Kupuje dům sobě a manželce od dotyčné manželky?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kupuje dům sobě a manželce od dotyčné manželky?

Příspěvekod mandoney » sob led 04, 2020 16:22

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda má někdo zkušenost z trhových knih (17. století):

https://digi.ceskearchivy.cz/129128/38/1751/2901/56/0
(vlevo odstavec dole, trhová kniha Vodňany, zápis z roku 1657)

Matyáš Pregtenberkar koupil sobě, Anně manželce své,.....
6.-7. řádek ...a to, od manželky Anny Kvítkové .....z Volyně.

Chápu, že počáteční formulace je běžná v celé knize, tedy že kupuje sobě, manželce, potomkům... ale poprvé jsem se setkal, že by koupil dům od své manželky. Setkal jsem se s tím poprvé v zápisu.
Bylo běžné, že by se takto nakládalo s majetkem? že muž kupoval dům své ženy? Ono hlavně díky té své úvodní formulaci (předpokládám povinné) vypadá dost divně, kupuje sobě a manželky její dům.
Děkuji
marek
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28

Re: Kupuje dům sobě a manželce od dotyčné manželky?

Příspěvekod Viridis » sob led 04, 2020 22:19

Můj prapraděda s budoucí manželkou složili zálohu na grunt, který dokoupili v podstatě okamžitě po svatbě, za půl roku nechala manželka připsat svůj díl domu manželovi ..... a za rok grunt prodávají a uchylují se s dětmi k jejím rodičům, aby pak skončili ve vechtrovně na c.k. železnici :-). Sice tam není uvedeno výslovně "prodává", ale cena jejího podílu ano.
Jo a ještě jsem si vzpomněla, že ještě starší pra....děd koupil grunt od manželčina otce, přitom otec žil, děti tchána také, i syn žil.
A ještě jiný případ - taky tchán prodává zeťovi dům, který vyhořel a zeť jej ze svého opravil, v podsstatě vystavěl znovu :-).
První případ polovina 19. století, ty dva další 18. století. Zdroj - gruntovnice. Zdravím.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Kupuje dům sobě a manželce od dotyčné manželky?

Příspěvekod mandoney » sob led 04, 2020 23:33

Děkuji.
Nejsem si úplně jist, zda v tom mém konkrétním případě se dá prodávající Anna Kvítková považovat za manželku Annu? Manžel byl radním, primátorem. Jedině mě ještě napadá, že by byla vdova a vlastnila dům nebo ho měla po rodičích. Spíše bych očekával, že by tam byl jiný převod domu než prodej.
M.
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28

Re: Kupuje dům sobě a manželce od dotyčné manželky?

Příspěvekod Branwen » ned led 05, 2020 15:25

Jediný způsob, jak v té době mohla žena přijít k vlastnictví domu (se kterým jsem se dosud setkala), bylo ovdovění. Pak se musela buď znovu vdát a převést grunt na nového manžela, nebo z něj odejít. (Aspoň na vesnici, protože tam by sama grunt neutáhla; u městkých domů je to možná jinak?)

Co se týče slova "prodej", přijde mi to jako běžně užívaný výraz v daném kontextu - prostě to znamená, že nový majitel na sebe přebírá všechny závazky bývalého majitele. Často padla stejně většina ceny na pohledávky, takže předchozí majitel z peněz moc neviděl (a pokud ano, mohlo to být klidně až za několik generací, až se dostal ve "splátkovém kalendáři" na řadu). Pokud šlo o převod mezi manžely, mohl si nový manžel manželčin podíl z celkové ceny rovnou odepsat -> splácel rovnou o to méně.
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Kupuje dům sobě a manželce od dotyčné manželky?

Příspěvekod mandoney » ned led 05, 2020 17:58

Děkuji. Ano, přesně tak. Na vesnici v gruntovních knihách splácí ještě vnuci, ale má to obrovskou výhodu v tom, že se díky záznamům dobře dohledají předci z jiných vesnic, apod.

V tomto případě se jedná o primátora města, který (jak je uvedeno v trhové knize) neustále něco kupoval (domy, louky, apod.).

A pravděpodobně tedy koupil dům své ženy Anny, tedy pokud lze Annu Kvítkovou za ní považovat?
A vzhledem k tomu, že pan primátor je z Vodňan a rodina Kvítkova je již dříve doložena ve Volyni (a ona je v záznamu uvedena jakou sauseda města Volyně), tak si myslím, že byla rozená ve Vodňanech a provdaná do Volyně za Kvítka, kde ovdověla. A tady ve Vodňanech podědila dům asi po rodičích.

Marek
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků