spoluvlastní bratři a sestry (17. století)

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

spoluvlastní bratři a sestry (17. století)

Příspěvekod mandoney » úte led 07, 2020 18:02

Dobrý den,

narazil jsem na jeden výraz, nad kterým musím přemýšlet, zda nemá nějaký skrytý význam.
V jedné trhové knize při rozdělování dědictví je po vyjmenování jednotlivých dětí zemřelého uvedeno - "spolúwlastnímj bratrzímj a séstrámi".

Dosud jsem se setkal jen s výrazem vlastní. Nicméně neznamená v dnešním jazyce tento výraz polovlastní? Všechny děti mají jednoho otce, ale mohou mít dvě matky?
Zde ještě originál dokumentu (Vodňany 1655) vpravo, odstavec dva, řádek 6 a 7.
https://digi.ceskearchivy.cz/129128/33/3838/1952/60/0

Děkuji moc
Marek
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28

Re: spoluvlastní bratři a sestry (17. století)

Příspěvekod matju » úte led 07, 2020 19:14

Já jsem v gruntovnicích zaznamenala použití výrazu pastorní / pastorek / pastorkyně ve smyslu nevlastní... Polovlastní (ve smyslu nevlastní) jsem také nezaznamenala, stejně tak jako slovo spoluvlastnit.... Spíš bych se přiklonila k Moničině verzi o vypadlém písmenu.....
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: spoluvlastní bratři a sestry (17. století)

Příspěvekod mandoney » úte led 07, 2020 19:38

Děkuji. Já se také jinde setkal s pojmy pastorek, apod.
Tady jsem začal "slovíčkařit" spíše z důvodu, že děti mohou mít možná dvě matky, takže v tom hledám náznak toho, že jsou ze dvou matek a ne z jedné. To jen, abych osvětlil, proč to tak řeším.

To, že to mohou být dvě slova mě napadlo také, že nějaké písmenko chybí ne. I tak mi to moc smysl nedává. ZKoušel jsem to rozdělit i jako začátek nové věty, apod. Prostě to slovo "spolu" je tam, pro mě, tak nějak navíc.

M.
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28

Re: spoluvlastní bratři a sestry (17. století)

Příspěvekod mandoney » úte led 07, 2020 22:22

Děkuji moc za vysvětlení.
Za jiných okolností by mi to také přišlo normální pro tehdejší češtinu, ale jak jsme se zmínil, hledám, zda jsou všechny děti z jedné matky, takže pak opravdu slovíčkařím.

Ještě jednou moc děkuji
Marek
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 24 návštevníků