Latina a zmatení otců

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Latina a zmatení otců

Příspěvekod Tomas82 » stř pro 18, 2019 22:22

Hezký den,
mám prosbu k vysvětlení latinského zápisu narození z roku 1747 v Chlumu (u Křemže, Českokrumlovsko). Přečíst se to vlastně i dá, ale obsahově to nechápu - opravdu tam stojí, že otcem Sebastiana je Jacobus Reitinger NEBO někdo jiný? Motá se mi v té větě podmět a přísudek, omlouvám se, nepochopil jsem, jestli je Jakub z Chlumu nebo z Loučeje nebo zda se tam připletl další chlap nebo nějaké nerozlousknutelné povolání.

Je to třetí zápis vpravo, přímý odkaz zde: https://digi.ceskearchivy.cz/4981/61/2952/1599/80/0

MOC DĚKUJI ZA RADU!

Tomáš

---

Sebastian ex Chlum

Die 18 natus et 19 hujus baptistatu infans nomine Sebastianus, Pater ejus Jacobus Reitinger, vel ??Řičíř?? ex Chlum ex familia Jagliana ex Laucžeg, Mater Agnes ex familia Jandoviana ex Laučeg subditi Arci CrumlLevans Lucas ?Terauer ex Chlum testis Maria uxor ejus
Tomas82
 
Příspěvky: 58
Registrován: sob led 19, 2019 23:36
Oblast pátrání: Primárně jižní a jihozápadní Čechy: Kamenný Újezd, Závraty, Stráškovice, Horní Svince... ale též Kout na Šumavě.
Rodokmen online: MyHeritage tommoravec@seznam.cz

Re: Latina a zmatení otců

Příspěvekod Věra Mátlová » stř pro 18, 2019 22:44

Já bych to viděla tak, Šebestián se narodil v Chlumu otci Jakubu Reitingerovi jinak Řičířovi (=jméno po střeše) který pocházel z Loučeje z rodiny Jaglianů (dost neobvyklé jméno - ale budiž) z Loučeje a Anežce rozené Jandovy z Loučeje.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Latina a zmatení otců

Příspěvekod Tomas82 » stř pro 18, 2019 22:49

Děkuji moc, paní Věro. Promiňte ještě dotaz, zeptám se asi opravdu hloupě, ale snažím se to vidět "polopaticky" - myslíte tedy, že Jakub byl původně Jaglian z Loučeje, šel do Chlumu, kde získal barák jistého Reitingera, kterému říkali také Řičíř a převzal jeho jméno?
Tomas82
 
Příspěvky: 58
Registrován: sob led 19, 2019 23:36
Oblast pátrání: Primárně jižní a jihozápadní Čechy: Kamenný Újezd, Závraty, Stráškovice, Horní Svince... ale též Kout na Šumavě.
Rodokmen online: MyHeritage tommoravec@seznam.cz

Re: Latina a zmatení otců

Příspěvekod Věra Mátlová » stř pro 18, 2019 22:56

No to mě na tom taky mate. Jakub byl asi rozený Reitinger a přiženil se na Řičiřův statek (jméno Řičíř v Chlumu je namátkou zjištěno v indexu už v roce 1744), a Jakubova matka mohla být rozená Jaglová z Loučeje.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Latina a zmatení otců

Příspěvekod Tomas82 » stř pro 18, 2019 23:11

Aha, to by dávalo smysl, děkuju. Tak já zkusím najít narození Jakuba, třeba se mi to nějak povede. Díky :-)
Tomas82
 
Příspěvky: 58
Registrován: sob led 19, 2019 23:36
Oblast pátrání: Primárně jižní a jihozápadní Čechy: Kamenný Újezd, Závraty, Stráškovice, Horní Svince... ale též Kout na Šumavě.
Rodokmen online: MyHeritage tommoravec@seznam.cz

Re: Latina a zmatení otců

Příspěvekod Věra Mátlová » čtv pro 19, 2019 18:33

Ještě mě napadá - Jakub mohl taky být rozený Řičíř a po střeše Reitinger - mám u sebe taky takové - jednou je jméno po střeše uváděno jako první a jednou jako druhé - tak uvidíte, co najdete v matrikách. Nejjistější by bylo ovření v gruntovních knihách - tam by se mohlo psát, kdo po kom převzal/koupil statek, tedy pokud k něčemu takovému opravdu došlo.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Latina a zmatení otců

Příspěvekod Tomas82 » čtv pro 19, 2019 23:52

Děkuji za tip. Možná to tak nakonec bylo - našel jsem svatbu Jakuba a Agnes; nerozumím skoro ničemu, ale jestli čtu správně, tak je to svatba Jakuba Řičíře z Chlumu a Agnes, dcery Jiřího (?) Jandy z Loučeje, rok 1742. Tak to by s relativně velkou pravděpodobností mohli být Ti moji...¨

https://digi.ceskearchivy.cz/4980/332/2713/864/83/0
Tomas82
 
Příspěvky: 58
Registrován: sob led 19, 2019 23:36
Oblast pátrání: Primárně jižní a jihozápadní Čechy: Kamenný Újezd, Závraty, Stráškovice, Horní Svince... ale též Kout na Šumavě.
Rodokmen online: MyHeritage tommoravec@seznam.cz

Re: Latina a zmatení otců

Příspěvekod Boza » pát pro 20, 2019 8:43

Jo to asi budou oni.

Georgii Pina v(ulgo) Janda - Anežčin otec měl patrně také příjmení po střeše.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Latina a zmatení otců

Příspěvekod Tomas82 » pát pro 20, 2019 11:28

Děkuji moc. Pořád se v těch "střechách" ale ztrácím. Šel jsem do pozemkové knihy, abych se podíval na Reitigner X Řičíř. Myslel jsem, že tam najdu záznam o tom, jak nějaký Jakub Řičíř z Loučeje kupuje dům č. 31 po jistém Reitingerovi. Ale našel jsem tam přímo Jakuba Reitingera (ze vsi Loučej?) https://digi.ceskearchivy.cz/721080/171/4829/1858/60/0, Řičíře jsem dešifroval jen v indexu https://digi.ceskearchivy.cz/721080/4/2439/1464/28/0. Tak nějak nevím, jestli byl dřív Řičíř nebo Reitinger. Nepoznám z těch zápisů ani to, kdy Jakob ten dům koupil :-(

Omlouvám se, že s tím tak otravuju, asi už mi to logicky moc nemyslí, ale pořád mi tam ten Řičíř nějak hapruje. Chtěl bych to rozlousknout - moje babička, rozená Reitingerová, má zítra 85. narozeniny, tenhle Jakub je její přímý předek - tak bych jí chtěl pobavit informací, že si jméno Reitinger možná před 250 lety koupil i s chalupou :)
Tomas82
 
Příspěvky: 58
Registrován: sob led 19, 2019 23:36
Oblast pátrání: Primárně jižní a jihozápadní Čechy: Kamenný Újezd, Závraty, Stráškovice, Horní Svince... ale též Kout na Šumavě.
Rodokmen online: MyHeritage tommoravec@seznam.cz

Re: Latina a zmatení otců

Příspěvekod Věra Mátlová » pát pro 20, 2019 17:36

Ten kupní zápis je z roku 1722, Jakub Reitinger koupil tu chalupu co patřila ke dvoru Blažeje Stropka od vdovy Kateřiny Stropkový, a 1766 ji pro stáří a nemoc předal svobodnému synovi Šebestiánovi. To vypadá, že Jakub musel být narozen přinejmenším už někdy kolem roku 1700.
Hned o pár řádků níž se už zmiňuje vdova Agnes, takže asi toho roku i zemřel.

Když se podíváte na začátek této pozemkové knihy https://digi.ceskearchivy.cz/721080/4 tak podle toho seznamu (pravý sloupec) chalupa č.31 na foliu 22 kterou Jakub Reitinger koupil je vedená pod jménem Řičíř .... to by vypadalo, že původně byla Řičířovo, čisla domů ještě nebyla takže ji pod tím jménem prostě registrovali, 1680 ji koupil Blažej Stropko a od jeho vdovy pak Jakub Reitinger.

A když se podíváte do starší pozemkové knihy sem https://digi.ceskearchivy.cz/720941/94 tak tam je krásně čitelně napsáno, že už roku 1583 byl prošacovánn (= odhadnut) statek po nebožtíkovi Vaňkovi Lžičířovi (pak se to zkomolilo na Řičíř), zůstala po něm vdova Voršila a dcera Anna a "Šebesta Řičiř, který se byl k Anně přiženil". Takže i přiženěný Vaňkův zeť dostal jméno Řičíř.

A když se zase podíváte na začátek téhle starší pozemkové knihy https://digi.ceskearchivy.cz/720941/3 tak druhý na začátku je nějaký Matiášek na gruntu Czypinovie - podobá se to trochu jménu Pina co našel Boza - tak by to asi chtělo taky prozkoumat.
Tak hodně úspěchů v pátrání! :D
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Latina a zmatení otců

Příspěvekod Tomas82 » sob pro 21, 2019 1:05

Moc Vám děkuji! Jste opravdu kouzelná, hodně jste mi pomohla, paní Věro :-)
PS: Těm Czypinům se asi nevyhnu teď ani později. Jakubův vnuk Albert (Vojtěch) si jistou Marii Annu Čipinovskou z Chlumu vzal, stala se z ní moje x5prababička. Ale doufám, že už cestou nepotkám žádné další "střechy" :-)
Tomas82
 
Příspěvky: 58
Registrován: sob led 19, 2019 23:36
Oblast pátrání: Primárně jižní a jihozápadní Čechy: Kamenný Újezd, Závraty, Stráškovice, Horní Svince... ale též Kout na Šumavě.
Rodokmen online: MyHeritage tommoravec@seznam.cz

Re: Latina a zmatení otců

Příspěvekod Věra Mátlová » sob pro 21, 2019 9:54

No asi Vás zklamu, v tom kraji je spíš zázrak se s tím nesetkat. Na druhou stranu, závidím Vám zrovna tohle panství, protože dochované gruntovní knihy od roku 1554 to se tedy fakt skoro nevidí, dá se z nich vysledovat to, u čeho v matrikách není šance. Zkontrolovat příbuznost nebo správnost nalezených zápisů (protože při převzetí statku následuje výpis členů rodiny, kterým je nový majitel povinen splácet jejich podíly). Taky třeba i kolik dobytka včetně slepic a husí bylo s gruntem předáno, kolik čočky a hrachu musel každoročně nový hospodář dát svým rodičům na vejminek a z kolika stromů v sadě si směli otrhat švestky a kolik sukní a peřin musel pořídit své sestře kdyby se časem chtěla vdávat ...

Jo a kromě toho Czypina je tam i grunt Josefa Piny, tak to budete mít zajímavé.

Hezké svátky, pevné zdraví Vám i Vaší prababičce a hodně úspěchů s pátráním v dalším roce! :D
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Latina a zmatení otců

Příspěvekod Tomas82 » sob pro 21, 2019 13:32

Děkuji, Věro, těším se na to. I Vám přeji krásné svátky a děkuji za cenné rady! Srdečně, Tomáš
Tomas82
 
Příspěvky: 58
Registrován: sob led 19, 2019 23:36
Oblast pátrání: Primárně jižní a jihozápadní Čechy: Kamenný Újezd, Závraty, Stráškovice, Horní Svince... ale též Kout na Šumavě.
Rodokmen online: MyHeritage tommoravec@seznam.cz


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků