Konzultace dalšího postupu, rodokmen Smetana

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Konzultace dalšího postupu, rodokmen Smetana

Příspěvekod vixiv » úte led 21, 2020 10:27

Dobrý den,
po vynucené pouze se po čase opět vracím ke genealogii a chtěl bych s vámi probrat další postup mého bádání.
- před časem jsem se zde chlubil nepřímou větví Bedřicha Smetany, jejíž členy by měli být moji přímí předci, zde: viewtopic.php?f=13&t=42786&p=192228&hilit=smetana#p192228
- bohužel se zdá, že tomu tak není, protože ve vsi Trnava se vyskytují kolem roku 1700 dva obyvatelé příjmením Smetana, kteří oba mají syna se jménem Václav, zatím bez určení, zda se jedná o příbuzné
- dopustil chyby když jsem nepřipojil Václava správnému otci (resp. nemám jak to prokázat), popisoval jsem zde: viewtopic.php?f=16&t=47872&p=215461&hilit=smetana#p215461

Řeším tedy základní otázku, kdo je otec Václava.

Jak bylo uvedeno ve druhém odkazu dostala se mi do rukou publikace o předcích Bedřicha Smetany resp. zmapování výskytu Smetanů na Královehradecku. Krom psaného textu jsou zde i některé rodokmeny rozkresleny a mě zaujala větev Smetanů z Roudnice (nikoliv nad Labem). V ní je uveden jakýsi Jiří Smetana rokem narození odpovídající tomu mému (resp. prokázáno matričně je pouze datum úmrtí + odečet věku). Nejprve jsem tomu nevěnoval pozornost, ale pak jsem na mapách zjistil, že Roudnice je od Trnavy asi 5km, což mi přijde jako slušné vodítko proč pátrat dál nehledě na to, že spojitost Roudnice a Trnavy autor publikace neřešil.

Zvláštností je, že Roudnice ač je 5km od Trnavy spadá do jiného panství (Roudnice velkostatek Pardubice, Trnava velkostatek Sadová-Libčany). Zde jsem řešil, možnost svatby mezi velkostatky a nutné doklady: viewtopic.php?f=16&t=48287&p=217582&hilit=smetana#p217582

Povedlo se mi dohledat archivní pomůcku velkostatku Pardubice zde: http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/fi ... AD_377.pdf a pozemkové knihy velkostatku zde: http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/fi ... -skeny.pdf

Nyní již ke konkrétnímu postupu. Spojitost mezi Jiřím z Roudnice a následně Jiřím z Trnavy bych hledal:
- matrika Roudnice, zda tam není něco o svatbě - již jsem probádal, svatba tam není, počítám s tím, že byla v Trnavě kolem roku 1713
- Jiří zemřel 22.3.1751 stár 64 let, narozen tedy cca 1687
- kdybych uvažoval, že se ženil ve 24 letech je to cca 1711
- navíc 1714 přebírá trnavský grunt po otci své manželky, takže bych čekal svatbu 1711-1713
- matriky Trnavy bohužel až od 1721, vše probádáno
- gruntovní kniha obce Trnava 1711-1852, bez spojitosti

nově bych se tedy z archivní pomůcky zaměřil zaměřil:
- zejména:
- kniha zhostů 1711-1745
- gruntovní kniha obce Roudnice (tehdy rychta Osická) po datu předpokládané svatby, zda tam není něco o tom, že někdo pokládá Jiřímu do Trnav 1684-1837

- ostatní
- Urbář panství 1651 + výtah z něj
- kniha syrotčí 1684-1702
- kniha purkrechtní 1698-1734

Napadají vás ještě nějaké jiné zdroje, kde by nějaká zmínka mohla být uvedena?
děkuji Josef Smetana
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Konzultace dalšího postupu, rodokmen Smetana

Příspěvekod vixiv » úte led 21, 2020 23:25

omlouvám se, ale chápu, že kniha sirotčí uvádí děti bez otce či matky, ale možná se mýlím a je to spíše myšleno jako děti nezletilé. asi jsem si obsah vysvětloval trochu jinak a je pravdou, že jestli kniha obsahuje seznam dětí konkrétních otců bez ohledu na matku pak to může být vodítko stejně tak i obdobná kniha velkostatku Sadová Libčany pakliže existuje.
děkuji za upřesnění co přesně takové knihy obsahují Josef Smetana
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Konzultace dalšího postupu, rodokmen Smetana

Příspěvekod vixiv » stř led 22, 2020 8:32

velmi dekuji nasel jsem si nahled na netu, jeste dodatek, sirotci kniha resp. zapis do ni se uskutecnuje po smrti otce? tzn. musim hledat otce Jiriho, doufat, ze tam Jiri bude s infem, ze je v Trnave napr. zenat? dekuji
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Konzultace dalšího postupu, rodokmen Smetana

Příspěvekod vixiv » čtv led 23, 2020 7:34

já velmi děkuji i za ostatní, vůbec jsem o významu a hlavně obsahu těchto knih neměl ponětí. nalila jste mi novou krev do žil, ještě jednou děkuji Smetana
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Konzultace dalšího postupu, rodokmen Smetana

Příspěvekod matju » čtv led 23, 2020 8:01

I já děkuji za podělení se o zkušenosti, taky jsem měla o sirotčích registrech úplně jiné představy...
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Konzultace dalšího postupu, rodokmen Smetana

Příspěvekod vixiv » ned črc 26, 2020 20:43

navštívil jsem badatelnu v Zámrsku a nechal jsem si předložit výše zmíněné knihy a sice:
- knihu zhostů
- sirotčí knihu
- gruntovní knihu rychty Osické
- rejstřík k purkrechtním knihám

většina materiálů však je na mikrofilmech, proto jsem pořídil jen pár snímků, které následně budou vésti na konkrétní knihy.
Nicméně co se mi povedlo zatím zjistit:
- kniha sirotčí v mém případě obsahuje seznam dětí po úmrtí otce Jana, bohužel u hledaného Jiřího (syna Jana) je pouze zápis z roku 1707 toho času na vojně (doufám, že jsem správně přečetl, ještě vložím k potvrzení)
- kniha rychty Osické bude pravděpodobně bez výskytu, jedná se o knihu okresního soudu nikoliv panství/velkostatku
- rejstřík ke gruntovním knihám obsahuje zdá se odkazy na koupi/prodej gruntu Janem, konkrétní knihy si však budu muset ještě vypůjčit, zda bude nějaké informace ve vztahu k Jiřímu těžko říci
- kniha zhostů bohužel mikrofilm byl velmi špatně čitelný natož nafotitelný, byla by náhoda, kdybych tam něco našel

děkuji
Naposledy upravil vixiv dne ned črc 26, 2020 20:56, celkově upraveno 1
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Konzultace dalšího postupu, rodokmen Smetana

Příspěvekod vixiv » ned črc 26, 2020 20:56

nicméně k výše uvedenému bych se chtěl optat:
1) Jan zemřel dle matriky 1694, v knize sirotčí je uvedeno v roce 1695, že Jiřímu je 5let, pak jsou nějaké záznamy co nepřečtu a v roce 1707 je zpráva, že je na vojně (aspoň doufám, že jsem správně přečetl, viz výřez), od kdy do kdy se chodilo v uvedeném období na vojnu a je tedy reálné, aby se tento Jiří ženil kolem roku 1713 v Trnavě (HK)?
2) druhý dotaz ovdovělá manželka Jana si bere ještě roku 1694 jistého V. Vondrouše. Když V. Vondrouš zemřel jsou původní sirotci Jana stále vedeni v sirotčí knize pod ním nebo pod zemřelém Vondroušem?
děkuji
Přílohy
P1012929.jpg
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Konzultace dalšího postupu, rodokmen Smetana

Příspěvekod matju » pon črc 27, 2020 19:01

1696 s matkou, 1697 zase tu 1698 zase tu 1699 zase tu 1700 zase tu 1701 zase tu 1702 s mat. 1703 zase tu 1704 tu 1705 tu 1706 tu 1707 na vojne...
Jinak v semilském kraji mám zkušenost, že kluk narozený v roce 1672 nastupoval na vojnu v r. 1693 - tj. v 21 letech...
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Konzultace dalšího postupu, rodokmen Smetana

Příspěvekod vixiv » stř črc 29, 2020 14:08

kdyby to tak bylo nastoupil by tedy Jiří na vojnu cca 1710.
jestliže se ženil 1711-13 musel k tomu mít nějaké povolení? protože služba byla v té době ještě doživotní resp. když se neválčilo byl muž doma. rovněž bych čekal, že u jeho dětí bude nějaká informace, že je voják, zatím mě to tedy vede spíše k závěru, že tento Jiří není tím mojím hledaným.
prosím o zkušenosti.
děkuji
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků