svatba s nevlastní dcerou 17. století (město)

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: svatba s nevlastní dcerou 17. století (město)

Příspěvekod Zora » ned led 19, 2020 11:11

Já bych nejprve zkoušela dohledat, zda - viz výše - šlo v dané době o překážku odstranitelnou (dispens) nebo neodstranitelnou.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: svatba s nevlastní dcerou 17. století (město)

Příspěvekod Zora » ned led 19, 2020 13:43

Monika píše:Naprosto souhlasím se Zorou. K odkazům na starší debatu zde, které jsem sem už dala:
Monika píše:Musím říct, že jsem se ztratila v prvním textu u prvního použití příjmení Smíšek, ale doporučuji k přečtení téma "švagrovství ex illicita copula" (i když jde o trochu jiný případ, je tu určitá paralela ve švagrovství) viewtopic.php?f=16&t=18162 a určitě také v něm text "Švagrovství", na který je odkaz zde: viewtopic.php?f=16&t=18162&start=15#p84620

bych přidala ještě tento: Pokrevenství a švakrovství jakožto překážky manželství rozlučující podle práva církevního https://digi.law.muni.cz/handle/digilaw/10714


Jen pozor na období, i církevní právo podléhalo změnám v průběhu času.
Je třeba zkontrolovat, zda to, co platilo 19. století, nebylo ve století 17, jinak. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: svatba s nevlastní dcerou 17. století (město)

Příspěvekod Zora » ned led 19, 2020 21:25

Monika píše:Určitě. Právě proto jsem nakonec z více možností doporučila právě tu jednu knihu, protože se zabývá pohledem církve na překážky manželství v různých dobách, a to už od papeže Alexandra II. (pontifikát 1061-1073).


Kn oha velice dobrá, třeba vysvětlení příbuznosti, stupně, počítání....
On je problém ale v tom, že sice zahrnuje všechna předcházející století, ale jen letmo, v náznaku, drobné informaci...
Vše, co řeší přímo do detailu, se týká 19. století...
Dívala jsem se na oddíl druhý - Švagrovství vůbec...

Je to souhrn pouček - velmi dobrých, jak řešit konkr. případy, ale vztaženo k 19. st.
Kolega by měl nejprve knihu přečíst, zjistit, zda se tam vyskytuje jeho konkretní problém , poučit se a pak se snažit vyhledat, od kdy uvedené řešení platilo...
Nechávám to na něm, velmi pravděpodobně to nebudu v budoucnu potřebovat.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: svatba s nevlastní dcerou 17. století (město)

Příspěvekod mandoney » pon led 20, 2020 9:02

Děkuji moc. Vše prostuduji.
V 19. století mám spoustu případů, kdy si muž vzal po smrti manželky její sestru. Vše se mi tedy hodí.
Díky.
marek
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28

Re: svatba s nevlastní dcerou 17. století (město)

Příspěvekod Zora » pon led 20, 2020 9:06

Jasně, svatba se sestrou nebožky v 19. st. je jasná, většinou bylo třeba dispens - tedy odstranění odstranitelné překážky.
I to se však ke konci 19. měnilo, myslím, že se pak také lišil pohled církevního a civilního práva.
Je to všechno na Vás, držím palce. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 14 návštevníků