17. století vzdělání - děti z lepších rodin

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

17. století vzdělání - děti z lepších rodin

Příspěvekod mandoney » pon led 13, 2020 17:42

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o radu, zda se dají najít nějaké informace o vzdělání dětí z lepších rodin z měst (např. Vodňany, Bavorov, Netolice, atd.) v druhé polovině 17. století. Kde takový synek z urozené nebo erbovní rodiny mohl studovat, a zda o tom mohou být někde záznamy? Děkuji moc za radu Marek
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28

Re: 17. století vzdělání - děti z lepších rodin

Příspěvekod Zora » pon led 13, 2020 17:50

Jedna z možností byla církevní gymnasia

všeobecně něco zde: dipl. práce
https://webcache.googleusercontent.com/ ... clnk&gl=cz
Další možnosti byl kněžský seminář, absolvent se ale většinou vydal na kněžskou dráhu.
Např. ale F. L. Věk se rozhodl jinak.
Možná by to chtělo upřesnit, o jaké vzdělání vztaženo k věku dítěte se má jednat.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: 17. století vzdělání - děti z lepších rodin

Příspěvekod mandoney » pon led 13, 2020 18:41

Děkuji moc. práci si pročtu.
zajímalo mě to od první třídy. Zda chodili do městské školy nebo šli rovnou do církevní školy. A pak na gymnasium.
Zda je možné z té doby najít nějaké záznamy.
Konkrétně vím, že ti co pokračovali v církevní dráze, tak navštěvovali církevní školu v budějovicích, příp. pak podle jednotlivých řádů, kde zrovna sídlil a byl "populární" v té době. Ale to mám z nějakých curriculum vitae, které jsou na internetu. takže mě spíše zajímalo zda lze dohledat ty, kteří v církevní dráze nepokračovali.
M.
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28

Re: 17. století vzdělání - děti z lepších rodin

Příspěvekod Zora » pon led 13, 2020 18:46

Já Vaši oblast neznám, u nás se třeba dají dohledat nějaké záznamy, např. Mikulov , piaristické gymnasium (autor Z. Eibel)

když si promítnete život malého Františka Věka (Heka), nějakou dobu chodil do místní školy, pak odešel do Prahy, ale to je o sto let později.

Sama mám takové případy v rodokmenu, bohužel, zatím jsem nezjistila, kde se tito předci vzdělávali.
Třeba poradí místní znalci, držím palce. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: 17. století vzdělání - děti z lepších rodin

Příspěvekod zburget » pon led 13, 2020 19:58

Záleží taky, jak moc urozená ta rodina byla. V případě vyšší šlechty měli určitě minimálně pro začátek svého "dvorního" učitele.
Čím nižší šlechta, tím dřív synek šel do nějaké "veřejné" školy. A za veřejnou teď považuju i církevní gymnázium a univerzitu. Bojím se, že pro šlechtu by bylo potupou, kdyby dítě posílali do "normální školy". Jako že nemají na soukromého učitele. Nicméně netvrdím, že to tak bylo vždy a všude.
Děti z měšťanských rodin asi pořád nelze srovnávat se šlechtou.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: 17. století vzdělání - děti z lepších rodin

Příspěvekod Zora » pon led 13, 2020 20:08

tady nástin vztahu měšť rodin ke vzdělání na základě měšť testamentů v Praze.
https://webcache.googleusercontent.com/ ... clnk&gl=cz
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: 17. století vzdělání - děti z lepších rodin

Příspěvekod mandoney » pon led 13, 2020 20:59

Děkuji.
Jde o nižší šlechtu - rytíře, kteří žili ve Vodňanech.

A pak děti nejbohatších (většinou erbovních) měšťanů, někteří pracovali jako hejtmani na různých panstvích - myslím, ti otcové. (také z jižních Čech).

M.
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků