, kterému bylo teprve šest let a
v dospělosti mlynářské řemeslo vykonával.
Pavel Janda
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned led 24, 2010 20:50
Bydliště: Liberec

Re: Věk přijetí za tovaryše.

Příspěvekod JosefJ. » čtv led 30, 2020 18:32

Já bych to považoval za nepravděpodobné.
Pochází Vaše informace z fondu mlynářského cechu v okresním archivu v Semilech?
Pokud ano, tak protože Vaše lokality a shořelé jilemnické matriky se týkají i mne, stojíte před podobným problémem. Já jsem se trochu chytil v pozemkových knihách; pro tuto oblast ale zatím nejsou přístupné zdigitalizované (část ale již je nasnímána a loni psali, že mohla by bez záruky být přístupná snad v řádu měsíců), a jsou podle mně neznámého klíče rozhozeny mezi Semily, Děčín a Zámrsk. Budete-li mít štěstí, můžete se tam dopátrat jména případného staršího bratra.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Věk přijetí za tovaryše.

Příspěvekod Zora » čtv led 30, 2020 18:42

O přijetí za tovaryše by měl především žádat onen vyučený- odhadem - kolem 18-21 let věku .... učení, pak chvilku působení, pak tovaryšské zkoušky, pravděpodobně vandr...
Otec mohl samozřejmě poslat žádost ve smyslu přímluvy.
Většinou se ale žádosti otce vztahovaly k přijetí syna do učení.

K tomu šestiletému dítěti...

Marie Terezie zavedla povinnou školní docházku v roce 1774, moc se to nedodržovalo, především proto, že děti byly využívány na práci. Proto následně vyšlo nařízení, že děti ve veku 9-12 let jsou osvobozeny kvůli pracovní "výpomoci".......
Z toho by se dalo tak nějak dedukovat, že šestileté dítě (v roce 1767 nebo v roce 1773) by asi nebylo moc ku prospěchu nějakému mistrovi coby učedník...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Věk přijetí za tovaryše.

Příspěvekod Pavel Janda » sob úno 01, 2020 18:12

Doslovně je v cechovní knize napsáno, že cech vyhovuje žádosti Podivina Jandy, aby jeho synek za tovaryše přijat byl a suma k zaplacení. Samozřejmě jsem se
snažil najít nějakého staršího syna, ale marně. Pozemkové knihy mě v mém rodopisném pátrání zatím nikdy nepomohly a nečekám to ani v tomto případě,
protože moji předci byli vždy jen nájemní mlynáři.
Pavel Janda
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned led 24, 2010 20:50
Bydliště: Liberec


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků