Vývod - řazení zápisů a přepisů matrik v "knize"

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Vývod - řazení zápisů a přepisů matrik v "knize"

Příspěvekod mapritona » stř led 15, 2020 13:00

Dobrý den,

tvořím vývod a zasekla jsem se u řazení zápisů a přepisů z matrik (kdybych tyto materiály chtěla vytisknout jako "knihu"). Napadly mě pouze dvě možnosti:
1. Po generacích - myslím, že už u třetí generace bych byla v orientaci v zápisech ztracena
2. Po jednotlivých větvích - to mi přijde jako hloupost, jak bych je napojovala?

Nedaří se mi k této problematice najít ani žádnou literaturu.

Chápu, že když se dělá např. mužská linie, řadí se zápisy a přepisy z matrik následovně: 1. generace - otec, matka, děti. 2. generace - otec, matka, děti. Řazení u vývodu je pro mě však záhadou.

Doufám, že jsem svůj dotaz formulovala srozumitelně a předem děkuji za odpovědi.
Martina
mapritona
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř led 15, 2020 12:43

Re: Vývod - řazení zápisů a přepisů matrik v "knize"

Příspěvekod mapritona » čtv led 16, 2020 14:53

Mockrát děkuji za odpověď. Budu tedy hledat inspiraci spíše pod heslem Rodová kronika. Musím říct, že stránka pana Hradila je neuvěřitelná. Sice jsem na ní ještě nenalezla přesně to, co hledám (a pokud nenaleznu, využiji možnost ho kontaktovat), ale inspiraci mi rozhodně poskytla. Jen doufám, že na základě inspirace se moje bádání nezvrhne v psaní Rodinné kroniky v takovém rozsahu, jako ji píše pan Hradil (u rodopisu už tak trávím spoustu času).

Původně jsem si myslela, že existují nějaká pravidla pro to, jak řadit záznamy a přepisy z matrik. Moje představa byla evidentně bláhová a záleží na kreativitě jednotlivce.

Ještě jednou děkuji za "nakopnutí" (snad) správným směrem :-)
mapritona
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř led 15, 2020 12:43

Re: Vývod - řazení zápisů a přepisů matrik v "knize"

Příspěvekod Zora » čtv led 16, 2020 19:28

V dnešní době jde o napsání testu, výsledkem ale mohou být obě varianty.
Ve své podstatě může zaujmout členění podle větví jednoho příbuzného, členění podle rodů v obci zase dalšího.
Můžete mít tedy obě varianty.
Moje zkušenost je , bohužel, taková, že zájem poučit se nějak do hloubky je mizivý... většina přelétne rodokmen, pochválí, ale dál se většinou jen listuje....


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vývod - řazení zápisů a přepisů matrik v "knize"

Příspěvekod mapritona » pát led 17, 2020 14:41

Děkuji za reakce. Zkusím řadit nejprve podle větví a když mi to nebude vyhovovat, přejdu k řazení dle generací (a případně zpět :D ). Uvidím, co vznikne.

Zajímalo by mě, jak "skladujete" informace o jednotlivých osobách. Pro každého máte složku a řadíte je třeba abecedně? Nebo si záznamy z matrik a další materiály vůbec nepřepistujete? Vyhledáváte pouze informace, které jsou potřebné pro rodokmen a ty si zaznamenáte pouze do rodokmenu? Nebo do tabulky v excelu? Nikdy mě o této problematice nenapadlo přemýšlet, dokud jsem nezačala s vývodem. Dosud jsem totiž dělala vždy jen mužskou linii, jednotlivé zápisy jsem si po generacích řadila do Wordu a měla jsem jasno. Nyní, když jsem se rozhodla posunout "dál" jsem najednou hrozně ztracená :D

Mám to štěstí, že nejbližší rodinu výsledky pátrání zajímají (někdy jsem až překvapená, do jakých podrobností). Na druhou stranu chápu ty, kteří se podívají na rodokmen, položí jedinou otázku: "Kam nejdál jsi se dostala?", pokývají hlavou a tím jejich zájem hasne. Je to stejné, jako kdyby mně někdo předložil výsledkovou tabulku nějakého týmu.
mapritona
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř led 15, 2020 12:43


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků