Manželská smlouva 1770

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Manželská smlouva 1770

Příspěvekod hercikovaz » pát lis 08, 2019 10:01

Dobrý den,
prosím o radu, jak jste začínali s překlady složitých textů. Dostala jsem se do slepé uličky se svými schopnostmi se čtením kurentu. Jsem schopna si dohledat v matrikách více méně vše, protože jsou psané ,, na jedno brdo,, a pokud něco nezvládnu - najde se tu vždy nějaká dobrá duše, která pomůže ( za což moc děkuji). Ale nyní jsem našla smlouvu, která je nad moje síly, horko těžko jsem vyšpiónila, že se jedná o předmanželskou smlouvu (doufám, že správně), ale přečtu každé přibližně třicáté slovo, takže žádat o pomoc s přečtení se mi zdá velice nevhodné. Napadlo mne, že i tyto smlouvy by mohli být psané na základě nějakého ,,mustru,,. Nemáte tedy někdo přeloženou svou smlouvu v daném období ze severních Čech, popřípadě nenarazili jste na ni někde na internetu třeba v něčí diplomové práci? Myslím, že kdybych měla od čeho se odpíchnout, alespoň poměrnou část bych odvodila. Nebo nějaký jiný nápad z vašich vlastních zkušeností jak se dostat k požadovanému cíli? Za jakoukoli radu budu vděčná.

http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... =41#scan41
hercikovaz
 
Příspěvky: 123
Registrován: pon úno 16, 2015 17:49
Oblast pátrání: okolí Mladé Boleslavi a Chotovice

Re: Manželská smlouva 1770

Příspěvekod zburget » pát lis 08, 2019 15:52

Já bych se nebál toho, dát to do normálně čtení.
Jestli míte s kurentem aspoň trochu zkušenosti, tak nějaké to písmeno dáte. A vemte si na pomoc třeba google překladač a zkoušejte, jestli to, co přečtete dává nějaký smysl (tedy je pravda, že německý pravopis z konce 18. stol. je trochu jiný, než dnešní, ale nebude to mít zásadní vliv).
Já to nedělal jinak a často to dělám stejně i dnes, protože německy neumím.

Vůbec nevadí, že přečtete jen zlomky slov, napište všechno, co vyluštíte a tady vám to někdo určitě dotesá do možná dokonalosti.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12584
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků