VYŘEŠENO - Dekrety o plnoletosti

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO - Dekrety o plnoletosti

Příspěvekod jakub_m » pon led 13, 2020 23:09

V rodokmenu jsem nelezl případ, kdy musel být nevěstě (ona nemanželská dcera)
vydáván dekret o plnoletosti. http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 9&scan=104 (první zápis)

Zajímalo by mě, zda jsou dekrety předmětem nějaké archivace a je možné je (případně kde?) dohledat.
Naposledy upravil jakub_m dne stř led 15, 2020 0:25, celkově upraveno 1
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Dekrety o plnoletosti

Příspěvekod zburget » úte led 14, 2020 10:15

Nevím, který z těch záznamů na odkazu to je, žádný návod jste k tomu nedal a celou stránku se mi fakt studovat nechce.

Nicméně obecná odpověď - ke sňatku bylo vždy potřeba nějaké dokumenty podle situace toho kterého snoubence (křestní listy, u neplnoletých souhlasy rodičů nebo opatrovnických úřadů, souhlas armády u vojáků, potvrzení o úmrtí partnera u vdov(ců) apod.). Tyhle dokumenty se ukládaly ve farním archivu. Co se ale dělo s takovými dokumenty po vypršení předepsané doby se nedá říct. Něco prostě proletělo komínem, něco může být v archivu ve fondu dané farnosti, něco můhlo zůstat zapomenuté ve skříni na faře…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Dekrety o plnoletosti

Příspěvekod Zora » úte led 14, 2020 12:28

jakub_m píše:V rodokmenu jsem nelezl případ, kdy musel být nevěstě (ona nemanželská dcera)
vydáván dekret o plnoletosti. http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 9&scan=104 (první zápis)

Zajímalo by mě, zda jsou dekrety předmětem nějaké archivace a je možné je (případně kde?) dohledat.


Všeobecně, neplnoleté dítě, které chtělo vstoupit do svazku manželského, muselo mít souhlas otce, pokud otce nemělo, (otec zemřel, nebo bylo dítě nemanželské), muselo mít souhlas vrchnostenského úřadu nebo místně příslušného soudu.
Matriční zápis , co je v příloze, je kolem r. 1900, čili by se mělo jednat o místně příslušný soud.
Nějaké soudní agendy jsou dochované, pokud to nezbytně potřebujete, zkuste se obrátil s dotazem na dnešní příslušný oblastní archiv, kde by se mohl nacházet tento archivní fond.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dekrety o plnoletosti

Příspěvekod jakub_m » úte led 14, 2020 12:40

zburget: Uváděl jsem v závorce za odkazem, že je to první zápis.

Šlo mi spíše o to, zda to nějak archivovaly ty instituce, které to vydávaly, nikoliv adresáti, v daném případě soud v Benešově, který byl k vydání dekretu místně příslušný vzhledem k domovské příslušnosti nevěsty. Na konkrétní soud se pak případně podívám, šlo mi spíše o to, zda se tohle archivovalo. Díky (Zoře) za to, co jste k tomu napsala - chápu to tak, že to u soudu může a nemusí být archivováno.
Naposledy upravil jakub_m dne úte led 14, 2020 12:53, celkově upraveno 1
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Dekrety o plnoletosti

Příspěvekod Zora » úte led 14, 2020 12:45

Vždyt to píšu, soudní agenda se archivovala, je třeba se tedy obrátit na místně příslušný archiv s dotazem na fond onoho soudu, který snoubence učinil plnoletým. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dekrety o plnoletosti

Příspěvekod zburget » úte led 14, 2020 12:48

jakub_m píše:zburget: Uváděl jsem v závorce za odkazem, že je to první zápis.
Jejej, tak pardon :oops: …sem slepej :roll:
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Dekrety o plnoletosti

Příspěvekod jakub_m » úte led 14, 2020 12:54

Já, vím, že to píšete, jen se mi teď nedopatřením uložil rozepsaný příspěvek.
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Dekrety o plnoletosti

Příspěvekod Zora » úte led 14, 2020 12:57

jakub_m píše:Já, vím, že to píšete, jen se mi teď nedopatřením uložil rozepsaný příspěvek.

V pohodě, jen jsem netušila, zda jste to četl, nebo zda jsem to napsala srozumitelně. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků