Mitzek

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Mitzek

Příspěvekod alče » pát pro 27, 2019 22:16

Dobrý den,
v roce 1920 píše moje rodina tetě, strýcovi a babičce dopis, ve kterém pravděpodobně tu babičku oslovoje "liebe Mitzek".
Neví laskavý němčinář, jestli se toto oslovení mohlo opravdu týkat babičky nebo mám pátrat po nějakém neznámém příbuzném? Nevím přesně, co mitzek znamená, ale tuším, zároveň se mi to zdá na tu dobu pro starší osobu neuctivé.....
Dík předem Al.
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: Mitzek

Příspěvekod sanssouci » pát pro 27, 2019 23:49

"Mitzek" mi nic neříká. Možná "míček". Vložte sem prosím ten dopis, kde to stojí.
Pravděpodobně byla oslovena jenom jedna osoba. Jinak by se psalo: Ihr lieben ...
Meine liebe "Mietze" by bylo možné.

Tady by byla listina Kosenamen: https://kosenamen-liste.de/kosenamen-alphabet/m/
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Mitzek

Příspěvekod alče » sob pro 28, 2019 0:02

sanssouci píše:Vložte sem prosím ten dopis, kde to stojí.


Pokusím se to z toho dopisu vypreparovat, ale dostanu se k tomu až zítra navečer.
Zatím dík.
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: Mitzek

Příspěvekod Polexina » sob pro 28, 2019 13:13

Pokud se babička jmenovala Marie, může být oslovení „Mitzek“ jen nějakou variantou jména „Mitzi“.
P.
Polexina
 
Příspěvky: 281
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: Mitzek

Příspěvekod alče » sob pro 28, 2019 16:42

Polexina píše:Pokud se babička jmenovala Marie, může být oslovení „Mitzek“ jen nějakou variantou jména „Mitzi“.
P.


Nevím, že mě nenapadlo, vyhledat si heslo Mitzi :) , měla bych to hned. Babička se opravdu jmenovala Marie.

Trochu mě tam mate skutečnost, že takto ji oslovuje na začátku dopisu její třináctiletá vnučka. Nebylo by to v té době neobvyklé? Ale někdo z přítomných jí mohl diktovat.
A ona to píše babičce do polského Slezska, takže odtud asi ta varianta Mitzek.
Asi už nemá smysl ten dopis sem vkládat. Začíná "Liebe Mitzek, tante und onkel!"

Dík oběma Al.
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: Mitzek

Příspěvekod alče » sob pro 28, 2019 18:33

Monika píše:Neměla vaše babička dceru jménem Marie? Nepsala jsem moc dopisů tetám, ale pokud ano, pak oslovení


Jestli měla dceru jménem Marie bohužel nemůžu zatím s jistotou vyloučit, ale podle všeho neměla.
Ten dopis píše celá rodina, každý jakoby za sebe, i když u dětí je tam určitá režie rodičů patrná. Je to vlastně pět dopisů na velkém dvojlistu.
Proto se přikláním spíš k tomu, že to oslovení mohlo být nadiktováno.
V žádném z těchto dopisů se už nevyskytuje jméno Mitzek ani slovo sestřenice.
Uvidíme, co přinese další pátrání, mám v této části rodokmenu zatím smůlu, i když obecně asi ta polská část Slezska by měla být z celého Polska nejpřístupnější.
Jen na okraj - dopis byl psán mé prababičce :)
Dík.
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků