ucházení se o sousedství a zletilost - 17. století

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

ucházení se o sousedství a zletilost - 17. století

Příspěvekod mandoney » pát pro 27, 2019 9:55

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, v kolika letech se mohla osoba ucházet o sousedství (stát se měšťanem) v 17. století. Předpokládám, že to mohla osoba zletilá?

O zletilosti jsem na wikipedii
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zletilost

našel, že " Roku 1549 byla stanovena hranice dospělosti mužů na 20 let pro šlechtu (platné do roku 1811) a 18 let pro měšťany, u dívek vždy 15 let.[2]"

Tedy o sousedství se mohl muž ucházet v 18ti letech (měšťan) nebo ve 20ti letech (pokud byl například z rytířského rodu, apod.)?

Děkuji moc
Marek
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28

Re: ucházení se o sousedství a zletilost - 17. století

Příspěvekod mandoney » pát pro 27, 2019 10:15

Nejsem si jistý, zda nespojuji dva rozdílné pojmy, a to ucházení se o sousedství a stát se měšťanem.
Děkuji
M.
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28

Re: ucházení se o sousedství a zletilost - 17. století

Příspěvekod Zora » pát pro 27, 2019 10:33

Pokud jsem se kde dočetla, sousedství nebylo vázáno na zletilost, podstatný byl řádný život jak v obci, (cechu), tak církevní, dobré ekonomické postavení , držení půdy, domu.

Je zřejmé, že se sousedem mohl stát jen dospělý, samozřejmě ne dítě, spíš bych se ale přikláněla k tomu, že by se mělo jednat o muže samostatného, ( ekonomicky samostatného)
I nezletilý, tedy pod 24 - po platnosti všeob. obč. zákoníku - se mohl ženit (vdávat), zcela jistě se tedy mohl stát měšťanem.
O sousedství se žádalo, uchazeč nemusel být přijat.
Sousedství na vsi je v podstatě obdoba měšťanství ve městě, spojujete to správně. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: ucházení se o sousedství a zletilost - 17. století

Příspěvekod mandoney » pát pro 27, 2019 10:49

Zora píše:Pokud jsem se kde dočetla, sousedství nebylo vázáno na zletilost, podstatný byl řádný život jak v obci, (cechu), tak církevní, dobré ekonomické postavení , držení půdy, domu.

Je zřejmé, že se sousedem mohl stát jen dospělý, samozřejmě ne dítě, spíš bych se ale přikláněla k tomu, že by se mělo jednat o muže samostatného, ( ekonomicky samostatného)
I nezletilý, tedy pod 24 - po platnosti všeob. obč. zákoníku - se mohl ženit (vdávat), zcela jistě se tedy mohl stát měšťanem.
O sousedství se žádalo, uchazeč nemusel být přijat.
Sousedství na vsi je v podstatě obdoba měšťanství ve městě, spojujete to správně. Z



Děkuji. Jedná se o ucházení se sousedství ve městě, tedy je to používání pojmu, jak na vsi tak ve městě. Často jsem četl, že pana xy přijali za svého souseda (ve městě).
Ještě jednou děkuji
mandoney
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv lis 21, 2019 17:28

Re: ucházení se o sousedství a zletilost - 17. století

Příspěvekod Zora » pát pro 27, 2019 11:39

Ověřte si, zda daná obec byla v konkretní době městem, či nikoliv, nebo zda předek nebydlel na tzv. předměstí. Já jsem se setkala se slovem měšťan jen ve spojení s městem.
Pohybuji se ale především na JIžní Moravě, snad to tedy mohlo být různé podle oblastí.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Soused
viewtopic.php?f=10&t=47296
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků