Svědkové na svatbě evangelíka a katoličky

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Svědkové na svatbě evangelíka a katoličky

Příspěvekod ZEL » pon led 27, 2020 17:49

Mám svatbu evangelíka a katoličky v roce 1806. Zapsaná je pouze v katolické matrice, usuzuji z toho, že proběhla v katolickém kostele. Dá se předpokládat, že ženichův svědek (stejného příjmení) byl také evangelík, nebo mohl být i katolík? Prosím o vaše názory a zkušenosti. Děkuji.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Svědkové na svatbě evangelíka a katoličky

Příspěvekod Zora » pon led 27, 2020 18:03

Můžete sem vložit odkaz?
Ona ta neexistence zápisu v evang. matrice může být zavádějící. Evang. matrika se třeba nedochovala, zápis nebyl učiněn, (šlo o neúřední matriky jen pro potřebu evang. církve...... nebo se evang. svatba odehrála v jiném evang. kostele než předpokládáte...

Všeobecně řečeno, ano, kdokoliv ze svědků mohl být evangelík, to katolická církev nezakazovala (nemohla zakazovat - po tolerančním patentu). Současně ale kat. církev dělala všechno proti evangelíkům, takže s evangelickým svědkem mohly nastat dost podstatné problémy... především ve zdržování samotné svatby....
Jakého vyznání byly pozdější děti? Holky po tátovi, kluci po matce, nebo měly všichni stejné vyznání? Podle toho by se dalo dost odhadnout, k jakému nádoboženství se přikláněl rod otce celkově.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svědkové na svatbě evangelíka a katoličky

Příspěvekod ZEL » úte led 28, 2020 22:25

Měla jste pravdu, obec patřila do dvou evangelických farností. Jde o Nepasice, já mám předky v nedalekém evangelickém Černilově, takže mě nepadlo hledat další evangelickou farnost, konkrétně Klášter nad Dědinou. Celá řada okolních obcí je psaná v obou farnostech (všechno Zámrsk). Svatbu jsem sice nenašla ani v Klášteře, ale je tam celkem jednoznačné narození ženicha i rodina svědka (takže byl evangelík). Přitom černilovské matriky jsou vedené v té době dost ledabyle, zatímco ty klášterské velmi pečlivě, takže se domnívám, že svatba opravdu proběhla v katolickém kostele a v evangelické matrice ji neměli potřebu zapisovat.
Rodinu bych považovala spíše za vlažné evangelíky, děti se řídily podle vyznání rodičů, syn si vzal opět katoličku, jeho děti byly už všechny katolického vyznání a on sám později přestoupil ke katolické víře.
Děkuji za nakopnutí správným směrem a považuji za vyřešené.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Svědkové na svatbě evangelíka a katoličky

Příspěvekod Zora » úte led 28, 2020 22:32

jen drobnost

--- takže se domnívám, že svatba opravdu proběhla v katolickém kostele a v evangelické matrice ji neměli potřebu zapisovat.....

Pokud svatba proběhla u katolíků, v evangelické matrice ji neměli povinnost zapisovat - jedině jako přepis ve smyslu, že se jim vdal jeden - z věřících
Naopak, pokud byla svatba v evangelickém kostele, zapsali si ji evangelíci do svých knih , ty ale nebyly úřední.
Evangelíci museli konání svatby nahlásit a ta byla úředně zapsána do katolických matrik...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků